Zielistka Sternberga = zielistka czubiasta - Chlorophytum comosum

2021-12-28 15:37

Zielistka Sternberga (zielistka czubiasta) to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Pochodzi z Afryki Południowej.

Zielistka Sternberga
Autor: GettyImages Zielistka Sternberga

Spis treści

  1. Zielistka - opis
  2. Zielistka Sternberga - pielęgnacja
  3. Zielistka czubiasta - rozmnażanie
  4. Zielistka - podłoże
  5. Zielistka Sternberga - zastosowanie

Zielistka - opis

Zielistka Sternberga tworzy kępę łukowato wygiętych liści, podobnych do liści traw, szablowatych, spiczasto zakończonych, osiągających do 50 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście mogą być całe zielone albo zielone z szerokim białokremowym paskiem pośrodku bądź zielone pośrodku, a od brzegów białe.

Roślina wytwarza rozłogi i bulwy korzeniowe. Wiosną i latem pojawiają się na roślinie niepozorne białe kwiaty, które tworzą się na długich, bezlistnych pędach (w ich miejsce rozwijają się później młode roślinki).

>>Przeczytaj też: Zielistka – popularna roślina doniczkowa o ozdobnych liściach

Zielistka Sternberga - pielęgnacja

Zielistka czubiasta jest rośliną mało wymagającą, nadaje się zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych (w cieniu jednak jej liście tracą białe paski). W bardzo silnym słońcu może dojść do poparzenia liści. 

Zielistkę podlewać należy umiarkowanie, latem 2–3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę. Latem należy roślinę codziennie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Liści nie należy nabłyszczać.

Zielistkę Sternberga nawozi się od marca do kwietnia, co dwa tygodnie, przy podlewaniu, stosując nawóz do roślin o ozdobnych liściach.

Zielistka czubiasta - rozmnażanie

Zielistkę rozmnaża się ją bardzo łatwo za pomocą młodych roślinek (rozmnóżek), które wyrastają na długich rozłogach. Można łatwo je ukorzenić.

Zielistka - podłoże

Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia kwiatowa. Roślinę przesadza się dopiero wtedy, gdy korzenie będą przerastać przez otwory w doniczce. Dobrze jest co kilka lat odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

Zielistka Sternberga - zastosowanie

Zielistka Sternberga najładniej prezentuje się w wiszących pojemnikach albo na wysokich meblach. Doskonale nadaje się do kompozycji z innymi kwiatami doniczkowymi. Zielistkę można także wykorzystywać w połączeniu z innymi roślinami w sezonowych rabatach w ogrodzie oraz kompozycjach w skrzynkach balkonowych.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia III - VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój kępiasty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE