Cissus cukrowy - Cissus rotundifolia

2022-04-01 13:44

Cissus cukrowy to roślina, pochodząca z Afryki i Półwyspu Arabskiego - tam rośnie w stanie naturalnym. Należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). U nas cissus cukrowy jest uprawiany jako pokojowa roślina doniczkowa.

Spis treści

  1. Cissus cukrowy - opis rośliny
  2. Cissus cukrowy - warunki uprawy
  3. Cissus cukrowy - pielęgnacja
  4. Cissus cukrowy - zastosowanie

Cissus cukrowy - opis rośliny

Cissus cukrowy to sukulent (roślina, która ma zdolność gromadzenia wody w liściach i łodygach). Charakteryzuje się płożącym pokrojem, ale łatwo poprowadzić go po kratce czy innej podporze - wtedy pędy pną się do góry. Pędy cissusa cukrowego dorastają do około 3 m długości, są giętkie i gęsto porośnięte dość masywnymi, skórzastymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi o owalnym kształcie. Liście przez cały rok są zielone. Roślina ma zdolność do produkowania kryształów fruktozy (cukru), które widoczne są na liściach oraz pędach. Jest to zjawisko nietypowe, nadaje roślinie egzotycznego charakteru. Kryształy te są jadalne.

Poznaj też: cissus rombolistny

Cissus cukrowy - warunki uprawy

Cissus cukrowy nie jest trudny w uprawie. Roślina preferuje stanowisko słoneczne oraz żyzne i przewiewne podłoże, natomiast nie toleruje temperatury poniżej 10 st. Celsjusza. Jest wytrzymała na suszę, ale zalewanie wodą może być dla niego śmiertelne. Jednak gdy znajduje się stale w suchym i mało przewiewnym pomieszczeniu, regularne podlewanie nie będzie jej szkodziło.

Cissus cukrowy - pielęgnacja

Wiosną, podczas najbardziej intensywnego wzrostu, dobrze zasilić cissus cukrowy nawozem dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Drenaż na dnie doniczki umożliwi lepszą cyrkulację wody i powietrza, dzięki temu roślina będzie lepiej rosła. Cissus dobrze znosi przesadzanie. Bardzo łatwo się rozmnaża przez sadzonki pędowe. Pobiera się wtedy kilkucentymetrowe pędy z jednym liściem - zabieg ten najlepiej wykonać wiosną. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza zwiększają powodzenie rozmnożenia rośliny.

Cissus cukrowy - zastosowanie

Cissus cukrowy to typowa roślina do pomieszczeń. Może zdobić parapety, szafki i kwietniki nie tylko w mieszkaniach, ale także na klatkach schodowych czy w pomieszczeniach biurowych. Roślina nadaje się na zielone ściany, ponieważ łatwo się pnie oraz jest dość wytrzymała. We wnętrzach tworzy ciekawe tło dla innych roślin oraz interesujące aranżacje jako roślina wisząca.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczna
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 3 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój pnący