Niedośpian - Hypoestes phyllostachya

2020-07-16 15:46

Niedośpian należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z wilgotnych i upalnych lasów Madagaskaru. Do Europy została sprowadzony w 1874 roku. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa jednoroczna, zielna.

Spis treści

  1. Niedośpian - opis rośliny
  2. Niedośpian - ciekawe odmiany
  3. Niedośpian - warunki uprawy
  4. Niedośpian - pielęgnacja
  5. Niedośpian - zastosowanie

Niedośpian - opis rośliny

Niedośpian nie należy do wysokich roślin, w doniczce dorasta do 20 cm wysokości. Ma podłużne, owłosione liście w kolorze jasnoróżowym, ciemnoróżowym, zielonym lub białym, pokryte plamami. Roślina z czasem tworzy lekko się płoży. W porównaniu do liści, kwiaty nie pełnią funkcji dekoracyjnych: są małe, jasnofioletowe, wyrastają z kątów liściowych, pojawiają się latem lub wczesną jesienią. Jeżeli będziemy uprawiać roślinę w niesprzyjających warunkach, będzie kwitła niezwykle rzadko.

Niedośpian - ciekawe odmiany

  • Niedośpian 'Pink Dot' posiada różowe punkty na liściach.
  • Niedośpian 'Pink Splash' ma liście w kolorze różowym.

Niedośpian - warunki uprawy

Uprawa niedośpianu nie jest łatwa. Roślina preferuje stanowiska jasne, dobrze naświetlone. Jednak długotrwały dostęp do bezpośredniego słońca może prowadzić do oparzeń liści, które są delikatne.

Niedośpian wymaga gliniastego, stale wilgotnego podłoża. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż. Temperatura uprawy powinna wynosić w granicach 19-22 st. C. Należy też utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Wystawa wschodnia lub północna będzie idealna. Jest to roślina mało wytrzymała na dym papierosowy, suche powietrze i przeciągi. Nieodpowiednie warunki powodują więdnięcie rośliny i często prowadzą do jej śmierci.

Niedośpian - pielęgnacja

Ze względu na to, że niedośpian wymaga wysokiej wilgotności powietrza, najlepiej czuje się w warunkach szklarniowych. Jeżeli nie możemy zapewnić mu takiego miejsca, warto go zraszać co 2-3 dni lub ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą, co zwiększa wilgotność.

Samo podlewanie powinno odbywać się co drugi dzień. Zasilanie nawozem dobrze wykonać wiosną i latem, najlepiej nawozem o niskim stężeniu azotu, jednak dawki powinny być rozcieńczone przynajmniej o połowę niż zalecane przez producenta. Niedośpian nie wymaga przesadzania, gdyż jest to roślina krótkowieczna.

Rozmnaża się go przez nasiona (jednak są one trudno dostępne) oraz przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną i latem.

Niedośpian - zastosowanie

Niedośpian najczęściej wykorzystywany jest jako roślina doniczkowa do ozdoby wnętrz. W okresie letnim można ją wystawiać na balkon lub taras, gdzie tworzy ciekawy kolorystyczny efekt. Roślinę można również sadzić w ogrodzie jako uzupełnienie rabat. Najlepiej prezentuje się samotnie w pojemnikach lub pośród innych niedośpianów. Najbezpieczniejsza będzie uprawa w doniczce, wtedy zimą trzymamy go w pomieszczeniu, a latem na zewnątrz.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Wysokość do 20 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Termin kwitnienia IV - IX
Barwa liści/igieł jasnoróżowa
Barwa liści/igieł ciemnoróżowa
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe