Begonia bulwiasta - uprawa, stanowisko, rozmnażanie, zimowanie. Jak sadzić begonie w doniczce?

2024-05-21 18:44

Kwiaty begonii bulwiastej (Begonia tuberhybrida) przypominają kwiaty róż. Mają bardzo intensywne barwy, zdarzają się odmiany o kwiatach dwukolorowych. Są duże, mięsiste i atłasowe w dotyku. Jakie stanowisko lubi begonia bulwiasta? Czy begonia jest rośliną wieloletnią? Sprawdzamy.

Spis treści

  1. Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) 
  2. Begonia bulwiasta - uprawa
  3. Jakie stanowisko lubi begonia bulwiasta?
  4. Czy begonia jest wieloletnia?
  5. Jak sadzić begonie w doniczce?
  6. Begonia - podlewanie
  7. Begonia bulwiasta - rozmnażanie
  8. Begonia bulwiasta - zimowanie
  9. Inne gatunki begonii

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) 

Begonia bulwiasta pochodzi z Ameryki Południowej. W naturze występuje między innymi w Ekwadorze, Boliwii i Peru. Roślina ta to mieszaniec wielu dziko rosnących gatunków. Begonia tworzy bulwy, z których wyrastają mięsiste, krótkie i rozgałęziające się pędy 15–20 cm wysokości. Liście są grube, asymetryczne, sercowato-lancetowate, osadzone na dość długich ogonkach. Zarówno liście, jak i ogonki liściowe pokryte są długimi, rzadkimi włoskami.

Begonia kwitnie na biało, kremowo, żółto, pomarańczowo, łososiowo, różowo, czerwono w różnych odcieniach. Zdarzają się także kwiaty dwukolorowe. Kwiaty begonii są duże i mięsiste.

Begonia bulwiasta kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Na rynku dostępnych jest wiele odmian begonii bulwiastej różniących się wielkością i kształtem kwiatów (bywają kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze).

Begonia bulwiasta
Autor: Getty Images Begonia bulwiasta.

Begonia bulwiasta - uprawa

Begonia bulwiasta wymaga gleby próchniczej, lekko kwaśnej. Jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego na miejsce stałe można ja wysadzać dopiero na początku czerwca. Begoniami bulwiastymi obsadza się kwietniki, wspaniale nadają się także do skrzynek balkonowych, mis oraz na groby. Odmiany o pełnych kwiatach można też uprawiać jako rośliny doniczkowe.

Jakie stanowisko lubi begonia bulwiasta?

Begonie bulwiaste najpiękniej rosną na stanowiskach ciepłych, cienistych lub półcienistych. Służy im równomiernie rozproszone światło, dlatego najlepiej sadzić je na balkonach północnych, wschodnich i zachodnich. Begonie możemy posadzić też w ogrodzie, musimy jednak zadbać o to, by rabata umieszczona była w miejscu zacienionym.

Begonie nadają się także do uprawy doniczkowej w domu. Muszą wtedy stać na parapecie o wystawie północnej. Rośliny cieniolubne w pełnym słońcu są narażone na poparzenia i uschnięcie.

Czy begonia jest wieloletnia?

Begonia to roślina wieloletnia, jednak w naszym klimacie, w ogrodzie, uprawiana jest jako roślina jednoroczna - jest wrażliwa na mróz.

Jak sadzić begonie w doniczce?

Bulwy begonii można sadzić już w drugiej połowie lutego, wtedy roślina zakwitnie w drugiej połowie maja lub najpóźniej na początku czerwca. Bulwy sadzi się na głębokość 5-8 cm, przy czym jej górna część powinna znajdować się około 2 cm pod powierzchnią ziemi.

Begonia - podlewanie

Begonie wymagają cały czas wilgotnego podłoża, w czasie upałów należy je więc podlewać nawet dwa razy dziennie. Skrzynki z begoniami należy ustawić w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru, ponieważ silne podmuchy mogą połamać kruche, delikatne łodygi i uszkodzić duże, ciężkie kwiaty.

Begonia bulwiasta - rozmnażanie

Rozmnażanie begonii bulwiastej można przeprowadzić na trzy sposoby. Pierwszym są nasiona (w ten sam sposób, jak begonię stale kwitnącą). Należy jednak pamiętać, że rośliny rozmnażane w ten sposób kwitną dopiero pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Można ją także rozmnażać z bulw – wtedy kwiaty pojawią się wcześniej. Tok postępowania przy uprawie z bulw jest następujący: po pierwszych przymrozkach bulwy należy wyjąć z ziemi, odciąć pędy, pozostawiając nasady 5 cm długości. Następnie bulwy podsusza się w temperaturze 15 st. C, czyści się i przechowuje lekko zagłębione w wilgotnym torfie (aby nie wysychały) w pomieszczeniu o temperaturze 7–8 st. C. Na początku lutego bulwy wysadza się do skrzynek. Początkowo utrzymuje się 18 st. C, a gdy rośliny wypuszczą pędy – temperaturę obniża się. W kwietniu begonie wysadza się do inspektów lub do doniczek. Zaczynają kwitnąć pod koniec maja.

Trzecim sposobem rozmnażania jest podział bulw. Na początku marca zadołowane bulwy przenosi się do szklarni i podlewa podłoże. Po wybiciu pąków bulwy dzieli się, przesypując zranione miejsca miałem z węgla drzewnego, a po przesuszeniu wysadza płytko do skrzynek, które przenosi się do inspektu.

Begonie bulwiaste można rozmnażać również przez sadzonki pobierane z pierwszych pędów wyrosłych z bulw wysadzonych w styczniu-lutym. Pędy przeznaczone na sadzonki tnie się tuż pod węzłem i umieszcza płytko w substracie torfowym zmieszanym z piaskiem lub perlitem. Skrzynki przykrywa się taflą szkła i przetrzymuje w pomieszczeniu o temperaturze 18–22 st. C. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 20x25 cm.

Begonia bulwiasta - zimowanie

Bulwy begonii zimujemy w suchym piasku bądź torfie w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. Możemy je przechowywać w piwnicy lub  garażu. Ważne, by pomieszczenie było suche, nie musi być dostępu światła.

Inne gatunki begonii

Wilgotność gleby

średnio wilgotna

Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 15 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych