Jak zrobić piękne zdjęcia kuchni na Instagram? Porady, inspiracje

2024-04-23 11:06

Wyjęty z piekarnika rumiany bochenek, nowa grafika na ścianie czy bukiet kwiatów przyniesiony ze spaceru – miłe chwile i piękne wnętrza cieszą bardziej, gdy możemy się nimi z kimś podzielić. Dlatego tak chętnie zamieszczamy kadry z codzienności w social mediach. Jak zrobić piękne zdjęcia kuchni na Instagram? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Jak zrobić piękne zdjęcia kuchni na Instagram?
  2. Łap chwilę
  3. Światło jest najważniejsze
  4. Efektowne tło
  5. Złote refleksy
  6. Zoom na detal
  7. Lustrzane odbicia
  8. #cute
  9. 10 najpopularniejszych stylów kuchni na Instagramie. Zgadzacie się?

Jak zrobić piękne zdjęcia kuchni na Instagram?

Przeglądając media społecznościowe, łatwo odnieść wrażenie, że inni żyją piękniej i lepiej. Dobrze wówczas zdać sobie sprawę, że śliczne zdjęcia z Instagrama to często starannie przygotowane i wystylizowane wycinki rzeczywistości, która widziana w szerokim kadrze nie byłaby może równie perfekcyjna. Czy to coś złego? Nie bardziej niż umiejętność widzenia szklanki wody do połowy pełnej zamiast do połowy pustej i cieszenia się drobnymi przyjemnościami.

Nawet w najpiękniejszej i najbardziej funkcjonalnej kuchni są miejsca mało fotogeniczne, ale też w każdej znajdą się takie, na których miło zatrzymać spojrzenie. Warto skupić na nich uwagę, a może i ostrość obiektywu. Dostrzegania piękna w najbliższym otoczeniu, choćby w jego niewielkich fragmentach albo trwającego zaledwie okamgnienie, można się nauczyć, podobnie jak robienia zdjęć.

Jedno i drugie poprawia humor i wyostrza zmysły, pomaga docenić dobre chwile, a to z nich przecież utkane są szczęśliwe dni, miesiące i lata... Dlatego – nawet jeśli podłoga jeszcze nieumyta – warto wypić kawę nie w biegu, ale w ślicznej filiżance i przy udekorowanym kwiatami stole. Może nawet cyknąć jej fotkę i udostępnić znajomym? Na dobry początek dnia.

Sprawdź: Skąd się biorą takie pomysły! Te popularne triki i porady mogą zaszkodzić roślinom

Łap chwilę

Przyszłość w social mediach należy do filmików i relacji na żywo – kuchnia ze studia fotograficznego zmienia się w filmowe. Trzeba zadbać o plan, efektowne, ale spokojne tło (marmur na ścianie) i efekty specjalne, np. poruszana wiatrem firanka.

Światło jest najważniejsze

Białe tło, żywe kolory oraz wyraziste, przyciągające uwagę formy – czytamy w poradnikach fotografowania na Instagram. Nowe wnętrza są jak scena, wyposażenie pełni funkcję rekwizytów. Dobrze, by łatwo poddawały się zmianom.

Efektowne tło

– Warto mieć w kuchni miejsce do fotografowania, np. neutralną ścianę bez kontaktów, za to z piękną tapetą – radzi Eliza Mrozińska, stylistka. W roli tła sprawdzi się też okładzina o trójwymiarowej strukturze. Światło pięknie zagra na załamaniach powierzchni o barwie spalonej słońcem gliny.

Złote refleksy

Jednym z trendów są kuchnie nowoczesne i eleganckie, w których minimalizm formy kontrastuje z bogactwem materiałów – zwykle z ciemnym blatem z kamienia lub jego imitacji z wyrazistym użyleniem i elementami glamour.

Zoom na detal

Format instagramowych zdjęć bliski jest kwadratowi, a to oznacza, że najlepiej prezentują się zbliżenia i „ciasne” kadry. Projektanci odpowiedzieli na to błyskawicznie, nawet w minimalistycznych kuchniach proponując interesujące detale: uchwyty, nóżki, podcięcia, które dobrze wychodzą w trybie makro.

Lustrzane odbicia

Filtry poprawiające jakość zdjęć są passé, liczy się naturalność. O efekty trzeba zadbać inaczej – zapewnią je lustrzane odbicia, choć wymagają więcej wprawy.

#cute

Hasztag #cute z wynikiem 618 mln jest jednym z instagramowych rekordzistów. To, co urocze, modne jest też w kuchni: pudrowe kolory, łagodne linie, niewinne błyskotki.

Zachowaj umiar
BIBIANNA STEIN-OSTASZEWSKA, architektka, BIBI Space
BIBIANNA STEIN-OSTASZEWSKA, architektka, BIBI Space

Instagram dodaje inwestorom odwagi w wyborze kolorów – kiedyś meble kuchenne były białe, czarne lub grafitowe. Teraz mamy pudrowe pastele, ciemne róże, soczyste zielenie, nasycone niebieskości. Musi być smacznie jak na zdjęciach. Co dalej? Ekspedientka w sklepie papierniczym powiedziała niedawno: „Mam pisaki w kolorach insta!”. Były fluorescencyjne jak w filtrach, które radykalnie zmieniają kolorystykę zdjęcia. Zastanawiałam się, czy wkrótce takie barwy pojawią się we wnętrzach – pewnie tak! Ale jest druga strona instagramowych inspiracji: powtarzalność i moda. Pierwsza to zmora architektów, musimy się wyzwolić z zalewu inspiracji, żeby tworzyć oryginalnie. Druga dotyczy inwestorów – prowokuję ich do zastanowienia się, czy to, co teraz jest trendy, będzie cieszyć ich za rok czy dwa.

10 najpopularniejszych stylów kuchni na Instagramie. Zgadzacie się?