Kuchnia fotogeniczna. Jak robić zdjęcia na Facebook i Instagram
Autor: serwis prasowy marki Bulthaup #JAPANDI Oto wschodząca gwiazda Instagrama! Nowy hasztag opisuje połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego. Zaskakujące? A przecież już sto lat temu wielu modernistów – ojców tego, co dziś nazywamy stylem skandynawskim – pielgrzymowało do Japonii, a zafascynowany nią Alvar Aalto przychodził do pracowni w kimonie. W skrócie japandi to prostota, funkcjonalność, jasne kolory, naturalne materiały, a także zgoda na przemijanie oraz dostrzeganie urody niedoskonałości. Kuchnia „b3”, Bulthaup. bulthaup.com

Kuchnia fotogeniczna. Jak robić zdjęcia wnętrza na Facebook i Instagram?

2023-03-28 14:08 AGF

Wyjęty z piekarnika rumiany bochenek, nowa grafika na ścianie czy bukiet kwiatów przyniesiony ze spaceru – miłe chwile i piękne wnętrza cieszą bardziej, gdy możemy się nimi z kimś podzielić. Dlatego tak chętnie zamieszczamy kadry z codzienności na Instagramie czy Facebooku. Tam sztuka robienia zdjęć i sztuka życia splatają się w serdecznym uścisku.

Przeglądając media społecznościowe, łatwo odnieść wrażenie, że inni żyją piękniej i lepiej. Dobrze wówczas zdać sobie sprawę, że śliczne zdjęcia to często starannie przygotowane i wystylizowane wycinki rzeczywistości, która widziana w szerokim kadrze nie byłaby może równie perfekcyjna. Czy to coś złego? Nie bardziej niż umiejętność widzenia szklanki wody do połowy pełnej zamiast do połowy pustej i cieszenia się drobnymi przyjemnościami.

Nawet w najpiękniejszej i najbardziej funkcjonalnej kuchni są miejsca mało fotogeniczne, ale też w każdej znajdą się takie, na których miło zatrzymać spojrzenie. Warto skupić na nich uwagę, a może i ostrość obiektywu. Dostrzegania piękna w najbliższym otoczeniu, choćby w jego niewielkich fragmentach albo trwającego zaledwie okamgnienie, można się nauczyć, podobnie jak robienia zdjęć.

Jedno i drugie poprawia humor i wyostrza zmysły, pomaga docenić dobre chwile, a to z nich przecież utkane są szczęśliwe dni, miesiące i lata... Dlatego – nawet jeśli podłoga jeszcze nieumyta – warto wypić kawę nie w biegu, ale w ślicznej filiżance i przy udekorowanym kwiatami stole. Może nawet cyknąć jej fotkę i udostępnić znajomym? Na dobry początek dnia.

Zoom na detal

Format instagramowych zdjęć bliski jest kwadratowi, a to oznacza, że najlepiej prezentują się zbliżenia i „ciasne” kadry. Projektanci odpowiedzieli na to błyskawicznie, nawet w minimalistycznych kuchniach proponując interesujące detale: uchwyty, nóżki, podcięcia, które dobrze wychodzą w trybie makro.

Reform
Autor: serwis prasowy reformcph.com Na zdj. szafki „Basis” z uchwytami-dziurkami, fronty wykończone linoleum, uchwyty i krawędzie – drewno dębowe, reformcph.com.

Złapać chwilę

Przyszłość w social mediach należy do filmików i relacji na żywo – kuchnia ze studia fotograficznego zmienia się w filmowe. Trzeba zadbać o ergonomię planu (wyspa), efektowne, ale spokojne tło (marmur na ścianie) i efekty (poruszana wiatrem firanka).

Muller van Severen
Autor: serwis prasowy Muller van Severen, mullervanseveren.be

Światło w sieci

Białe tło, żywe kolory oraz wyraziste, przyciągające uwagę formy – czytamy w poradnikach fotografowania na Instagram. Nowe wnętrza są jak scena, wyposażenie pełni funkcję rekwizytów. Dobrze, by łatwo poddawały się zmianom. Popularność ażurów też ma źródło w sieci: są fotogeniczne, ładnie rozpraszają światło, mogą mieć różne funkcje – ekspozytora, wieszaka, kwietnika.

Kuchnia fotogeniczna. Jak robić zdjęcia na Facebook i Instagram
Autor: serwis prasowy siblingarchitecture.com Na zdj. wnętrze projektu Sibling Architecture.

Na ściance

– Warto mieć w kuchni miejsce do fotografowania, np. neutralną ścianę bez kontaktów, za to z piękną tapetą – radzi Eliza Mrozińska, stylistka. W roli tła sprawdzi się też okładzina o trójwymiarowej strukturze. Światło pięknie zagra na załamaniach powierzchni o barwie spalonej słońcem gliny.

Kuchnia fotogeniczna. Jak robić zdjęcia na Facebook i Instagram
Autor: serwis prasowy marki Mutina Na zdj. płytki „Air Fango”, Mutina. mutina.it

Złote refleksy

Jednym z trendów są kuchnie nowoczesne i eleganckie, w których minimalizm formy kontrastuje z bogactwem materiałów – zwykle z ciemnym blatem z kamienia lub jego imitacji z wyrazistym użyleniem i elementami glamour.

Kuchnia fotogeniczna. Jak robić zdjęcia na Facebook i Instagram
Autor: serwis prasowy marki SieMatic Na zdj. kuchnia „Pure” w kolorze Gold Bronze, Siematic, sf96.pl.

Obraz odbity

Filtry „poprawiające” jakość zdjęć są passé, liczy się naturalność. O efekty trzeba zadbać inaczej – zapewnią je lustrzane odbicia, choć wymagają więcej wprawy.

Ściana w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Dunin Na zdj. cegiełki „Vitrum 301” marki Dunin, projekt GSG Studio, dunin.eu.

Niezłe ziółko

Hasztag #cute z wynikiem 618 mln jest jednym z instagramowych rekordzistów. To, co urocze, modne jest też w kuchni: pudrowe kolory, łagodne linie, niewinne błyskotki.

Kuchnia fotogeniczna. Jak robić zdjęcia na Facebook i Instagram
Autor: serwis prasowy marki Umage Lampy „Asteria Umage” w odcieniu szałwii, ardant.pl.

Gołębi puch

Utrzymana w odcieniach szarości aranżacja dzięki materiałom o różnych stopniach połysku stała się ciekawym tłem codziennych przedmiotów.

Kuchnia fotogeniczna. Jak robić zdjęcia na Facebook i Instagram
Autor: serwis prasowy Atelier Creative Varsovie Projekt Atelier Creative Varsovie, wizualizacja Katrin Mood.
KADROWANIE POTRZEB
BIBIANNA STEIN-OSTASZEWSKA, architektka, BIBI Space
BIBIANNA STEIN-OSTASZEWSKA, architektka, BIBI Space

Instagram dodaje inwestorom odwagi w wyborze kolorów – kiedyś meble kuchenne były białe, czarne lub grafitowe. Teraz mamy pudrowe pastele, ciemne róże, soczyste zielenie, nasycone niebieskości. Musi być smacznie jak na zdjęciach. Co dalej? Ekspedientka w sklepie papierniczym powiedziała niedawno: „Mam pisaki w kolorach insta!”. Były fluorescencyjne jak w filtrach, które radykalnie zmieniają kolorystykę zdjęcia. Zastanawiałam się, czy wkrótce takie barwy pojawią się we wnętrzach – pewnie tak! Ale jest druga strona instagramowych inspiracji: powtarzalność i moda. Pierwsza to zmora architektów, musimy się wyzwolić z zalewu inspiracji, żeby tworzyć oryginalnie. Druga dotyczy inwestorów – prowokuję ich do zastanowienia się, czy to, co teraz jest trendy, będzie cieszyć ich za rok czy dwa.

Nasi Partnerzy polecają