Pleśń na ścianie? Tanim środkiem z apteki usuniesz ją w 3 dni

2022-11-07 15:10

Grzyb i wykwity pleśni na ścianach to zagrożenie zarówno dla konstrukcji budynku, jak i naszego zdrowia, a nawet życia. Nie warto lekceważyć brązowych plam, tylko szybko je usunąć. Można to zrobić bez szkodliwej chemii. Wystarczy jeden produkt z apteki, który kosztuje mniej niż 10 złotych.

pleśń
Autor: getty images

Niebezpieczny grzyb

Grzyb i pleśń pojawia się najczęściej w miejscach ciepłych i wilgotnych. Charakterystyczne brązowe plamy negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie występują wykwity grzyba lub pleśni może wywołać reakcje alergiczne, różne infekcje i choroby układu oddechowego, np. astmę, a także bóle mięśni, głowy.

Grzyb i pleśń mogą powodować problemy z koncentracją, zmęczenie, a nawet depresję. W ekstremalnych przypadkach stała ekspozycja na zainfekowane pleśnią i grzybem powierzchnie może nawet skończyć się nowotworem!

Ponieważ grzyb i pleśń wnika w strukturę ściany, często doprowadza do uszkodzenia konstrukcji budynku. Nie należy go więc lekceważyć i gdy tylko się pojawi – trzeba podjąć kroki do jego usunięcia.

Niestety, większość z dostępnych na rynku środków chemicznych do usuwania pleśni i grzybów zawiera w swoim składzie wybielacze oraz inne substancje, które powodują powstawanie toksycznych oparów.

Ich stosowanie może wywołać także podrażnienia skóry, oczu i gardła. Wiele z chemicznych detergentów jest niebezpiecznych dla roślin i zwierząt.

Istnieją jednak domowe środki, które są skuteczną bronią w walce z wykwitami grzyba i pleśni na ścianach. Jednym z nich jest produkt, który możemy dostać praktycznie w każdej aptece. To olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego na pleśń

Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z Australii i od setek lat wykorzystywany jest w tamtejszej medycynie ludowej. Olejek posiada właściwości dezynfekujące i antybakteryjne. Sprawdza się idealnie w walce z pleśnią i grzybem.

By przygotować spray na pleśń z olejku herbacianego, wystarczy do butelki z atomizerem nalać szklankę wody i dodać 3 łyżeczki olejku. Butelkę warto potrząsnąć kilka razy, by mieć pewność, że wszystkie składniki dokładnie się wymieszały.

Następnie należy spryskać obficie fragmenty ściany z pleśnią lub grzybem i zostawić na trzy dni. Po tym czasie zapleśniałe miejsca wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką lub szmatką z dodatkiem delikatnego mydła. Na koniec ścianę warto do sucha wytrzeć papierowym ręcznikiem. I gotowe.

W walce z pleśnią i grzybem pomocny będzie także ocet (trzeba go połączyć z wodą, a następnie wyszorować zapleśniałe miejsce przy użyciu roztworu).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE