Dekoracje stołu na Wielkanoc. Z czego można zrobić dekoracje wielkanocne?
Planując wielkanocne świętowanie w stylu tradycyjnym, kluczowa będzie aranżacja stołu. Stół wielkanocny stanowi centralny punkt obchodów święta Wielkiej Nocy, przy którym gromadzą się bliscy, jest wizytówką gościnności i tradycji rodzinnych. Z czego można zrobić dekoracje wielkanocne? Zobacz, jak zaaranżować stół wielkanocny w kilku prostych krokach.
Autor: Green Canoe Studio
Pomysły na aranżację stołu wielkanocnego w stylu tradycyjnym.
- Aranżując wielkanocny stół zaplanujemy najpierw ilość pólmisków, talerzyków, a następnie dobierajmy dekoracje.
- Kwiaty i świeczniki na stole nie mogą przysłaniać twarzy gości, ani przeszkadzać w nakładaniu potraw, podawaniu półmisków.
- Pamiętajmy o serwetkach dla gości. Jednorazowe lub z materiału chusteczki kładziemy po lewej stronie talerza obok sztućców, a nie pod nimi. Mogą też znaleźć się na talerzu np. udekorowane pierścieniem lub wstążką. Zobacz jak elegancko składać serwetki>>>
- Produkty sklepowe np. masło, chrzan, majonez zawsze podawaj w naczyniach bez etykiet. Alkohole i napoje elegancko będą wyglądały w karafkach i dzbankach, chrzan w salaterce, a sos w sosjerce. Im więcej dekoracyjnych naczyń, tym stół bedzie bardziej elegancki.
- Koszyczek lub metalowy pojemnik na pieczywo zawsze wyłóż serwetką i nakryj, by nie tylko ładnie wyglądało, ale też nie obsychało.
- Do picia możesz przygotować uniwersalne kieliszki (do czerwonego wina używamy większe i pękate, do białego w formie tulipana, a pośredni to uniwersalny). Świetnie sprawdzą się wówczas jako szklanki do wody czy soków. Kieliszki do wina. Jak wybrać kształt do gatunku i rodzaju wina. PORADNIK
- Nie pomyl ułożenia sztućców. Odpowiednie to: nad talerzem kładziemy łyżeczkę i widelczyk (rękojeść łyżeczki kierujemy w prawą stronę, widelczyka w lewą), po prawej stronie talerza kładziemy noże (ostrzem w lewo) oraz łyżki, zaś po lewej stronie widelce.
Stołowy savoir-vivre dla zabieganych. Sprawdź co musisz wiedzieć
Spis treści
- Stół wielkanocny w stylu tradycyjnym
- Stroiki wielkanocne, wiosenne kwiaty
- Ozdoby wielkanocne
- Stół wielkanocny w stylu tradycyjnym. Inspiracje
- Dekoracja stołu na Wielkanoc: biała zastawa i kolorowe dodatki
- Dekoracja stołu na Wielkanoc: kolorowa zastawa i białe kwiaty, baranki…
- Dekoracja stołu wielkanocnego: kolorowo to stylowo i nowocześnie
- Dekoracja stołu na Wielkanoc: czarno-biało w stylu nowoczesnym
- Wielkanocne dekoracje stołu: NATURA - nie przeszkadzać!
- Wielkanocne dekoracje stołu: właściwe tło dla kompozycji
- Wielkanocne dekoracje stołu: harmonia barw, rozkwit faktur
- Wielkanocna dekoracja stołu: łącz kolory
- Wielkanocna dekoracja stołu: nie zapomnij o symbolach
- Elegancja na wielkanocnym stole
- SWOJSKA ELEGANCJA
- DOSKONAŁOŚĆ
- SZLACHETNE TEKSTYLIA
- RÓŻ I BŁĘKIT
- MOTYW WIOSNY
- OGRÓD NA STOLE
- STONOWANA WIELKANOC
- NOWOCZESNOŚĆ
- Dekoracja stołu: szaro-różowe nakrycie wielkanocnego stołu
- STÓŁ WIELKANOCNY: udekorowany tradycyjnie
- STÓŁ WIELKANOCNY: dekoracja nowoczesna
- Stół wielkanocny na 4 sposoby
- Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym
- Stół wielkanocny w stylu rustykalnym
- Stół wielkanocny w stylu skandynawskim
- Stół wielkanocny w stylu glamour
- Stół na Wielkanoc w stylu glamour
- Wielkanocny stół w stylu rustykalnym
- Stół na Wielkanoc w stylu marine
- Wielkanocny stół w klimacie wiosny
- Stół wielkanocny: dekoracja ze świeżych kwiatów, gałęzi drzew i zboża
- Stół wielkanocny: dekoracja ze świeżych kwiatów, gałęzi drzew i zboża
- Aranżacja wielkanocnego stołu w pastelach krok po kroku
- 1. Zacznij od obrusu!
- 2. Pastelowa zastawa na Wielkanoc
- 3. Złote sztućce na Wielkanoc
- 4. Świeże kwiaty, bazie, rzeżucha i owies
- 5. Wielkanocne dekoracje
- Aranżacja wielkanocnego stołu w pastelach krok po kroku
- 1. Zacznij od obrusu!
- 2. Pastelowa zastawa na Wielkanoc
- 3. Złote sztućce na Wielkanoc
- 4. Świeże kwiaty, bazie, rzeżucha i owies
- 5. Wielkanocne dekoracje
Stół wielkanocny w stylu tradycyjnym
Jeśli decydujemy się na aranżację stołu wielkanocnego i w stylu tradycyjnym, niezbędny będzie biały obrus. Świąteczne potrawy będą się pięknie prezentować na obrusach koronkowych lub obszytych ozdobnym haftem. Wielkanocne śniadanie jest momentem bardzo uroczystym, nie żałujmy więc na ten dzień najlepszej zastawy – tradycyjna, biała porcelana doskonale się tu sprawdzi. Podobnie jak eleganckie sztućce.
Pamiętaj o serwetkach w delikatnych pastelowych odcieniach żółci, różu, zielonego i niebieskiego, dodadzą aranżacji subtelności i świeżości. O tym, jak ułożyć zająca z serwetki przeczytasz tutaj: Ozdoba wielkanocna na stół. Zając wielkanocny z serwetki - inspiracje.
Umieszczony na środku stołu koszyczek wypełniony pisankami stanowi tradycyjny element wielkanocny. Można go ozdobić wstążkami, gałązkami forsycji lub bukszpanem.
Babka i mazurek to tradycyjne ciasta wielkanocne, nie może ich zabraknąć. Babkę można przystroić baziami, kurczaczkiem, niech będzie piękną dekoracją stołu świątecznego. Mazurki same w sobie są bardzo dekoracyjne, nie potrzebują dodatkowych ozdób.
Stroiki wielkanocne, wiosenne kwiaty
W zestawie ze świąteczną bielą ładnie będą wyglądały wiosenne kwiaty i rośliny doniczkowe symbolizujące budzącą się do życia przyrodę. W tym dniu postawmy przede wszystkim na zielony bukszpan, którym możemy udekorować nie tylko świąteczny stół, ale również ozdobnie powkładać go pomiędzy potrawy. Ustawione bukiety wiosennych szafirków, hiacyntów i tulipanów będą miłym akcentem kolorystycznym, a świeże gałązki i kwiaty przypominać będą o nadejściu nowej pory roku. Warto pamiętać również o doniczce z rzeżuchą oraz młodym owsem.
Ozdoby wielkanocne
Niezbędne będą także ozdoby wielkanocne – baranki, żółte kurczaki, kolorowe pisanki, a także własnoręcznie wykonane ozdoby, np. zając wielkanocny z filcu. Kolorowe ozdoby wielkanocne będą radosnym akcentem na wielkanocnym stole.
Stół wielkanocny w stylu tradycyjnym. Inspiracje
Autor: Green Canoe Studio
Pomysły na aranżację stołu wielkanocnego w stylu tradycyjnym.
Dekoracja stołu na Wielkanoc w kolorze białymDekoracja stołu w kolorze białym jest zawsze elegancka i bezpieczna. Niezależnie od tego czy utrzymana jest w stylu nowoczesnym czy klasycznym. Biel zastawy możemy podkreślić białymi świeżymi kwiatami lub w delikatnym , pastelowym ale jednym kolorze. Do białej dekoracji stołu będą także pasowały także białe lniane serwetki.
Dekoracja stołu na Wielkanoc w kolorach pastelowychDekoracja stołu na Wielkanoc w kolorach pastelowych jest bardzo wdzięczna dekoracją, chętnie wybierana. Pastelowa dekoracja jest zazwyczaj oparta na świeżych kwiatach i roślinach: tulipanach, narcyzach, żonkilach i hiacyntach. Możemy zdecydować się na wybór jednego koloru pastelowego – na przykład jasnego różu, możemy wybrać dwa lub trzy kolory: róż, fiolet i niebieski lub róż i zieleń, fiolet, niebieski i zielony. Im więcej kolorów wybierzemy tym dekoracja będzie weselsza i bardziej wiosenna, na pewno będzie się podobała dziewczynkom i większości kobiet. Dekoracja stoły z jednym kolorem pastelowym będzie bardzo subtelna, elegancka i wyrafinowana.
Dekoracja stołu na Wielkanoc w kolorach neutralnychDekoracja stołu w kolorach neutralnych, jest dekoracją najbardziej uniwersalną. Taki pomysł na dekoracje spodoba się zarówno tym, którzy na co dzień nie przepadają za kolorami ale i tym, którzy kolorami są już zmęczeni. Bezowe dodatki poza tym nie są ani drogie skomplikowane. Maga to być jajka w naturalnych skorupkach, nakrapiane piórka, gałązki wierzby w wazonie lub uwite w gniazdko. Takie neutralne dekoracje dają też możliwość swobodnej zmiany aranżacji stołu, rozbudowania jej, nawet dołożenia jednego koloru – na przykład żywych wiosennych kwiatów.
Dekoracja stołu na Wielkanoc: biała zastawa i kolorowe dodatki
Wielkanoc to czas wyjątkowy. Świat odradza się do życia, znowu pojawiają się kolory. Dlatego dekoracja stołu na Wielkanoc też zazwyczaj jest bardziej kolorowa i wesoła niż podczas świąt zimowych. Kolorowa dekoracja stołu to nie tylko kolorowa zastawa. Śmiało możemy korzystać z białej, w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym, uzupełniając stół kolorowymi dodatkami. Może to być obrus w pastelowym odcieniu fioletu lub błękitu, do tego biały lub przezroczysty wazon ze świeżymi ciętymi kwiatami. Możemy wybierać spośród kolorowych tulipanów, żonkili i hiacyntów. Do delikatnego odcienia błękitu pięknie będą wyglądały jasno fioletowe tulipany lub hiacynty albo ciemnoróżowe tulipany. Do fioletowego natomiast mocno różowe tulipany i hiacynty. Zdecydujmy się na jeden odcień kwiatów – będzie przecież jeszcze świeża i wiosenna zieleń liści oraz kolorowe potrawy. Na stole pewnie też pojawią się jeszcze pisanki , świece w kształcie jajek, zajączki lub baranki.
Dekoracja stołu na Wielkanoc: kolorowa zastawa i białe kwiaty, baranki…
Wielkanoc to idealna okazja do kolorowej dekoracji stołu. Możemy śmiało wykorzystać kolorową zastawę stołową. W tym roku do dekoracji stołu i aranżacji salonu modne są odcienie koloru niebieskiego. Jasny, pudrowy błękit lub bardziej nasycony ale ciepły odcień niebieskiego. Takie odcienie niebieskiego ładnie harmonizują oczywiście z czystą bielą obrusa ale także z delikatnym fioletem i tradycyjnym dla Wielkanocy kolorem żółtym. W takich zestawach kolorystycznych ważne są proporcje poszczególnych kolorów. Niech kolor niebieski dominuje, na białym lub fioletowym tle obrusa, a kolor żółty pojawi się tylko w formie kolorowych dodatków: tulipanów, żonkili, świątecznych króliczków, pisanek lub świeczników. Pamiętajmy też, że kwiaty przyniosą nam jeszcze na stół wiosenną zieleń. Innym pomysłem na uzupełnienie kolorowej dekoracji stołu na Wielkanoc są kwitnące na biało gałęzie mirabelki. Drobne białe kwiatki w prostym wazonie na pastelowo fioletowym obrusie w towarzystwie zastawy w ciepłym odcieniu koloru niebieskiego będą elegancką i świeżą dekoracją stołu. Na pewno inną niż te, które aranżowaliśmy do tej pory.
Dekoracja stołu wielkanocnego: kolorowo to stylowo i nowocześnie
Wiosna i Wielkanoc to czas kiedy znowu robi się kolorowo. Także w dekoracji stołu, za sprawą nie tylko pysznych potraw ale i zastawy. Jeśli do tej pory jedyną słuszną była biała, bo ponadczasowa, a teraz macie ochotę coś zmienić, może warto skusić się na kolorową? Kolorowa dekoracja stołu to talerze i filiżanki w kolorowe wzory roślinne i kwiaty albo jeśli poszczególne elementy są jednobarwne, w tym samym kolorze lub trzech - czterech dopełniających się. Kolorowa dekoracja stołu to także obrusy, serwetki i oczywiście świeże kwiaty. Zanim zaczniemy dekorować stół na Wielkanoc zdecydujmy na co stawiamy. Jeśli chcemy wyeksponować nową zastawę w kolorowe wzory niech tłem dla niej będzie biały lub szary ale koniecznie gładki obrus. Pamiętajmy bowiem o tym, że dodatkowymi kolorami na stole staną się potrawy, których nie bierzemy pod uwagę nakrywając do stołu. Chodzi o to by nadmiar barw nie przytłoczył jedzenia, żeby było widoczne i apetyczne.
Dekoracja stołu na Wielkanoc: czarno-biało w stylu nowoczesnym
Dekoracja stołu utrzymana w duecie czarno - białym jest ponadczasowa. Zazwyczaj znajdziemy takie propozycje w stylu nowoczesnym ale klasyka z początku XX wieku także kocha takie zestawienia. Czarno - biała dekoracja stołu to zazwyczaj zastawa biała z czarnymi wzorami lub poszczególne elementy są albo czarno albo białe. Czarne wzory na białym tle mogą być barwnymi, wyrazistymi plamami koloru lub rysunkiem wykonanym cienką i subtelną kreską. Taka monochromatyczna dekoracja stołu bardzo lubi dodatek żywej zieleni. Może to być kolorowy bukiet ciętych kwiatów albo białe kwiaty w dużej ilości zielonych liści. Zależy czy chcemy osiągnąć efekt wysublimowany i elegancki czy radosny? Wielkanoc to okazja i do żywej dekoracji stołu, w końcu to święto radosne i wiosenne i do eleganckiej, jednobarwnej.
Wielkanocne dekoracje stołu: NATURA - nie przeszkadzać!
Wielkanoc 2014 przypada na końcówkę kwietnia, co gwarantuje przepiękną, wiosenną pogodę i rozkwit świeżego kwiecia. Wielkanocne dekoracje stołu z bukietów i wianków bukszpanu, kosmatych gałązek bazi i białych hiacyntów to niezwykle stylowe i ponadczasowe zestawienie. Białe kwiaty (może będą już nawet majowe konwalie?) znakomicie odświeżają i uświetniają stołowe nakrycie. Warto eksponować je w kryształowych lub gładkich, szklanych wazonach. Hiacynty można zaś ustawić na wielkanocnym stole w luźnej kompozycji w dedykowanych do nich szklanych naczyniach na cebulkę. Hodowlę dekoracji z hiacyntów rozpocząć możemy już teraz - z cebulki, z której kwiat w szklanym, lejkowatym naczyniu powoli rozkwitnie. Bukszpanowe wianki to prosty i wdzięczny pomysł na dekorację stołu wielkanocnego, możemy również przygotować je samodzielnie, ścinając dłuższe gałązki krzewu na dzień lub dwa przed świąteczną niedzielą. Przepleść je możemy dodatkowo białymi, materiałowymi wstążkami, ustawiając w jego środku białe, wiosenne świeczniki (np. ceramiczne, w kształcie wróbelka).
Jak zrobić świeczniki na Wielkanoc: instrukcja wideo
Na uroku zyskają także delikatne (lekkie!) wianki wielkanocne - bukszpanowe lub z młodych gałązek wierzbowych - zawieszone nad stołem. Przymocowane białymi wstążkami (z wiązaniami zwieńczonymi kokardkami) np. do żyrandola, dodatkowo ozdobić możemy zawieszonymi, barwionymi wydmuszkami lub dekoracją z delikatnych, białych kwiatków (mogą być np. goździki lub frezje).
Wielkanocne dekoracje stołu: właściwe tło dla kompozycji
Aby kompozycja wielkanocnej dekoracji stołu nie była zbyt jednolita, miast tradycyjnie białego obrusa postawić możemy na węższy bieżnik w szarym, błękitnym lub lawendowym odcieniu. Warto byłoby zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany - wszelkie lny, płótna i satynowe bawełny stylowo "podbiją" nasze naturalne, roślinne dekoracje wielkanocnego stołu.
Wielkanocne dekoracje stołu: harmonia barw, rozkwit faktur
Prostą kolorystykę wielkanocnej dekoracji stołu różnicować możemy niezwykłymi fakturami naczyń i dodatków: kryształowymi szklankami i kieliszkami (z nacięciami i szlifami), lub stylizowanymi na "babcine", koronkowymi i falbankowymi talerzami. Biel zastawy i serwisu urozmaicić możemy neutralnymi, szklanymi półmiskami, paterami i bombonierami, które odbijając świetlne pryzmaty dodadzą prostym dekoracjom iście kalejdoskopowych wzorów. Święta to również znakomita okazja, by z kredensowych czeluści wyciągnąć na światło dzienne rodzinne srebra i stylowe pamiątki, jak cukiernice, patery i tace. Wdróżmy je tego dnia do użytku, wnosząc wielkanocną babkę czy mazurka na pamiątkowej paterze, częstując cukrem z babcinej cukiernicy, podając herbatę w stylowym samowarze. Urozmaićmy ten dzień, nadając mu należnej wyjątkowości. Rodzinne spotkania sprzyjają rozmowom i wspomnieniom. Delikatnie przemycone pamiątki przypomną nawet najmłodszym domownikom szczególne znaczenie świąt i rodzinnych więzi.
Wielkanocna dekoracja stołu: łącz kolory
Wiodącymi kolorami w wielkanocnej dekoracji stołu jest kolor żółty oraz zielony. Ten pierwszy jest symbolem radości oraz życia, kolor zielony zaś ma nawiązywać do budzącej się do życia przyrody. Oba kolory idealnie prezentują się na tle bieli. Dlatego też, w okresie świątecznym warto postawić na śnieżnobiały obrus czy zastawę w takim samym kolorze. Barwne ożywienie możemy wprowadzić za pomocą świątecznych dekoracji. Jak podpowiada stylistka marki home&you Hanna Maruta, w tej roli idealnie sprawdzą się kolorowe podkładki, świeczniki czy figurki dekoracyjne nawiązuje do wielkanocnej tradycji.
Wielkanocna dekoracja stołu: nie zapomnij o symbolach
Nie bój się eksperymentować z wielobarwnymi dekoracjami stołu. Decydując się na ciepłe, pastelowe odcienie, z powodzeniem możemy łączyć różnorodne kolory. Żółte kurczaczki czy kolorowe pisanki pomogą nie tylko stworzyć radosną atmosferę wokół świątecznego stołu, ale także zaakcentują bogatą symbolikę Świąt Wielkanocnych. Świetnym tłem dla świątecznych potraw i wielkanocnych symboli będą także barwy naturalne, czyli połączenie brązu, bieli, a także zieleni i koloru żółtego. Nieodzownym elementem wielkanocnego stołu jest oczywiście rzeżucha symbolizująca odradzające się życie. Całość idealnie uzupełnią oryginalne dodatki z wikliny lub drewna.
Elegancja na wielkanocnym stole
Atmosferę prawdziwie wielkanocnej elegancji zapewnią nam dodatki oraz naczynia w klasycznym, eleganckim stylu. Do białej zastawy i obrusu warto dobrać połyskujące dodatki, które wprowadzą na świąteczny stół iście uroczysty nastrój. Jeśli lubisz kontrastowe zestawienie, z powodzeniem możesz postawić na akcenty w kolorze fioletowym. Bukiet irysów w stylowym wazonie, na tle śnieżnobiałej zastawy z pewnością zrobi wrażenie na gościach.
SWOJSKA ELEGANCJA
Ceramiczna zastawa w łączkę (Manufaktura w Bolesławcu) tutaj na pięknym drewnianym blacie. Odświętność sygnalizują udrapowany biały bieżnik oraz szkło i szafirki idealnie dobrane kolorystycznie do dominującego na naczyniach niebieskiego wzoru.
DOSKONAŁOŚĆ
Proste białe naczynia ozdobione złocistą lamówką (seria Diamond, Fyrklövern) to klasa sama w sobie. Uzupełnione złotymi sztućcami nie potrzebują przepychu ozdób. Same bowiem są dekoracją…
SZLACHETNE TEKSTYLIA
Lniane obrus i serwetki w odcieniach różu, błękitu albo naturalnym sprawdzą się na świątecznym stole. Zajączek z serwetki to bonusik – łatwo go zrobić, a ucieszy nie tylko dzieci.
RÓŻ I BŁĘKIT
Takie zestawienie może się wydawać bliskie kiczu, ale nie wtedy, gdy róż jest przydymiony, a niebieskości są bliskie kobaltowi (seria Sentiment, Fyrklövern). Przejrzyste szkło i różowo- -biały bukiet to sama lekkość, nie zabierają palmy pierwszeństwa pięknej ceramice.
MOTYW WIOSNY
Wesołe, kolorowe wzory na filiżankach pięknie wyglądają w towarzystwie delikatnych pastelowych tkanin. Motyw zajączka mile widziany.
OGRÓD NA STOLE
Pastelowe kwiaty i motylki na naczyniach oraz róże w wazonach nadają odświętny ton posiłkowi. Czerp inspiracje i też stwórz pastelowy eden.
STONOWANA WIELKANOC
Może się kojarzyć z estetyką protestancką, pełną skromności i poszanowania natury. Naczynia (Wave, Fyrklövern) urzekają prostotą, szlachetne tkaniny i trochę ozdób wystarczy…
NOWOCZESNOŚĆ
Porcelana Biała Maria marki Rosenthal w nowoczesnym ujęciu za sprawą czarno-białego tła. Adamaszkowy obrus da efekt retro, koronki zaś podkreślą ponadczasowy szyk zastawy.
Dekoracja stołu: szaro-różowe nakrycie wielkanocnego stołu
W okresie Wielkanocy na pozór niemożliwe połączenia stają się możliwe. Nakrycie stołu, którego przewodnimi barwami jest kiczowaty róż oraz elegancka szarość, oczaruje gości. Delikatna szarość pomoże zniwelować nieco przesłodzoną dekorację, a oryginalna zastawa nada całości bardziej elegancki klimat. Całość świetnie skomponuje się z kwiatami oraz kwiatowymi akcentami. Jeśli dekoracja stołu, w której królują motywy kwiatowe wydaje ci się zbyt kiczowata, pamiętaj, że gładki obrus wprowadzi idealną równowagę na wielkanocny stół i nada mu nowoczesnego wyrazu. Z kolei jeśli pragniesz, by na wielkanocnym stole zapanował swojski luz, możesz zdecydować się na obrus z nadrukiem w groszki czy paski. Dobrym pomysłem jest łączenie stylów i motywów, ale nie można z tym przesadzić. Nie rezygnuj z papierowych serwetek. Modne faktury i wzory nadadzą dekoracji stołu dodatkowego uroku, a także sprawią, że całość będzie wydawała się mniej oficjalna. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie do dekoracji stołu i krzeseł zróżnicowanych bieżników. Zamiast tego możesz fantazyjnie przewiązać krzesła ozdobną wstążką. Nie zapominaj także o najbliższym otoczeniu wielkanocnego stołu. Do wiszącej lampy możesz podpiąć oryginalną dekoracją z typowo wielkanocnymi akcentami.
STÓŁ WIELKANOCNY: udekorowany tradycyjnie
Do tradycyjnej dekoracji wielkanocnego stołu użyjmy bab drożdżowych, lukrowanych na biało, mazurków, bukszpanu i żonkili. Przeważającymi kolorami będzie żółć kwiatów, zieleń świeżych gałęzi wstawionych do wazonów oraz brąz bab drożdżowych i jajek barwionych w łupinach cebuli. Do tego koniecznie kolorowe eleganckie serwetki i najlepsza zastawa stołowa. Wszelkie napoje podawane do posiłku przelejmy do eleganckich dzbanków lub karafek. Obok wiosennego bukietu z żonkili, tulipanów czy hiacyntów na stole mogą pojawić się tradycyjne lukrowane lub czekoladowe baranki i zajączki.
STÓŁ WIELKANOCNY: dekoracja nowoczesna
Stół wielkanocny może też być udekorowany bardzo lekko, pastelowo. Wielkanoc, to nie tylko kolor żółty. Używajmy też różu, wesołej, wiosennej zieleni czy błękitu i oczywiście bieli. Możemy łączyć te wszystkie kolory ze sobą lub tylko dwa, na przykład róż i zieleń, róż i błękit, zieleń i biel. Wszystkie kombinacje kolorów pastelowych sprawdzają się i wyglądają wiosennie i wesoło.Na stole może pojawić się kompozycja z pisanek luzem poukładanych na obrusie, możemy wykorzystać podstawki do jajek na miękko i wstawić do nich kolorowe pisanki. Jeśli mamy chwilę przed świętami możemy zasiać w wydmuszkach pszenicę lub rzeżuchę. Wtedy takie „żywe” pisanki będą wyjątkową ozdobą wielkanocnego stołu. Nie bójmy bawić się różnokolorowymi piórkami i żywymi gałązkami wierzby lub forsycji.Dekorując wielkanocny stół warto też wykorzystać żyrandol nad stołem do powieszenia na nim wydmuszek lub szklanych ozdób w kształcie jaj na kolorowych wstążeczkach. Nasz dekoratorski wysiłek podczas tego najbardziej uroczystego śniadania w roku sprawi nie tylko nam przyjemność, ale na pewno zostanie też doceniony przez naszych gości.
Stół wielkanocny na 4 sposoby
Na naszych świątecznych stołach najczęściej gości zachowawcza klasyka. Wyjmujemy używaną tylko od wielkiego dzwonu zastawę, kryształowe kieliszki, zdobione półmiski i salaterki – to synonim elegancji.
Tymczasem dzięki odpowiednim trikom nawet codzienna zastawa może wyglądać elegancko. Zobaczcie poniżej, jak zaaranżować stół w różnych stylach.
Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym
Wielbiciele stylu nowoczesnego najczęściej wybierają gładką, jednokolorową zastawę i szkło stołowe o prostej formie, bez dekorów i fantazyjnych zdobień. Takie naczynia są doskonałą bazą do stworzenia eleganckiej, minimalistycznej aranżacji stołu.
Wystarczy jeden dekoracyjny, niecodzienny element, aby całość nabrała odświętnego charakteru, np. obrus czy ozdobne serwetki przy każdym nakryciu. Przy prostych, minimalistycznych formach świetnie sprawdzają się lśniące złoto, zarówno klasyczne, jak i różowe, srebro czy miedź.
Doskonałą dekoracją są również kwiaty lub kojarzące się z wiosną bazie i forsycja – wystarczy położyć jedną gałązkę na każdym talerzu.
Stół wielkanocny w stylu rustykalnym
Swojski i ciepły, a jednocześnie ozdobny styl rustykalny świetnie sprawdzi się na wielkanocnym stole. Kolory, materiały i wzory kojarzą się z wiosną i latem. Przeważają biel, écru, pastele, zieleń, fiolet, naturalne lub bielone drewno (stare lub postarzane), plecionki, delikatne roślinne dekoracje.
Naczynia mają klasyczne, lekko ozdobne formy. Aranżacji w stylu rustykalnym świątecznego charakteru dodadzą urocze wielkanocne dekoracje, np. porcelanowe zajączki, zielone bukiety z wiosennych gałązek, ozdoby w pastelowych kolorach.
Stół wielkanocny w stylu skandynawskim
Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością. Dominują w nim jasne barwy, nieskomplikowane formy i naturalne materiały, meble są białe lub z jasnego drewna. Jak nakryć do stołu, aby stworzyć aranżację w stylu skandynawskim?
Niezwykle ważna jest kolorystyka – wybierz biel, szarości, czerń, ewentualnie pastelowy róż lub błękit. Zastąp obrus bieżnikiem lub pojedynczymi podkładkami z tkaniny pod każdym nakryciem, tak aby było widać blat stołu.
Dzięki temu, że talerze i inne naczynia w tym stylu mają proste formy, można zestawiać ze sobą elementy z kilku kompletów, np. w różnych kolorach lub gładkie z ozdobionymi delikatnym wzorem. Jako element dekoracyjny sprawdzi się barwione szkło (niebieskie, błękitne, ciemnozielone).
Stół wielkanocny w stylu glamour
Wyjątkowo elegancki i szykowny glamour to przede wszystkim połysk i formy stylizowane połączone z nowoczesnymi. Na wielkanocnym stole w tym stylu nie może więc zabraknąć zastawy o eleganckich, miękkich formach, wypolerowanych srebrnych sztućców i świeczników oraz kryształowych kieliszków.
Paleta barw to fiolety, róże, a także czerń i srebro, w wydaniu świątecznym rozjaśnione szarością lub bielą. Brokat, połysk i metaliczne powierzchnie są jak najbardziej pożądane, podobnie jak duże bukiety kwiatów, świece itp.
Jako wielkanocny akcent doskonale sprawdzi się stroik z ozdobnych pisanek (najlepiej gładkich, błyszczących), srebrne zajączki itp.
Dekoracja stołu na Wielkanoc o czterech twarzach – brzmi intrygująco. Tradycyjna zastawa na tle której brylują żółte kurczaczki wcale nie odchodzi do lamusa, ale ustępuje miejsca nieco bardziej kreatywnym rozwiązaniom. Stół na Wielkanoc w stylu glamour, marine, rustykalnym, czy coś w klimacie wiosny? Którą propozycję wybieracie?
Stół na Wielkanoc w stylu glamour
Styl glamour, sam w sobie, jest odzwierciedleniem przepychu i wszechobecnego blasku. Jak takie bogactwo formy przenieść na dekorację stołu na Wielkanoc tak, by nie przyćmił on treści? Postawmy na gładki obrus w delikatnym odcieniu fioletu, który tak bardzo przystoi stylistyce glamour. W kwestii zastawy, zdecydujmy się na białą porcelanę, która podkreśli elegancję dekoracji stołu. Całość dopełnijmy szklanymi kieliszkami, które otulą dekorację lekko barokowym charakterem. Przysłowiową „kropką nad i" będą dodatki w sztandarowym kolorze stylu glamour, czyli złocie. Idealnym domknięciem będzie bukiet świeżych kwiatów.
Wielkanocny stół w stylu rustykalnym
Jeśli marzy nam się oprawa Wielkanocy w iście rustykalnej stylistyce, szczęściarzami są Ci, którzy mogą cieszyć się stołem z naturalnego drewna. Zapomnijmy o obrusie – eksponujmy naturalnej piękno drewna, które w tym przypadku „zrobi" całą aranżację. Przez środek stołu możemy przerzucić jedynie biały bieżnik z delikatnym haftem. W przypadku rustykalnej dekoracji stołu, bohaterem aranżacji będzie oczywiście zastawa sama w sobie. Zrezygnujmy z ozdób, postawmy na minimalizm, a pozorną prostotę dopełnijmy pachnącymi ziołami, które mogą okazać się niezaprzeczalną dekoracją.
Stół na Wielkanoc w stylu marine
Styl marynistyczny gustuje w bielach i błękitach, a jego nieodzownym elementem są paski. Decydując się na dekorację stołu na Wielkanoc w stylistyce marine, nie bójmy się koloru – postawmy na granatowy obrus, który świetnie skomponuje się z podkładkami ozdobionymi biało-niebieskimi pasami. Taka aranżacja będzie sprawiała wrażenie lekkiej i delikatnej. By nadać jej jednak nieco elegancji, postawmy na porcelanową zastawę stołową w kolorze obowiązkowej bieli. Nie zapominajmy o detalach – wielkanocne jaja również mogą być odzwierciedleniem fascynacji biało-niebieskimi pasami. Dopełnieniem dekoracji stołu na Wielkanoc w stylu marynistycznym będą żółte żonkile, które ożywią całość i wprowadzą powiew świeżości i radości.
Wielkanocny stół w klimacie wiosny
Wielkanoc to przede wszystkim kolory wiosny. Ma być wesoło, kolorowo, wiosennie. Warto jednak zachować umiar i ograniczyć się do oczywistych barw wiosny, czyli zieleni, żółci i delikatnego błękitu. Takie trio idealnie zaprezentuje się, kiedy dopełnimy je delikatnym fioletem czy pudrowym różem. Idealnym tłem do wyeksponowania kolorowej aranżacji będzie biały obrus, który złagodzi całość. Nieodzownym elementem wiosennej dekoracji stołu na Wielkanoc będą oczywiście świeże, kolorowe kwiaty.
Stół wielkanocny: dekoracja ze świeżych kwiatów, gałęzi drzew i zboża
Dekoracja stołu wielkanocnego kojarzy się ze świeżością, pierwszymi wiosennymi kwiatami i kiełkującym zbożem. W zależności od stylu, w którym urządzony jest nasz pokój dzienny lub jadalnia, kwiaty ustawiamy w formie bukietu w jednym wazonie, pamiętając oczywiście by bukiet nie był za wysoki, lub każdy kwiat osobno w pojedynczych buteleczkach, małych wazonikach itp. Przepiękną dekoracją stołu będą kolorowe, a nie oczywiste, anemony wstawione pojedynczo do osobnych naczyń. Wiosenną i właściwie tradycyjną dekoracją stołu jest też wysiany tydzień przed świętami zielony owies lub pszenica. Świeża zieleń kojarzy się z budzącą się do życia przyrodą. Podobnie jak tradycyjne gałęzie bazi, czy coraz popularniejsze gałązki wierzby mandżurskiej lub drzew owocowych. Dobrym pomysłem może być tez ustawienie na stole ziół: koperku, bazylii lub szczypiorku, które możemy wykorzystać do przyprawienia świątecznych potraw. Takie naturalne dekoracje na pewno będą wyjątkowe, a co najważniejsze eleganckie i stylowe. Świeże, sezonowe rośliny odmienią nasz codzienny stół, my nie napracujemy się ponad miarę, a wydatki będą minimalne. Bo przecież święta są po to żeby spędzić miły i niespieszny czas z rodziną i przyjaciółmi.
Wielkanoc to jedno z najważniejszych wydarzeń rodzinnych w roku. Zwłaszcza niedzielne śniadanie. Dlatego chcemy zadbać o wyjątkową oprawę tego najważniejszego posiłku w roku. Ale co zrobić jeśli pracujemy, mamy naprawdę mało czasu na wszystkie przygotowania, a na wątpliwej urody dekoracje stołu nie chcemy przeznaczać fortuny? Oto kilka naszych pomysłów, które możemy zrealizować w ostatniej chwili. Do każdej dekoracji stołu możemy wykorzystać to co mamy w domu. Czasem wystarczy zmienić przeznaczenie niektórych elementów zastawy lub wykorzystać coś, co pozornie do niej nie pasuje. Możemy też za przysłowiowy grosik dokupić żywe dekoracje takie jak mech czy wysianą pszenicę lub owies – do kupienia w każdym sklepie spożywczym.
Stół wielkanocny: dekoracja ze świeżych kwiatów, gałęzi drzew i zboża
Dekoracja stołu wielkanocnego kojarzy się ze świeżością, pierwszymi wiosennymi kwiatami i kiełkującym zbożem. W zależności od stylu, w którym urządzony jest nasz pokój dzienny lub jadalnia, kwiaty ustawiamy w formie bukietu w jednym wazonie, pamiętając oczywiście by bukiet nie był za wysoki, lub każdy kwiat osobno w pojedynczych buteleczkach, małych wazonikach itp. Przepiękną dekoracją stołu będą kolorowe, a nie oczywiste, anemony wstawione pojedynczo do osobnych naczyń. Wiosenną i właściwie tradycyjną dekoracją stołu jest też wysiany tydzień przed świętami zielony owies lub pszenica. Świeża zieleń kojarzy się z budzącą się do życia przyrodą. Podobnie jak tradycyjne gałęzie bazi, czy coraz popularniejsze gałązki wierzby mandżurskiej lub drzew owocowych. Dobrym pomysłem może być tez ustawienie na stole ziół: koperku, bazylii lub szczypiorku, które możemy wykorzystać do przyprawienia świątecznych potraw. Takie naturalne dekoracje na pewno będą wyjątkowe, a co najważniejsze eleganckie i stylowe. Świeże, sezonowe rośliny odmienią nasz codzienny stół, my nie napracujemy się ponad miarę, a wydatki będą minimalne. Bo przecież święta są po to żeby spędzić miły i niespieszny czas z rodziną i przyjaciółmi.
Aranżacja wielkanocnego stołu w pastelach krok po kroku
1. Zacznij od obrusu!
Chociaż teoretycznie stół wielkanocny może obyć się od obrusu, to bez wątpienia nadaje on pewnej odświętności całej aranżacji. Jaki obrus wybrać na Wielkanoc? Mamy dla ciebie kilka propozycji.
- biały obrus na Wielkanoc: to doskonałe tło dla wszystkiego, co znajdzie się na stole. Sprawi, że aranżacja będzie świeża, a jednocześnie jej nie przytłumi, pozwalając wybrzmieć wszystkim dodatkom.
- pastelowy obrus na Wielkanoc: wybierz obrus w barwie rozbielonego różu, błękitu, zieleni lub żółci, jeśli chcesz osiągnąć maksymalnie pastelowy look lub… masz zamiar podejść z umiarem do pozostałych elementów, które pojawią się na stole.
2. Pastelowa zastawa na Wielkanoc
Jeśli postawiłeś na biały obrus, zrezygnuj z białej zastawy. Postaw na wiosenne, wielkanocne wzory lub jednokolorowe naczynia w pastelach.
W przypadku, gdy to obrus jest pastelowy, śmiało wyciągnij białą zastawę. Biała porcelana to klasyka, ale możesz także zdecydować się na wariant z delikatnym twistem, dodając na przykład subtelną ornamentykę czy złote akcenty. Biel doskonale współgra z pastelowymi tonami, tworząc harmonijną bazę dla reszty dekoracji.
Nie wahaj się również sięgać po talerze, które albo będą stanowiły kontrast dla obrusu (np. różowe talerze na błękitnym obrusie czy żółte na zielonym) lub idealnie się w niego wtopią. Zastanów się, na jakim efekcie ci zależy!
3. Złote sztućce na Wielkanoc
Wielkanocna aranżacja w pastelach nie może obyć się bez delikatnego błysku. Z pastelowymi kolorami świetnie współgra złoto, które ociepli całą aranżację i doda jej nuty elegancji.
4. Świeże kwiaty, bazie, rzeżucha i owies
Wielkanoc to w końcu święto odradzającej się natury. Na środku stołu ustaw wazon ze świeżymi kwiatami, np. tulipanami, frezjami lub żonkilami. Możesz z powodzeniem zastąpić je również roślinami doniczkowymi: hiacyntami, szafirkami itd. Pamiętaj, aby kolor kwiatów dopasować do ogólnej kolorystyki stołu.
Do wazonu możesz wstawić także bazie. Dodaj do kompozycji zawieszki w typowo wielkanocnych kształtach, takich jak jajka czy zajączki. Nie zapominaj o rzeżusze i owsie, które będą na stole zielonym i świeżym elementem.
5. Wielkanocne dekoracje
Aby nadać mocy aranżacji, nie zapomnij o dodatkach! Na stole przyda ci się solniczka i pieprzniczka na Wielkanoc np. w kształcie królika, na obrusie poukładaj pisanki i inne subtelne dekoracje.
Aranżacja wielkanocnego stołu w pastelach krok po kroku
1. Zacznij od obrusu!
Chociaż teoretycznie stół wielkanocny może obyć się od obrusu, to bez wątpienia nadaje on pewnej odświętności całej aranżacji. Jaki obrus wybrać na Wielkanoc? Mamy dla ciebie kilka propozycji.
- biały obrus na Wielkanoc: to doskonałe tło dla wszystkiego, co znajdzie się na stole. Sprawi, że aranżacja będzie świeża, a jednocześnie jej nie przytłumi, pozwalając wybrzmieć wszystkim dodatkom.
- pastelowy obrus na Wielkanoc: wybierz obrus w barwie rozbielonego różu, błękitu, zieleni lub żółci, jeśli chcesz osiągnąć maksymalnie pastelowy look lub… masz zamiar podejść z umiarem do pozostałych elementów, które pojawią się na stole.
2. Pastelowa zastawa na Wielkanoc
Jeśli postawiłeś na biały obrus, zrezygnuj z białej zastawy. Postaw na wiosenne, wielkanocne wzory lub jednokolorowe naczynia w pastelach.
W przypadku, gdy to obrus jest pastelowy, śmiało wyciągnij białą zastawę. Biała porcelana to klasyka, ale możesz także zdecydować się na wariant z delikatnym twistem, dodając na przykład subtelną ornamentykę czy złote akcenty. Biel doskonale współgra z pastelowymi tonami, tworząc harmonijną bazę dla reszty dekoracji.
Nie wahaj się również sięgać po talerze, które albo będą stanowiły kontrast dla obrusu (np. różowe talerze na błękitnym obrusie czy żółte na zielonym) lub idealnie się w niego wtopią. Zastanów się, na jakim efekcie ci zależy!
3. Złote sztućce na Wielkanoc
Wielkanocna aranżacja w pastelach nie może obyć się bez delikatnego błysku. Z pastelowymi kolorami świetnie współgra złoto, które ociepli całą aranżację i doda jej nuty elegancji.
4. Świeże kwiaty, bazie, rzeżucha i owies
Wielkanoc to w końcu święto odradzającej się natury. Na środku stołu ustaw wazon ze świeżymi kwiatami, np. tulipanami, frezjami lub żonkilami. Możesz z powodzeniem zastąpić je również roślinami doniczkowymi: hiacyntami, szafirkami itd. Pamiętaj, aby kolor kwiatów dopasować do ogólnej kolorystyki stołu.
Do wazonu możesz wstawić także bazie. Dodaj do kompozycji zawieszki w typowo wielkanocnych kształtach, takich jak jajka czy zajączki. Nie zapominaj o rzeżusze i owsie, które będą na stole zielonym i świeżym elementem.
5. Wielkanocne dekoracje
Aby nadać mocy aranżacji, nie zapomnij o dodatkach! Na stole przyda ci się solniczka i pieprzniczka na Wielkanoc np. w kształcie królika, na obrusie poukładaj pisanki i inne subtelne dekoracje.