Stół na wielkanoc 2017. Zobacz oryginalne pomysły na dekoracje

2016-02-13 14:38
Wielkanocny stół
Autor: serwis prasowy Fyrklӧvern

Dekoracja wielkanocnego stołu powinna być dostosowana do stylu mieszkania, podawanego jedzenia oraz gości. To dla nich staramy się, aby wielkanocna aranżacja zrobiła niezapomniane wrażenie, umiliła wspólny, świąteczny czas. Zobacz inspirujące przykłady jak udekorować modny, świąteczny stół.

Jak nakryć wielkanocny stół, by był odświętny i elegancki? Zobacz nasze pomysły na dekoracje w różnym stylu: skandynawskim, tradycyjnym, ekologicznym. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się jak stworzyć niezapomnianą oprawę Wielkanocy.

Jaki powinien być stól na wielkanoc 2017

Przede wszystkim uroczysty. Namawiamy, aby zastawę zaaranżować na białych lub zielonych obrusach. Prezentujemy stoły wielkanocne, które zostały ubrane z prostotą - skromnie, ale elegancko. Dekorując nie zapominajmy o ozdobach i kompozycjach z kwiatów i roślin oraz pisankach, kurczaczkach, palemkach. Soczysta zieleń trawy, kwiaty, rzeżucha i owies wprowadzą wiosnę i radosny nastrój do naszych wielkanocnych aranżacji. Kluczem do dekoracji stołów powinna być tradycja, a więc niech nie zabraknie ozdób i potraw kojarzonych z Wielkanocą. W koszyczkach możemy umieścić kolorowe pisanki, mazurka czy babę pięknie podamy na dekoracyjnej patrze, a  baranek, rzeżucha, palemki, bazie, kurczaczki wprowadzą radosny klimat świąt. Świeteczny stół na pewno ozdobią sezonowe kwiaty.

Bratki na balkonie. JAK JE PIELĘGNOWAĆ>>>

1. Aranżując wielkanocny stół zaplanujemy najpierw ilość pólmisków, talerzyków, a następnie dobierajmy dekoracje.  

2. Kwiaty i świeczniki na stole nie mogą przysłaniać twarzy gości, ani przeszkadzać w nakładaniu potraw, podawaniu półmisków.

3. Pamiętajmy o serwetkach dla gości. Jednorazowe lub z materiału chusteczki kładziemy po lewej stronie talerza obok sztućców, a nie pod nimi. Mogą też znaleźć się na talerzu np. udekorowane pierścieniem lub wstążką.

Zobacz jak elegancko składać serwetki>>>

4. Produkty sklepowe np. masło, chrzan, majonez zawsze podawaj w naczyniach bez etykiet. Alkohole i napoje elegancko będą wyglądały w karafkach i dzbankach, chrzan w salaterce, a sos w sosjerce. Im więcej dekoracyjnych naczyń, tym stół bedzie bardziej elegancki.

5. Koszyczek lub metalowy pojemnik na pieczywo zawsze wyłóż serwetką i nakryj, by nie tylko ładnie wyglądało, ale też nie obsychało.

6.  Do picia możesz przygotować uniwersalne kieliszki (do czerwonego wina używamy większe i pękate, do białego w formie tulipana, a pośredni to uniwersalny). Świetnie sprawdzą się wówczas jako szklanki do wody czy soków.

Kieliszki do wina. Jak wybrać kształt do gatunku i rodzaju wina. PORADNIK>>>

7. Nie pomyl ułożenia sztućców. Odpowiednie to: nad talerzem kładziemy łyżeczkę i widelczyk (rękojeść łyżeczki kierujemy w prawą stronę, widelczyka w lewą), po prawej stronie talerza kładziemy noże (ostrzem w lewo) oraz łyżki, zaś po lewej stronie widelce.

Stołowy savoir-vivre dla zabieganych. Sprawdź co musisz wiedzieć>>>

Stół wielkanocny 2017: styl ekologiczny

Szorstkiej urody drewnianego stołu nie zakrywajmy obrusem. Połóżmy tylko neutralne lniane serwetki i białe talerze. Cała aranżacja stołu wielkanocnego utrzymana w stylu eko to natura - nawet jaja do dekoracji są naturalne, a nie malowane. Jednak żeby nie było monotonnie, dość jednobarwną kompozycję ożywiają plamy różnych odcieni niebieskiego (np. talerze, zabawne pojemniczki ze szkła). Na stole jako wielkanocny symbol warto by pojawił się też zając. Ale nie taki z cukru czy ciasta, lecz z drewna, wikliny.

Obrus wielkanocny ZRÓB TO SAM

Autor: agencjafree / living4media

Jak wybrać materiał na stół?

1. Tradycyjny obrus powinnien zwisać najmniej 25 cm. Jeżeli nasz stół wykonany jest z politury lub gatunków dewna nie odpornych na ciepło, plamy z wina, soków warto na stół położyć ceratę, a następnie obrus.

2. Wzorzysta tkanina zawsze sprawdzi się na stole z oszczędną porcelaną. Jeżeli mamy bogato zdobioną warto poszukać jednolitych w kolorach tkanin.

3. Cerata, choć bardzo praktyczna i wygodna w użytkowaniu nie nadaje się na odświętne okazje. Położona na stole niestety popsuje efekt i nie stworzy eleganckiej oprawy stołu. Jeżeli bardzo zależy nam na wygodzie lepiej kupić jednorazowy obrus wykonany z papieru - będzie miała przyjemniejszą w dotyku strukturę.

4. Bieżnik: to z reguły pas o szerokości około 40 cm (takie znajdziemy w ofercie Pepco, IKEI, Leroy Merlin) ze stołu może zwisać aż do podłogi. Można też położyć dwa bieżniki po obu stronach stołu, jako alternatywę dla podkładek. Bieżnik sprawdzi się na ładnym, dobrze utrzymanym drewnianym stole. Zniszczony lub porysowany lepiej ukryć pod obrusem.

 

Zobacz pomysły stylistów na stół na wielkanoc 2017

Kalwa
Autor: serwis prasowy Kalwa
Miloo Home
Autor: serwis prasowy Miloo Home
serwis prasowy Fyrklӧvern
Autor: serwis prasowy Fyrklӧvern