Dekoracja stołu. Wielkanoc stylowo kolorowo czy nowocześnie czarno-biało?

2016-04-06 11:39 Monika Czerwińska-Konarska

Wiosna to czas odmiany, także w dekoracji stołu. Wielkanoc to wydarzenie, które pojawia się co roku. Oryginalna dekoracja stołu to też wyraz naszej osobowości i stylu życia. A kto powiedział, że świąteczna dekoracja stołu na Wielkanoc to zawsze żółte kurczaczki i żonkile? Przecież możemy znakomicie bawić się zmieniając tylko poszczególne detale.  A co najważniejsze na ciekawą i wyjątkową dekorację stołu nie musimy wydawać majątku!

Która dekoracja stołu jest ładniejsza? Aranżacja stołu na Wielkanoc kolorowa czy czarno-biała? Wydaje się, że nie można jednoznacznie wybrać zwycięzcy. I bardzo dobrze! Przecież może być tyle ciekawych dekoracji stołu, zwłaszcza na Wielkanoc, ilu jest dekorujących swoje stoły. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej pomysłowości. Przecież każdy z nas ma jakaś bazę rzeczy, z których korzysta przy większości okazji do ładnego nakrycia stołu. Dużo zależy też od tego czy w domu są maluchy. Dekorując stół na Wielkanoc część dekoracji możemy wykonać samodzielnie, cześć możemy kupić. Ale i tak niezależnie od tego czy wolimy kolorową dekorację stołu czy monochromatyczną czarno-białą, bazą na wielkanocnym stole zawsze jest zastawa stołowa i świeże, cięte kwiaty.

Dekoracja stołu wielkanocnego: kolorowo to stylowo i nowocześnie

Wiosna i Wielkanoc to czas kiedy znowu robi się kolorowo. Także w dekoracji stołu, za sprawą nie tylko pysznych potraw ale i zastawy. Jeśli do tej pory jedyną słuszną była biała, bo ponadczasowa, a teraz macie ochotę coś zmienić, może warto skusić się na kolorową?  Kolorowa dekoracja stołu to talerze i filiżanki w kolorowe wzory roślinne i kwiaty albo jeśli poszczególne elementy są jednobarwne, w tym samym kolorze lub trzech - czterech dopełniających się. Kolorowa dekoracja stołu to także  obrusy, serwetki i oczywiście świeże kwiaty. Zanim zaczniemy dekorować stół na Wielkanoc zdecydujmy na co stawiamy. Jeśli chcemy wyeksponować nową zastawę w kolorowe wzory niech tłem dla niej będzie biały lub szary ale koniecznie gładki obrus. Pamiętajmy bowiem o tym, że dodatkowymi kolorami na stole staną się potrawy, których nie bierzemy pod uwagę nakrywając do stołu. Chodzi o to by nadmiar barw nie przytłoczył jedzenia, żeby było widoczne i apetyczne.


Dekoracja stołu na Wielkanoc: czarno-biało w stylu nowoczesnym

Dekoracja stołu utrzymana w duecie czarno - białym jest ponadczasowa. Zazwyczaj znajdziemy takie propozycje w stylu nowoczesnym ale klasyka z początku XX wieku także kocha takie zestawienia. Czarno - biała dekoracja stołu to zazwyczaj zastawa biała z czarnymi wzorami lub poszczególne elementy są albo czarno albo białe. Czarne wzory na białym tle mogą być barwnymi, wyrazistymi plamami koloru lub rysunkiem wykonanym cienką i subtelną kreską. Taka monochromatyczna dekoracja stołu bardzo lubi dodatek żywej zieleni. Może to być kolorowy bukiet ciętych  kwiatów albo białe kwiaty w dużej ilości zielonych liści. Zależy czy chcemy osiągnąć efekt wysublimowany i elegancki czy radosny? Wielkanoc to okazja i do żywej dekoracji stołu, w końcu to święto radosne i wiosenne i do eleganckiej, jednobarwnej.