Pokój młodzieżowy dla dziewczynki. Co musi się w nim znaleźć? Patenty na pokój pierwszoklasisty

2024-04-03 9:01

Pokój dla ucznia ma być nie tylko ładny, ale też funkcjonalny. Zaaranżowanie przestrzeni tak, aby spełniała kilka funkcji to nie lada wyzwanie. Nie trzeba jednak przeprowadzać generalnego remontu, aby dziecko miało sprzyjające warunki do nauki. Jak urządzić pokój dla ucznia? Podpowiadamy!

Wystarczy wprowadzić kilka nowych rozwiązań, aby dawniej przestrzeń przeznaczona tylko do zabawy, zmieniła się w miejsce do nauki. Oczywiście pamiętając, że pokój dla ucznia powinien spełnić obie funkcje. Jak odmienić pokój ucznia?

Spis treści

  1. Pokój dla ucznia – co musi się w nim znaleźć?
  2. Jaki kolor ścian do pokoju ucznia?
  3. Jakie wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?
  4. Czym urozmaicić pokój dziecka? Jakie wybrać dodatki?
  5. Zobacz więcej inspiracji do pokoju dziecka:

Pokój dla ucznia – co musi się w nim znaleźć?

Urządzanie pokoju dla ucznia warto rozpocząć od podzielenia go na strefy. Docelowo ma powstać miejsce do odpoczynku, nauki oraz zabawy. Jakie meble powinny się w nim znaleźć? Co należy kupić?

  • Łóżko – to w nim nasz uczeń będzie odpoczywał po całym dniu. Powinno być dostosowane do jego wzrostu, potrzeb, a także stanowić bezpieczne miejsce do odpoczynku. Materac dobrze jest wybrać w obecności dziecka, aby mogło zdecydować, który jest najwygodniejszy. W sklepach dostępne są łóżka, których wielkość można regulować wraz ze wzrostem dziecka. To dobry sposób, jeśli chcemy, aby posłużyło nam przez wiele lat.  
  • Biurko – odpowiednio dopasowane zapewni dziecku naukę w komfortowych warunkach. Źle dobrane może przyczynić się do powstawania wad postawy. Dla pierwszoklasisty zwykle najbardziej odpowiednia wysokość biurka wynosi 55-60 cm. Dobrym pomysłem jest powieszenie nad nim korkowej tablicy, na której będzie mógł przywieszać wszystkie ważne informacje oraz plan lekcji.
  • Krzesło – podobnie, jak biurko należy dobrać do wzrostu i potrzeb dziecka. Dobrze, aby miało regulowaną wysokość, kąt oparcia oraz podłokietniki.
  • Półki i regały – powinny być solidne i praktyczne. To właśnie na nich nasz uczeń będzie przechowywał książki i inne skarby.

Jaki kolor ścian do pokoju ucznia?

Kolory ścian do pokoju dziecka, a w szczególności ucznia powinny być uspokajające, sprzyjać koncentracji i nauce. Błękity, zielenie, delikatny róż czy beż - generalnie pastele będą świetną bazą do dalszego urządzania wnętrza.

Gdy nasze dziecko woli żywe kolory, nie musimy z nich rezygnować. Można pomalować nimi np. jedną ścianę lub kupić dodatki w tym kolorze – zasłony, pufę czy koc na łóżko.   

Bardzo modnym i ciekawym rozwiązaniem już od wielu lat jest użycie farby tablicowej. Nasz uczeń będzie mógł zapisywać sobie tam wszystko, co będzie chciał, a także rysować. To też świetna rozrywka podczas spotkań z koleżankami i kolegami.

W sklepach dostępne są ekologiczne farby, które są odporne na zabrudzenia. Łatwo jest zmyć z niej brud z miejsc szczególnie na to narażonych – na przykład nad i pod biurkiem oraz przy łóżku.

Jakie wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?

W pokoju ucznia przydadzą się rolety rzymskie bądź zasłony z delikatnych tkanin. Dzięki temu w słoneczny dzień w pokoju nie będzie ani zbyt jasno, ani zbyt ciemno.

- Światło ogólne to najważniejsza część w strefie, którą wydzieliliśmy dzieciom do zabawy oraz do nauki. Lampki nocne i kinkiety powinny znaleźć się w strefie relaksu i odpoczynku, a lampki biurkowe należy umieścić w strefie, w której dziecko będzie się uczyć - czytamy na stronie magiaswiatel.pl

Jak podkreślono, do niskich pomieszczeń szczególnie nadadzą się plafony sufitowe, które będą odporne na uderzenia i zniszczenia podczas zabaw. Dostępne są również modele pod postacią abażurów. Do wyższych pomieszczeń możemy dopasować lampy wiszące. 

- Mogą one swoimi kształtami przypominać piłki, listki, kulę ziemską, sówki, pandy, samoloty i wiele innych. Dzięki temu nasze dziecko z przyjemnością będzie spędzało czas w swoim pokoju - dodano.

Należy pamiętać również o lampach na biurko z regulacją. Osoby, które są praworęczne powinny mieć postawioną lampkę po lewej stronie, a te leworęczne - po prawej. Chodzi o to, aby nie zasłaniać sobie światła podczas pisania.  

Czym urozmaicić pokój dziecka? Jakie wybrać dodatki?

Pamiętamy, że prosta aranżacja będzie dobrą bazą na przyszłość. Pokój pierwszoklasisty zmieniając dodatki będziemy mogli przemienić za kilka lat w przestrzeń dla nastolatka. Być może kusi Cię urządzenie pokoju dziecka tematycznie. O ile tapeta z motywem Barbie może szybko się znudzić, o tyle dodatki będą łatwe do wymiany

Jeśli masz możliwość powiesić w pokoju dziecku fotel brazylijski czy hamak, będzie to świetne urozmaiceni. Wiszące siedziska, platformy, drążki czy liny będą nie tylko ciekawie wyglądać, ale zapewnią dziecku świetną zabawę.

Każdy fan amerykańskiego filmu „Holiday” będzie pamiętał uroczą scenę, kiedy Cameron Diaz wchodzi razem z córeczkami jej wybranka do dziecięcego namiotu. Takie miejsce będzie świetnym kącikiem do zabawy nie tylko dla dziewczynek, ale też dla chłopców.

Zobacz więcej inspiracji do pokoju dziecka:

Czytaj także: Jak i z czego zrobić zagłówek do łóżka? Pomysły na oryginalną i tanią sypialnię:

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni