Kupujemy DUŻE MIESZKANIE: kiedy warto zainwestować. CO RADZĄ EKSPERCI

2013-08-31 12:26

Zanim kupimy DUŻE MIESZKANIE, dobrze przemyślmy decyzję. Pomogą nam w tym PORADY EKSPERTA. Duże mieszkanie - jak je kupić bez błędu.

Kupujemy duże mieszkanie
Autor: Marcin Czechowicz

Gdy kupujemy duże mieszkanie, pomyślmy o jednym wspólnym pokoju dla całej rodziny, oprócz niego o sypialni rodziców, pokoju dla dziecka. Dwójka dzieci tej samej płci może mieć wspólny pokój, ale dla chłopca i dziewczynki (według standardów UE) trzeba przewidzieć oddzielne wnętrza. Tak więc, gdy kupujemy duże mieszkanie „rozwojowe”, należałoby zainwestować w minimum trzy-cztery pokoje.

Z kalkulatorem w ręku: czy stać nas na kupno DUŻEGO MIESZKANIA

Zakup dużego mieszkania oznacza spory wydatek. Mogą sobie na niego pozwolić młode pary mające spory wkład własny lub wsparcie rodziny. W innym wypadku - kupując duże mieszkanie - muszą wziąć kredyt. I to kredyt na 30–40 lat! Dlatego, decydując się na kupno dużego mieszkania, trzeba sprawę dobrze przemyśleć, bo w razie zmiany życiowych planów trudno będzie duże mieszkanie sprzedać. Najszybciej znajdują kupca duże mieszkania w centrach miast oraz te o powierzchni około 50 m². Najdłużej czekają na nabywców duże mieszkania na obrzeżach, przy czym im wyższy standard, tym mniejsze zainteresowanie kupujących. Wtedy pozostaje wynajem dużego mieszkania, np. studentom, którzy szukają wielopokojowych kwater.

Kiedy warto kupić DUŻE MIESZKANIE

Nad kupnem dużego mieszkania warto się zastanowić, jeśli jedno z dorosłych może pracować w domu. Wtedy przed pojawieniem się kolejnego potomka wolny pokój w dużym mieszkaniu będzie pełnił funkcję biura. W takim wypadku optymalna będzie lokalizacja dużego mieszkania poza centrum (ale z dobrym dojazdem). Kupno takiego dużego mieszkania jest tańszym rozwiązaniem, niż w sytuacji gdy kupujemy duże mieszkanie w centrum miasta. Poza tym rodzic zajmujący się dziećmi będzie miał większe możliwości rekreacyjne.
Kupienie dużego mieszkania z założeniem, że będzie się w nim mieszkało przez lata, pozwala na stopniowe urządzanie, czyli rozłożenie w czasie związanych z tym wydatków.