Wnętrze pijalni wód w Warszawie wpisane do rejestru zabytków. Ściany zdobią mozaiki z lat 60.

2023-04-17 9:16

W lokalu przy ul. Puławskiej 51, dawnej siedzibie warszawskiej pijalni wód, znajdują się wyjątkowe mozaiki z lat 60. Po konsultacji z mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków, oryginalne zdobienia zostały wpisane do rejestru zabytków.

mozaika
Autor: UM Warszawa, mat. MWKZ Mozaika ścienna w lokalu przy ul. Puławskiej 51 - stan z kwietnia 2023

Mozaiki w pijalni wód w Warszawie

Lokal przy ul. Puławskiej 51 obecnie jest pustostanem Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Mokotów i wciąż czeka na nowego najemcę.

Historia ozdobionego piękną mozaiką wnętrza sięga drugiej połowy lat 60. Najpierw w 1965 roku odkryto w trakcie wierceń geologicznych na terenie Konstancina bogate źródła solanki. Dwa lata później powołano Państwowe Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Konstancin”. Niedługo potem otwarto pijalnię wód z Konstancina w modernistycznej kamienicy przy ul. Puławskiej 51.

Częścią oryginalnego wystroju wnętrz pijalni była mozaika ścienna w typowym dla polskiej sztuki lat 50. i 60. abstrakcyjnym stylu. Dekorację wykonaną z płytek ceramicznych i surowych otoczaków przypisuje się Krzysztofowi Heniszowi, znanemu warszawskiemu artyście-ceramikowi.

mozaika
Autor: UM Warszawa, mat. MWKZ Mozaika ścienna w lokalu przy ul. Puławskiej 51

Oprócz efektownych ścian wnętrze zdobi słup konstrukcyjny pokryty błyszczącą, utrzymaną w odcieniach błękitu mozaiką. Co ciekawe, początkowo słup znajdował się na zewnątrz budynku, w podcieniach, ale w wyniku rozbudowy lokalu stał się częścią aranżacji wnętrza.

Słup
Autor: UM Warszawa, mat. MWKZ Ozdobiony mozaiką słup w lokalu przy ul. Puławskiej 51

Wnętrze wpisane do rejestru zabytków

Decyzją mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, prof. Jakuba Lewickiego, wnętrze dawnej pijalni wód przy ul. Puławskiej 51 w Warszawie zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych.

W oświadczeniu konserwator sprecyzował, że chodzi o naścienną dekorację mozaikową na północno-wschodniej ścianie lokalu, płytki ceramiczne szkliwione, otoczaki, polichromia, płynne lastriko. Wszystkie te elementy pochodzą z lat 60. XX wieku i są częścią oryginalnego wystroju wnętrz pijalni wód.

Źródło:

  • tvn24.pl
  • um.warszawa.pl
  • propertynews.pl