DIY: moskitiera, krok po kroku. Jak zrobić moskitierę na komary, muchy i inne owady? Zdjęcia

2024-05-05 8:56

Moskitierę na okno możemy wykonać własnoręcznie, nie wydając przy tym dużo pieniędzy. W artykule zdradzamy, jak samodzielnie zrobić tanią moskitierę, jakich materiałów użyć i jak zamontować siatkę na komary i innych owadzich gości.

Spis treści

  1. Tania moskitiera ZRÓB TO SAM: co będzie potrzebne?
  2. Jak zrobić moskitierę na okno?
  3. Jak odstraszyć komary naturalnymi sposobami? Oto rośliny, których nie lubią komary

Tania moskitiera ZRÓB TO SAM: co będzie potrzebne?

Moskitiera przyda się wiosną i latem, aby uchronić nas przed komarami, meszkami, muchami i innymi owadami, które lubią odwiedzać nasze domy, wlatując przez okno. Proponowana przez nas moskitiera nadaje się do wnętrz i montujemy ją po wewnętrznej stronie okien. Można ją również zamontować na zewnątrz, ale ze względu na zmienne warunki pogodowe musi być wykonana z trwałych materiałów.

Do zrobienia moskitiery potrzebna będzie przede wszystkim siatka na owady lub winylowa o bardzo małych oczkach – do kupienia np. w marketach budowlanych i z materiałami wykończeniowymi dla domu. Możemy kupić siatkę na metry i samodzielnie przyciąć lub od razu znaleźć taką, która będzie pasowała do ramy okna. Oczywiście trzeba wcześniej dokładnie wymierzyć okno. Zaopatrzmy się także w taśmę dwustronnie klejącą i drugą – jednostronnie klejącą. Ważne, aby były one bardzo cienkie, tak abyśmy mogli domknąć okno (jeśli planujemy montaż moskitiery wewnątrz).

Jak zrobić moskitierę na okno?

Przycinamy siatkę do wielkości okna, zostawiając po kilka milimetrów odstępu od ściany. Naklejamy na ramę taśmę dwustronnie klejącą, następnie dokładnie naciągamy i przyklejamy do niej siatkę. Na ramę naszej moskitiery, na której jest klejąca strona taśmy, naklejamy taśmę jednostronnie klejącą. Uważajmy, aby nie zostawić klejących miejsc, bo skleimy ramę okna, kiedy spróbujemy je zamknąć!

Taką moskitierę można też przykleić od zewnętrznej strony ramy okiennej. Ale warto pamiętać, że nie będzie ona bardzo solidna – warunki pogodowe w Polsce zmieniają się dynamicznie. Dlatego zamiast taśmy klejącej lepiej użyć drewnianych listewek (łatwo je przytniemy) bądź aluminiowych (takie jednak muszą być od razu dobrane pod wymiar okna). Świetnie sprawdzą się cieniutkie listewki frezowane, czyli z zewnętrzną krawędzią.

Z listewek tworzymy dwie ramy, pomiędzy które trafi siatka. Dobrze jest wybrać siatkę na owady dostarczaną z tasiemką do przyczepiania na rzepy. Listewki tniemy wyrzynarką, a do wszystkiego będą też potrzebne metalowe narożniki (do łączenia listew) z zestawem wkrętów. Taką moskitierę w ramie można zamontować do ościeżnic okiennych lub drzwiowych, korzystając z uchwytów zaciskowych z zawiasami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak odstraszyć komary naturalnymi sposobami? Oto rośliny, których nie lubią komary

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady