Sposób na muchy - jak pozbyć się much w domu?

2021-05-31 13:29

Sposób na muchy nie powinien ograniczać się jedynie do użycia tradycyjnej łapki. Jako że muchy w domu są uciążliwe i przenoszą też groźne choroby dla człowieka, warto zapoznać się z innymi skutecznymi metodami na pozbycie się tych uciążliwych szkodników. Dowiedz się, co odstrasza muchy i jakie domowe sposoby są najbardziej efektywne! 

muchy w domu
Autor: Thinkstockphotos.com Mucha domowa (Musca domestica).

Spis treści

  1. "Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"
  2. Muchy w domu: czy są groźne?
  3. Sposób na muchy: jak pozbyć się muchy domowej?
  4. Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!
  5. Funkcjonalne moskitiery, czyli jak chronić się przed owadami (GALERIA ZDJĘĆ)
  6. Rośliny, których nie lubią komary (GALERIA ZDJĘĆ)

Muchy w domu bywają prawdziwym utrapieniem. Mucha domowa (Musca domestica) należy do rodziny muchowatych (Muscidae). Muchy są średniej wielkości o barwie ciemnoszarej. Samice składają ok. 600 jaj. W naszych warunkach klimatycznych w ciągu roku pojawia się 7-8 pokoleń much. Larwy muchy domowej rozwijają się w nawozie, w rozkładających się resztkach zwierząt i roślin, niektóre gatunki ssą krew. Mucha ma przylgi „poduszeczki”, dzięki którym może chodzić po suficie. Zimują dorosłe osobniki, a ogrzewanie mieszkania wabi je na tyle, że muchy zachowują w nim aktywność nawet przez cały rok.

"Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"

Zobacz też: Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Muchy w domu: czy są groźne?

Muchy w domu są uciążliwymi stworzeniami w mieszkaniach. Nie tylko zakłócają nasz spokój, gdy chcemy odpocząć, ale siadają też na pożywieniu czy ścianach, gdzie pozostawiają odchody w postaci ciemnych plamek. Muchy w domu są również nosicielami groźnych chorób. Na ciele muchy znajdują się prawie 2 miliony bakterii, a w przewodzie pokarmowym aż 33 miliony. Mucha domowa może spowodować zatrucie pokarmowe, zarazić czerwonką czy wąglikiem.

Sposób na muchy: jak pozbyć się muchy domowej?

Aby uniknąć masowego pojawienia się much w domu, należy zastosować metody prewencyjne, takie jak moskitiera na okno czy siatki w oknach. Skutecznym sposobem na muchy jest też likwidowacja szpary wokół otworów okiennych i drzwi, które trzeba zamykać po każdym przejściu, albo zamontowanie drzwi samozamykających się. Co więcej, należy też wylewać wodę z doniczek, które stoją np. przed wejściem do mieszkania czy innych pojemników, ponieważ stojąca woda sprzyja obecności much.

Aby nie dopuścić do pojawienia się much w mieszkaniu, należy z domu i okolic usunąć rozkładające się owoce i inne śmieci. Nie należy też zostawiać owoców czy warzyw na talerzach czy miskach, zainwestować za to w pojemniki do przechowywania żywności. Ważnym czynnikiem jest także czysty dom, należy więc w miarę często myć podłogi, zmywać naczynia, czyścić łazienki i toalety.

By pozbyć się much z domu, można zastosować też różnego rodzaju pułapki na muchy, takie jak tradycyjna łapka, którą zabijamy muchy na ścianie, lub łapka elektryczna, która unicestwia je w locie. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie roślin owadożernych, jak rosiczka czy dzbanecznik, które wabią muchy i je - można powiedzieć - konsumują.

Innymi domowymi sposobami na muchy są m.in. pułapki biotechniczne, umieszczane blisko miejsc lęgu owadów czy śmietników w miejscach nasłonecznionych oraz metody fizyczne, opierające się na używaniu m.in. wysokich dźwięków, które je odstraszają. Mimo dbania o higienę i owadoszczelność muchy wciąż będą próbować przedostać się do środka, ale będzie ich zdecydowanie mniej.

Kolejnym sposobem na muchy jest także postawienie na parapecie okna w kuchni świeżej bazylii czy mięty. Muchy nie lubią też zapachu lawendy, a więc aby pozbyć się much, można nasączyć waciki kosmetyczne olejkiem lawendowym i umiesicić je w słoiczku (nie zakręcamy słoika) lub innym naczyniu w kuchni.

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!

Zobacz też: Jak zrobić świeczkę. Oryginalne świeczki zapachowe

Funkcjonalne moskitiery, czyli jak chronić się przed owadami (GALERIA ZDJĘĆ)

Muchy nie są jedynymi uporczywymi owadami, które chętnie wkradają się do naszych domów. Jednym ze sposobów ochrony przed nieproszonymi szkodnikami są moskitiery. Dowiedz się, czym są i gdzie należy je zamontować. Wszystko w galerii zdjęć zamieszczonej poniżej!

Zobacz też: Tania moskitiera: jak zrobić moskitierę na komary, muchy i inne owady?

Rośliny, których nie lubią komary (GALERIA ZDJĘĆ)

Równie uporczywymi owadami jak muchy w domu są też bez wątpienia komary. Ich występowanie możemy jednak ograniczyć już od zewnątrz, sadząc odpowiednie gatunki roślin w naszym ogrodzie, które działają na nie w sposób odstraszający. Więcej dowiesz się z galerii poniżej!

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady