Kilka sposobów na czysty dom. Newralgiczne miejsca, które muszą być zawsze czyste

2018-01-09 1:52
Joga w domu
Autor: Thinkstockphotos.com

Regularne sprzątanie sprzyja komfortowemu życiu? Tak! By czuć się dobrze i zdrowo w swoim domu, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad i korzystać ze sprzętów, które wspomogą nas w walce z kurzem i roztoczami.

Sprzątanie nie zalicza się do ulubionych czynności domowników i bywa traktowane jako przykry obowiązek. Trzeba jednak mieć świadomość, jaki wpływ mają kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia. Doskonale wiedzą o tym alergicy i astmatycy, którzy bardzo boleśnie odczuwają obecność niepożądanych pyłków w powietrzu. Dlatego też pierwszym krokiem do stworzenia zdrowego domu jest zachowywanie w nim czystości. Skuteczne sprzątanie pozwala pozbyć się roztoczy i innych alergenów znajdujących się w domowym kurzu. Istotna przy tym jest regularność.

Trzy proste kroki do zdrowego i czystego domu

  1. Ścieraj kurze przynajmniej raz w tygodniu, nie omijając przy tym żadnej powierzchni, również tych niewidocznych miejsc, takich jak najwyższe półki czy kaloryfer. Żeby efekt utrzymał się na dłużej skorzystaj z preparatu przeciw roztoczom. Spryskaj nim łóżko, poduszki, pościel, kapy i zasłony. Pamiętaj, że płyn musi wyparować. Powtarzaj proces co dwa lub trzy miesiące.

  2. Roztocza często gnieżdżą się w materacach łóżek, dlatego starannie myj stelaż łóżka, a materac odkurzaj przynajmniej raz w tygodniu. Pościel natomiast wymieniaj co tydzień i pierz przez godzinę w temperaturze 60 stopni. Nie dopuść do zawilgocenia kołder i poduszek.

  3. Równie ważne jest odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu. Niestety niektóre odkurzacze zamiast zbierać roztocza i kurz, tylko je rozdmuchują. Dlatego powinieneś korzystać ze sprzętu o odpowiednich parametrach i funkcjach. Najlepiej wybrać odkurzacz ze zmywalnym filtrem stworzony z myślą o alergikach i osobach, dla których wysoka skuteczność sprzątania jest najważniejsza. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania alergeny, takie jak pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza, pozostawiając czyste podłogi i powietrze.

Odkurzacz dla alergika? Więcej przeczytasz tutaj>>>

Pomyśl o powietrzu

Kiedy nasze mieszkanie jest już posprzątane, warto pomyśleć o sposobach na stałą poprawę jakości powietrza. Niestety, samo wietrzenie nie zawsze daje dobry efekt, a w wielu przypadkach może… pogorszyć jakość powietrza w domu. Zamiast świeżego powietrza, wpuszczamy do pomieszczenia zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tej sytuacji są oczyszczacze powietrza, które usuwają niebezpieczne dla zdrowia alergeny i niwelują nieprzyjemne zapachy. Te wyprodukowane przez firmę Electrolux filtrują zanieczyszczenia w aż 99,97%. Sprawdzają się świetnie również w nocy, gdyż emitują dźwięk porównywalny do szeptu, o natężeniu zaledwie 27 decybeli. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na rodzaje i ilość filtrów. W oczyszczaczu powietrza Electrolux Oxygen zastosowano wielostopniowe filtrowanie powietrza. Filtr wstępny odpowiada za wychwycenie dużych cząstek pyłów, włosów lub sierści. W drugiej fazie filtr HEPA 13 wychwytuje małe cząstki, takie jak drobne pyły i pyłki kwiatów. W kolejnej fazie filtr z aktywnego węgla neutralizuje dym i zapachy. System PlasmaWave™ chroni przed wirusami, bakteriami, oparami chemicznymi i zapachami bez wytwarzania szkodliwego dla zdrowia ozonu, zaś czujnik jakości powietrza automatycznie dostosowuje intensywność filtrowania otoczenia.

Zaglądaj w zakamarki

Jeżeli nasze podłogi i powietrze są już czyste, warto skupić się na miejscach mniej oczywistych. Takimi są np. przestrzenie pod meblami, za łóżkiem czy szczeliny kanap. Mimo, że kurzu gromadzącego się tam nie widzimy na co dzień, to jest on równie groźny dla zdrowia. Regularne odsuwanie mebli i odkurzanie pozwoli na utrzymanie czystości i w połączeniu z poprzednimi dwoma krokami zapewni nam utrzymanie zdrowego domu. Doskonałym rozwiązaniem do sprzątania tego typu miejsc jest ssawka AeroPro 3w1, która może być zarówno szczotką do czyszczenia kurzu, wąską ssawką, jak i szczotką do tapicerki. Dzięki takiej konstrukcji dotarcie do zakamarków w naszym domu,  nie będzie wymagało gimnastycznych umiejętności.

Poznaj sprzęt, który pomoże zadbać o higienę w domu>>

 

 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021