Jak zrobić świeczkę - oryginalne świeczki zapachowe

2024-05-06 12:33

Zastanawiasz się, jak zrobić świeczkę? Wbrew pozorom to nic trudnego! Warto poświęcić trochę czasu i wykonać piękne świeczki zapachowe. Tym bardziej że w blasku świec wnętrza stają się jeszcze piękniejsze. Prezentujemy kolorowe, aromatyczne i zapachowe świeczki, zrobione prostym sposobem. Zapraszamy do wspólnej zabawy w domową wytwórnię dekoracyjnych świec.

Spis treści

  1. Jak zrobić świeczkę?
  2. Świeczki zapachowe - pachnące cytryną i pomarańczą
  3. Jak zrobić świeczkę w osłonce z kaszy?
  4. Świeczki zapachowe z dodatkiem goździków
  5. Jak zrobić świeczkę: tęcza w szklance i kolorowe kaczory
  6. Świeczki i nie tylko - pomysły na pachnące dekoracje

Dekoracyjne świeczki można zrobić samodzielnie. Wystarczy kilka produktów i trochę wolnego czasu.

Jak zrobić świeczkę?

Aby zrobić świeczki zapachowe, potrzebne będą knoty ze sznurka i odpowiednia ilość stearyny wytopionej ze starych świec (gotowa stearyna sprzedawana jest jedynie w opakowaniach 80-kilogramowych). W rondelku ustawionym na małym ogniu rozpuszczamy kawałki świeczek, pamiętając o tym, by nie mieszać różnych kolorów, ponieważ stopiona masa będzie miała nieciekawy odcień. Jeśli więc chcemy uzyskać czerwony kolor, powinnimy dobrać świece o takiej właśnie barwie. Do stearyny nie dodaje się barwników, gdyż nie łączy się ona z żadnymi farbami. Kiedy już uzyskamy ciekłą substancję, pozostaje wybrać rodzaj i kształt foremek, które będziemy nią napełniać.

Nie przegap: 5 zapachów, dzięki którym lepiej się wyśpisz! >>>

Świeczki zapachowe - pachnące cytryną i pomarańczą

Do plastikowych okrągłych pojemniczków wlewamy ciepłą stearynę w kolorach pomarańczowym i żółtym. W masie zatapiamy ozdobnie pocięte skórki pomarańczy i cytryn, a gdy zacznie zastygać, umieszczamy pośrodku knot. Zamiast skórek możemy także użyć olejków eterycznych. Kiedy świeczki stwardnieją. wyjmujemy je z pojemniczków.

Sprawdź też:

Jak zrobić samodzielnie odświeżacz powietrza >>>

Jak pozbyć się zapachu dymu z papierosów z mieszkania >>>

Jak zrobić świeczkę w osłonce z kaszy?

Usypujemy w misce niewielki kopczyk z kaszy gryczanej, pośrodku którego formujemy wgłębienie. Napełniamy je ciepłą stearyną, powoli i ostrożnie, uważając, by ziarenka kaszy nie sypały się do wewnątrz. Po kilkunastu minutach zatapiamy knot, a gdy masa dobrze stężeje, wyjmujemy gotową świeczkę efektownie obsypaną kaszą.

Świeczki zapachowe z dodatkiem goździków

Malutkie świeczki możemy wykonać, wlewając roztopioną stearynę do okrągłych foremek do lodu. W każdym z krążków zatapiamy po kilka suszonych goździków, a następnie niewielki knot. Takie udoskonalone, pachnące miniświeczki możemy wstawić do szklanego naczynia lub kolorowych osłonek.

Jak zrobić świeczkę: tęcza w szklance i kolorowe kaczory

Aby stworzyć wielokolorowe świeczki, należy wcześniej przygotwać stearynę w kiku różnych odcieniach. Do szklanej osłonki wlewamy centymetrową warstwę w jednym kolorze i umieszczamy długi knot. Gdy spód ostygnie, napełniamy naczynie masą o innej barwie. W ten sposób powstanie efektowna świeca w kolorowe pasy.

Miniaturowe świeczki w formie zwierzątek spodobają się szczególnie dzieciom. Każdą z nich wykonujemy w ten sam sposób. Wlewamy stearynę w różnych kolorach do plastikowych foremek, a kiedy już częściowo ostygnie, umieszczamy pośrodku knot. Starsze dzieci mogą wykonać swoje świeczki samodzielnie, wystarczy że będziemy im asystować przy nalewaniu gorącej stearyny.

Świeczki i nie tylko - pomysły na pachnące dekoracje

Możesz samodzielnie skomponować pachnące dekoracje wnętrz - takie jak potpourri. Zrobisz je z przypraw korzennych, np. lasek cynamonu, goździków oraz suszu kwiatowego. W roli dekoracji wnętrz sprawdzą się lampiony i świece zapachowe. Ozdobne, pachnące lampiony na świeczki również można wykonać własnoręcznie. Przykładowo wystarczy szklane pucharki napełnić ziarnami kawy i umieścić w nich aromatyczne świeczki. Zrób dekoracyjne i pachnące zapachy w woreczkach, które możesz powiesić w przedpokoju, łazience czy garderobie. Lniane torebki uszyj samodzielnie lub kup gotowe, wypełnij je suszonymi kwiatami i nasącz olejkiem aromatycznym, a wtedy nie stracą zbyt szybko zapachu.

DIY: diamentowe świeczki na walentynki. I nie tylko!
DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku