Tania moskitiera: jak zrobić moskitierę na komary, muchy i inne owady?

2017-06-23 14:38

Tania moskitiera? Najlepiej ta wykonana samodzielnie. Co więcej, nie jest to trudne. Sprawdź, jak zrobić moskitierę – radzimy krok po kroku.

Moskitiery do okien i drzwi (balkonowych, tarasowych) można kupić od razu z oknem. Wtedy są idealnie dopasowane. Ale jeśli nie uda się tego zrobić, łatwo dobrać odpowiedni model na późniejszym etapie. Możemy jednak zaoszczędzić, wykonując moskitierę samodzielnie. Jak to zrobić?

Tania moskitiera ZRÓB TO SAM: co będzie potrzebne?

Moskitiera przyda się wiosną i latem, aby uchronić nas przed komarami, meszkami, muchami i innymi owadami, które lubią odwiedzać nasze domy, wlatując przez okno. Proponowana przez nas moskitiera nadaje się do wewnątrz i montujemy ją od strony mieszkania, po otwarciu okna. Można ją również zamontować na zewnątrz, ale ze względu na zmienne warunki pogodowe musi być wykonana z trwałych materiałów.

Do zrobienia moskitiery potrzebna będzie przede wszystkim siatka na owady lub winylowa o bardzo małych oczkach – do kupienia np. w marketach budowlanych i z materiałami wykończeniowymi dla domu. Możemy kupić siatkę na metry i samodzielnie przyciąć lub od razu znaleźć taką, która będzie pasowała do ramy okna. Oczywiście trzeba wcześniej dokładnie wymierzyć okno. Zaopatrzmy się także w taśmę dwustronnie klejącą i drugą – jednostronnie klejącą. Ważne, aby były one bardzo cienkie, tak abyśmy mogli domknąć okno (jeśli planujemy montaż moskitiery wewnątrz).

Zobacz też: Rolety rzymskie i ich zalety >>>

Jak zrobić moskitierę na okno?

Przycinamy siatkę do wielkości okna, zostawiając po kilka milimetrów odstępu od ściany. Naklejamy na ramę taśmę dwustronnie klejącą, następnie dokładnie naciągamy i przyklejamy do niej siatkę. Na ramę naszej moskitiery, na której jest klejąca strona taśmy, naklejamy taśmę jednostronnie klejącą. Uważajmy, aby nie zostawić klejących miejsc, bo skleimy ramę okna, kiedy spróbujemy je zamknąć!

Taką moskitierę można też przykleić od zewnętrznej strony ramy okiennej. Ale warto pamiętać, że nie będzie ona bardzo solidna – warunki pogodowe w Polsce zmieniają się dynamicznie. Dlatego zamiast taśmy klejącej lepiej użyć drewnianych listewek (łatwo je przytniemy) bądź aluminiowych (takie jednak muszą być od razu dobrane pod wymiar okna). Świetnie sprawdzą się cieniutkie listewki frezowane, czyli z zewnętrzną krawędzią.

Z listewek tworzymy dwie ramy, pomiędzy które trafi siatka. Dobrze jest wybrać siatkę na owady dostarczaną z tasiemką do przyczepiania na rzepy. Listewki tniemy wyrzynarką, a do wszystkiego będą też potrzebne metalowe narożniki (do łączenia listew) z zestawem wkrętów. Taką moskitierę w ramie można zamontować do ościeżnic okiennych lub drzwiowych, korzystając z uchwytów zaciskowych z zawiasami.

Jak zrobić moskitierę przenośną – do pokoju i na świeże powietrze?

Aby zrobić moskitierę montowaną w oknie czy drzwiach, trzeba na to poświęcić trochę czasu. Dużo łatwiej jednak wykonać moskitierę przypominającą baldachim. Przyda się w sypialni czy pokoju dziecka, tak by żaden uporczywy insekt nie zakłócał wypoczynku. Moskitierę można też zabrać na taras czy do ogrodu. A jak ją zrobić? Możemy wykorzystać siatkę na owady, jak w powyższej instrukcji, albo po prostu firanki z bardzo drobnymi oczkami (będą potrzebne dwie).

Zobacz też: Łóżko z baldachimem krok po kroku >>>

Krótsze brzegi firanek zbieramy „do kupy”, a następnie zawiązujemy – np. gumką recepturką albo do włosów. Pomiędzy dwie firanki trzeba wsunąć kawałek tasiemki, z której formujemy uchwyt do zawieszenia moskitiery. I gotowe!

Dom na lato: inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ