Domowe sposoby na komary. Co odstrasza komary? Poradnik

2021-03-09 9:47
Domowe sposoby na komary
Autor: pixabay.com Możemy użyć środków zapachowych, które odstraszą komary, albo też specjalnych urządzeń, które je uśmiercą

Co odstrasza komary? Są na to różne dobre metody. Poznaj więc sprawdzone domowe sposoby na komary, tym bardziej że roje brzęczących komarów w mieszkaniu są irytujące, a nawet jeden osobnik potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Zanim cię zaatakują, wybierz więc najlepszy sposób, żeby się przed nimi ochronić.

Spis treści:

Dlaczego komary kąsają ludzi?

Nie ma osób, które nie narzekałyby na komary (Culicidae). To uciążliwe owady pojawiające się wiosną i nękające nas do jesieni, dopóki jest ciepło. Samice komara do złożenia jaj potrzebują pokarmu, który stanowi krew. Wiele gatunków komarów składa jaja do wody, gdzie po 2-3 dniach wylęgają się z nich młode osobniki.

Samce nie ssą krwi, lecz odżywiają się nektarami i sokami roślinnymi. Gdy lato jest ciepłe i deszczowe, komary są szczególnie uciążliwe, a ich masowe wylęgi prowadzą do epidemii. Szczególnie dużo komarów jest przy zbiornikach wodnych, gdzie się wylęgają, w miejscach wilgotnych, lasach liściastych. W domach, altanach czy na balkonach też ich nie brakuje.

Komary atakują także w mieście, wystarczy nawet kałuża, żeby rozmnażały się w rekordowym tempie. Naukowcy przypuszczają, że komary lokalizują swoją ofiarę za pomocą węchu. Przyciąga je zapach człowieka i wydychany przez niego dwutlenek węgla, którego zwiększone stężenie owady wyczuwają nawet z odległości kilku kilometrów.

To dlatego tak ważne jest, by dowiedzieć się, co odstrasza komary i poznać skuteczne sposoby na pozbycie się tych nieprzyjemnych insektów.

Czy komary w domu są groźne dla człowieka?

Komary podczas ukłucia wraz ze śliną wpuszczają substancje hamujące krzepnięcie krwi, powodując świąd i reakcje alergiczne u żywicieli. Są one wektorami wielu groźnych chorób ludzi i zwierząt.

Przenoszą malarię, filariozę, arbowirusy wywołujące zapalenie opon mózgowych i mózgu u ludzi i zwierząt, a także choroby wirusowe denga czy żółtą febrę (żółtą gorączkę). Szczególnie łatwo można zostać zarażonym tymi chorobami w strefie subtropikalnej i tropikalnej.

Jak przepędzić osy? Czego się boją? >>>

Zapachowe środki na komary

Dobrym sposobem na odstraszenie komarów w domu jest zapach, którego komary nie lubią. W sklepach jest duży wybór preparatów na komary do stosowania w mieszkaniu, na balkonie oraz bezpośrednio zabezpieczających naszą skórę (do smarowania czy spryskiwania).

Warto się zaopatrzyć w odpowiednie środki, nawet jeśli zostajemy w domu. Poniżej przedstawiamy i charakteryzujemy preparaty na komary, które możecie kupić w sklepach.

Co odstrasza komary? Fumigatory, repelenty, lampki na komary

Inne skuteczne preparaty na odstraszenie komarów w domu to fumigatory. Nazwa tych preparatów na komary pochodzi od słowa „fumigacja” oznaczającego zwalczanie szkodników w pomieszczeniach zamkniętych za pomocą trucizn. Tak więc fuminatory to preparaty na komary do spryskiwania pomieszczeń, płytki oraz spirale owadobójcze.

Repelenty to środki odstraszające komary działające poprzez wydzielanie specjalnie dobranych substancji zapachowych. A oto dokładna charakterystyka wspomnianych środków i podobnych:

  • Fumigatory. Zalicza się do nich powodujące śmierć komarów preparaty w postaci trujących gazów, dymów lub pary. W sklepach można kupić płyny owadobójcze do spryskiwania pomieszczeń, płytki układane w kilku miejscach mieszkania oraz spirale na komary, które nadają się na balkon. Spirale są osadzone na stojaczku. Żarząc się, wydzielają trujące opary, które zabijają komary i inne owady.
  • Elektrofumigatory. Składają się z zapasu płytek owadobójczych i odparowywacza. Sposób użycia jest prosty: płytkę nasączoną specjalnym preparatem wkłada się pod kratkę odparowywacza, który następnie umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Po włączeniu do sieci 220 V opary preparatów ulatniają się. Niektóre urządzenia mają lampkę kontrolną, która zapalając się informuje, że elektrofumigator jest podłączony do prądu.
  • Lampka na komary. Ma małą żarówkę, którą osłania metalowa siatka lub gęsto rozmieszczone pionowe pręciki. Przez metalowe części płynie prąd, śmiertelnie porażając owady, które zwabione światłem dotkną metalu. Natężenie prądu jest śmiertelne tylko dla owadów, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Lepiej jednak zachować niezbędne środki ostrożności i umieścić lampkę na odpowiedniej wysokości, z dala od łóżek domowników. Żeby urządzenie spełniło swoje zadanie, trzeba wyłączyć wszystkie inne źródła światła (również telewizory), owady bowiem zawsze wabi najsilniejsze z nich.
  • Czas działania. Owadobójcze płytki odstraszają komary w pomieszczeniu o powierzchni 16 m2 przez 4 miesiące. Spirale żarzą się około 6 godzin. Jeżeli z elektrofumigatora korzystamy przez ok. 8 godzin dziennie, to wystarczy on na 25 dni, a nawet miesiąc.
  • Wskazania. Po środki owadobójcze sięgajmy w ostateczności, gdyż w ich skład wchodzą insektycydy, substancje szkodliwe dla zdrowia. Przed użyciem przeczytajmy dokładnie instrukcję obsługi. Nie wolno ich używać w pokojach, w których przebywają niemowlęta, małe dzieci i osoby chore, zwłaszcza alergicy. Nie można ich stosować w pobliżu żywności, nieopakowanych artykułów spożywczych. Trzeba uważać, żeby preparaty nie miały kontaktu z otwartym ogniem ani nie dostały się do wody.

Szczególną ostrożność zaleca się przy stosowaniu płytek do zwalczania komarów, gdyż są nasączone silną substancją owadobójczą. Po ich użyciu trzeba dokładnie umyć ręce.

Lampa owadobójcza – czy to dobry sposób na owady? >>>

Jak odstraszyć komary? Sposoby na komary w domu

Sposoby na komary, które można zastosować w domu, mogą mieć różną postać. Należą do nich preparaty na komary nasączone specjalnie dobranymi substancjami zapachowymi (olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe), które parując, tworzą w powietrzu strefę zapachową odstraszającą komary.

Są to np. świece zapachowe, drewniane kwiaty do postawienia w wazonie lub balkonowej doniczce. Skutecznym środkiem odstraszającym komary są także plastry z mikrokapsułką zawierającą roślinny olejek citronella.

Po zgnieceniu mikrokapsułki przyklejamy taki plaster odstraszający komary na meblach, ubraniu lub obroży psa. Zapachowa warstwa ochronna zabezpiecza przed atakiem komarów na odległość metra.

Jak się pozbyć much z domu? >>>

Przeciętny czas działania środków na komary wynosi ok. 8 godzin. Plastry na komary są najbardziej skuteczne przez 6-8 godzin. Ich działanie można trochę przedłużyć naciskając mikrokapsułkę, żeby wyparowały resztki oleju.

Które preparaty na komary można używać w domu? Środki zapachowe na komary w domu można stosować bez obaw, że wywołają skutki uboczne. Tylko w nielicznych wypadkach niektóre substancje wchodzące w ich skład wywołują niepożądane reakcje u osób ze skłonnościami do alergii.

Zupełnie nieszkodliwe są pod tym względem plastry na komary, które zaleca się do naklejania także na skórę. Można je stosować do ochrony przed komarami niemowląt i osób z poparzeniami lub chorobami skóry.

Domowe sposoby na komary

Próbując odstraszyć komary, wcale nie musimy uciekać się do chemicznych środków i elektrycznych urządzeń. Warto skorzystać z domowych sposobów na komary, które znane są od setek lat. Chodzi oczywiście o zapachy - olejki eteryczne, których zapachu komary nie są w stanie znieść.

Olejki możemy rozpuścić w atomizerze z wodą i spryskać siebie, okolice okna, meble, ubrania itd. Jeśli dysponujemy aromatyzerem lub kominkiem do aromaterapii, wykorzystajmy go, by wypełnić pomieszczenie zapachem, który sprawi, że komary będą się trzymać z daleka. 

Rozważając wykorzystanie domowych sposobów na komary, koniecznie zaopatrzmy się w olejki: lawendowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, migdałowy, sosnowy i eukaliptusowy. Zawarte w nich składniki pochodzenia roślinnego są naturalnymi "odstraszaczami" insektów. Komary nie odważą się nas zaatakować, gdy poczują unoszący się w powietrzu zapach olejku. 

Co odstrasza komary? Rośliny! Sprawdź, jak zaaranżować balkon lub taras, by odstraszyć owady

Lubisz spędzać wieczory na zewnątrz, ale irytują Cię komary i inne owady? Otocz się roślinami i światłem - czyli tym, czego one nie lubią. Dzięki odpowiedniej aranżacji balkonu lub tarasu możesz cieszyć się swobodą bez irytującej obecności owadów!

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021