Lampa owadobójcza. Czy to dobry sposób na owady?

2019-04-24 19:05
Lampa owadobójcza
Autor: GettyImages Lampa owadobójcza rażąca

Lampa owadobójcza świetnie sprawdza się wtedy, gdy w sezonie zawodzą wszelkie naturalne sposoby na odstraszanie owadów. Warto zaopatrzyć się w to urządzenie i potraktować je jako alternatywę dla środków owadobójczych, które nie są obojętne również dla naszego zdrowia. Tymczasem lampy owadobójcze są nie tylko skuteczne, lecz także bezpieczne. Jak wybrać odpowiedni model?

Kadzidełka, cebula, ocet, olejki eteryczne – gdy znane sposoby na owady zawodzą lub pochłaniają zbyt dużo czasu, warto rozważyć zakup lampy owadobójczej, która pozwoli raz na zawsze rozprawić się z niechcianymi insektami.

Lampa owadobójcza – jak działa? Rodzaje lamp na owady

Zasada działania lampy owadobójczej jest bardzo prosta: urządzenie zwabia owady za pomocą emitowanego światła UV. Po drodze do niego owad trafia na kratkę podłączoną do prądu. Rażony nim owad kończy swój żywot, a następnie spada do tacki znajdującej się na dole lampy (którą oczywiście co jakiś czas trzeba opróżniać). Opisane urządzenia to tzw. lampy owadobójcze rażące. Oprócz tego spotkamy też lampy na owady lepowe. Insekty przyciągane są na podobnej zasadzie (światło UV), jednak zamiast kratki stosuje się wkłady lepowe. Najnowocześniejsze rozwiązanie stanowią zaś lampy owadobójcze wiatrakowe. Zwabione owady są „zasysane” do środka przez wiatraczek.

..  Jak się pozbyć much z domu? >>>

..  Jak odstraszyć osy? >>>

Czy lampa owadobójcza jest bezpieczna?

Lampa owadobójcza jest na szczęście bezpieczna dla człowieka. Urządzenie emituje światło UV-A o dopuszczalnym promieniowaniu, którego dawka nie jest dla nas groźna. Sporo lamp ma specjalną obudowę która dodatkowo ogranicza promieniowanie. Ponadto nie musimy stosować środków owadobójczych, które mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych i kobiet w ciąży.

..  Domowe sposoby na komary >>>

Zalety lamp owadobójczych

Lampa owadobójcza to dobry sposób na pozbycie się z domu uciążliwych owadów latających, takich jak: komary, ćmy czy muchy. Wyróżnia się wysoką skutecznością i zajmuje niewiele miejsca. Dużą zaletą lamp owadobójczych jest niski koszt eksploatacji. Ten sposób walki z insektami jest również bezpieczny dla człowieka i nie wpływa negatywnie na środowisko (tak jak chemiczne środki owadobójcze). Sam design lampy owadobójczej jest estetyczny, ponieważ wielu producentów stawia na takie formy obudowy, by nawiązywały do różnych stylów aranżacji wnętrz.

Lampy na owady zwykle montuje się na ścianach lub przy suficie. Swoim wyglądem przypominają odświeżacze powietrza, ale też np. tradycyjne lampy naftowe. Dostępne są również specjalne owadobójcze wtyczki do kontaktów elektrycznych, które wystarczają do zabezpieczenia niewielkich pomieszczeń.

Cena lampy owadobójczej

Ceny lamp owadobójczych zależą od danego modelu. Rozpiętość cenowa jest znaczna – od kilkunastu złotych nawet do kilku tysięcy. W każdej lampie owadobójczej zaleca się wymianę świetlówek UV-A raz w roku. Jest to jednak nieduży wydatek, który nie przekracza zwykle kilkunastu złotych.