Moskitiera na okno: ochrona przed komarami, meszkami, muchami. Jak wybrać moskitierę?

2022-05-04 13:56

Moskitiera na okno to przydatny element wyposażenia wnętrz, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy pojawia się coraz więcej much, komarów i innych insektów. Moskitiera pozwala uchronić się przed natrętnymi owadami, a także ich ukąszeniami, jednocześnie, pozwalając na swobodny przepływ powietrza. Jak wybrać moskitierę na okno i drzwi balkonowe? Podpowiadamy!

Moskitiera na okno
Autor: getty images Moskitiera na okno to skuteczny sposób na ochronę przed niechcianymi gośćmi - insektami.

Spis treści

  1. Moskitiera - co to jest i jak wygląda?
  2. Moskitiera na okno i drzwi balkonowe
  3. Moskitiera - rodzaje

Moskitiera - co to jest i jak wygląda?

Moskitiera to nic innego, jak bardzo gęsta siatka wykonana najczęściej z włókna szklanego i powleczona dodatkową warstwą polimeru, który zwiększa jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. Moskitiera na okno lub drzwi balkonowe tworzy barierę utrudniającą niewielkim insektom jak komary, meszki czy osy przedostać się do wnętrza domu, czy mieszkania. Jaka moskitiera jest najskuteczniejsza? By odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się poszczególnym rodzajom moskitier, konstrukcji i sposobom ich montażu.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny, których nie lubią komary – posadź je na balkonie, tarasie i w ogrodzie!

Moskitiera na okno i drzwi balkonowe

Zakup moskitiery na okno lub drzwi balkonowe (lub tarasowe) warto zaplanować już na etapie kupowania okien. Wtedy bez problemu dopasujemy model moskitiery do danej ramy okiennej. Ogromną zaletą jest to, że większość producentów okien ma w swojej ofercie pasujące moskitiery, więc nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem modelu, który spełni nasze oczekiwania. Moskitierę na okno i drzwi kupimy również w sklepach z materiałami wykończeniowymi (znajdziemy je w sąsiedztwie rolet oraz markiz).

Jaka powinna być dobra moskitiera? Warto zwrócić uwagę na konstrukcję moskitiery. Dobrze, by składała się z solidnej ramy (w kolorze pasującym do stolarki okiennej) oraz naciągniętej na nią gęstej siatki. Często spotykane w sklepach są siatki w kolorze czarnym i szarym, ale dużo lepszą opcją są siatki białe, które nie tylko pasują do każdego wnętrza, ale również skuteczniej odstraszają owady (insekty nie przepadają za białym kolorem). Co więcej, moskitiera na okno czy drzwi balkonowe powinna mieć oczka o wymiarze ok. 1x1 mm - w ten sposób ochroni nas nawet przed bardzo małymi insektami (meszkami).

ZOBACZ TEŻ: Tania moskitiera: jak zrobić moskitierę na komary, muchy i inne owady?

Moskitiera - rodzaje

Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych rodzajów moskitier. Warto zapoznać się z ich opisami, by wybrać tę, która wpisze się w nasze oczekiwania i potrzeby: 

1. Moskitiera ramkowa - to doskonałe rozwiązanie do okien pionowych i drzwi, przez które rzadko się przechodzi. Moskitiera ramkowa na okno lub drzwi balkonowe składa się z ramki wykonanej z tworzywa sztucznego, aluminium bądź drewna, oraz siatki z włókna szklanego (najczęściej). Moskitierę rakową mocuje się w oknie lub drzwiach na kilka sposobów - za pomocą odchylanych blaszek, listew magnetycznych czy magnesów. Dzięki temu bardzo łatwo je zdjąć, gdy musimy na przykład umyć okno. 

2. Moskitiera rolowana - montowane są na stałe i działają na podobnej zasadzie co rolety. Moskitiery rolowane na okna i drzwi składają się z kasety, która umieszczona jest w górnej części skrzydła okiennego oraz zwijanej siatki na prowadnicach. Decydując się na tego typu moskitierę, warto wybrać model wyposażony w specjalny zaczep na dole oraz naciąg sprężynowy. Taka konstrukcja pozwala dużo łatwiej zwijać i rozwijać siatkę, a także swobodnie nią manipulować. Przydatnym wyposażeniem moskitier rolowanych są także szczotki na prowadnicach i na brzegu siatki, które zapewniają jeszcze lepszą ochronę przed insektami. 

ZOBACZ TEŻ: Lampa UV na owady. Jak działa lampa owadobójcza i czy jest bezpieczna dla ludzi?

3. Moskitiera otwierana - na drzwi balkonowe i tarasowe sprawdza się idealnie. Moskitiery otwierane wyglądają jak drugie, cienkie drzwi z siatki zamknięte w cienkiej ramie. Ten rodzaj moskitiery montuje się do ramy właściwych drzwi bądź ościeża. Ponieważ moskitiery otwierane są dość duże, dobrze, by były dodatkowo wzmocnione. 

4. Moskitiera przesuwna - to świetny wybór, gdy dysponujemy dużym tarasem lub balkonem. Moskitiera składa się z ramy wypełnionej siatką. Drzwi przesuwają się w prawo i lewo po prowadnicach umieszczonych u góry i u dołu otworu drzwiowego, czyli podobnie jak tradycyjne drzwi tarasowe. 

5. Moskitiera kurtynowa - sprawdza się szczególnie w domach, gdzie panuje duży ruch lub mieszkają w nim zwierzaki. Moskitiera kurtynowa montowana jest w górnej części drzwi balkonowych lub tarasowych. Składa sie z dwóch grubych pasów siatki, które nachodzą na siebie (zazwyczaj obciążone są u dołu magnesami lub rzepami). Gdy chcemy wyjść na balkon wystarczy lekko rozsunąć "kurtynę" z siatki. Ten typ moskitier na drzwi balkonowe jest zazwyczaj mniej wydajny, ale tańszy niż modele montowane na ramie. 

Zainspiruj się! Zobacz, jak urządzić balkon i taras:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE