Moskitiera na okno: ochrona przed komarami, meszkami, muchami. Jak wybrać moskitierę?

2017-06-22 16:40 Redakcja

Moskitiera w oknie to skuteczna ochrona przed komarami, meszkami, muchami czy innymi insektami. A jakie są rodzaje moskitier i jak wybrać najlepszą? W oknach czy drzwiach warto montować moskitiery osadzone w ramach.

Moskitiera to po prostu bardzo gęsta siatka, która służy w jednym celu – ma chronić przed insektami. Zresztą nawet jej w nazwie jest to widoczne: moskity to małe owady bardzo podobne do komarów. Moskitierę można montować w wielu miejscach, m.in. w oknie, drzwiach, nad łóżkiem czy wokół miejsca, w którym odpoczywamy na świeżym powietrzu. Jednak najskuteczniejszą ochronę, jeśli chodzi o wnętrza, zapewniają moskitiery zamontowane w oknach.

Moskitiera kupowana wraz z oknem lub oddzielnie

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie moskitiery już na etapie kupowania okien. Wtedy dobierzemy idealnie pasujące modele. Jednak jeśli tego nie zrobimy, również nie ma problemu – moskitiery znajdziemy zarówno u producentów okien, jak i np. w sklepach z materiałami wykończeniowymi dla domu (obok rolet czy markiz). Moskitiery produkowane są w wielu standardowych rozmiarach, ale można też zamówić model określonej wielkości.

Moskitiera do okien i drzwi balkonowych składa się z ramy (w kolorze pasującym do stolarki okiennej), a także gęstej siatki – najczęściej w barwie szarej lub czarnej. Polecamy również siatki białe, które pasują właściwie do każdego domu. Ponadto owady nie przepadają już za samym tym kolorem.

Siatka powinna mieć oczka o wymiarach ok. 1x1 mm. Im drobniejsza, tym skuteczniej ochroni przed bardzo małymi owadami, takimi jak uciążliwe meszki.

W przypadku okien i drzwi balkonowych albo tarasowych moskitiery montuje się od strony zewnętrznej – na ramie albo do ościeży we wnęce. Z kolei na oknach dachowych robi się to po stronie wewnętrznej. Moskitiery należy zamocować nie na samym oknie, lecz na szpalecie bądź też obudowie okna z płyt g-k. Dostępne są moskitiery do łatwego montażu za pomocą rzepów lub pasków samoprzylepnych. Niemniej lepiej się sprawdzą te mocowane wkrętami – posłużą bowiem przez dłuższy czas.

Nie przegap: Poznaj rośliny, których nie lubią komary >>>

Moskitiera: poznaj jej rodzaje

Moskitiery ramkowe: świetne i proste rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku okien pionowych albo drzwi, przez które się rzadko przechodzi. Moskitiera ramkowa, jak wskazuje nazwa, składa się z ramki (tworzywo sztuczne, aluminium, drewno) oraz siatki, która ją wypełnia. Taka siatka moskitiery może być wykonana np. z włókna szklanego, które powleka się tworzywem sztucznym. I właśnie takie materiały polecamy – są najsolidniejsze. Moskitierę ramkową mocuje się w oknie lub drzwiach na cały sezon. Można to robić na kilka sposobów: korzystając z blaszek odchylanych (w taki sposób, że blokują ramę), listew magnetycznych czy magnesów. Gdy trzeba umyć okno albo moskitierę, ramkę da się łatwo zdemontować.

Moskitiery rolowane: montowane są na stałe, a funkcjonują podobnie jak rolety. Siatkę można w dowolnym momencie zwinąć (po prowadnicach) do kasety, która umieszczona jest w górnej części skrzydła okiennego. Warto wybierać takie moskitiery, które mają specjalny zaczep na dole oraz naciąg sprężynowy. Wtedy o wiele łatwiej rozwijać siatkę i nią manipulować. Ponadto przydadzą się specjalne szczotki w prowadnicach i na brzegu moskitiery – zapewnią jeszcze lepszą ochronę przed komarami i innymi nielubianymi insektami.

Moskitiery otwierane: idealne do do drzwi tarasowych. W praktyce stanowią drugie drzwi zamknięte w wąskiej, lekkiej ramie. Montuje się ją na zawiasach do ramy właściwych drzwi bądź ościeża. Są dość duże, dlatego powinny być dodatkowo wzmocnione.

Moskitiery przesuwne: czyli ramy wypełnione siatką, które przesuwa się w prowadnicach (umiejscowione u góry i dołu otworu drzwiowego). Świetnie sprawdzają się na większych balkonach i tarasach.

Zobacz też: Rolety rzymskie - piękne i praktyczne >>>

Zasłony lamelowe – zamiast moskitiery

Ciekawą alternatywę dla moskitiery stanowi zasłona lamelowa, którą montuje się w drzwiach. Sprawdza się zwłaszcza w tych domach, w których, po pierwsze, panuje duży ruch, a po drugie – są zwierzaki. Pies czy kot swobodnie przejdzie pomiędzy paskami materiału, podczas gdy moskitierę w formie drzwi siatkowych musiałby otworzyć łapą (szybciej mogłaby się uszkodzić). Zasłona lamelowa, często zwana też moskitierą lamelową, najczęściej montowana jest na listwie nad otworem drzwiowym. Składa się zaś z lekkich i zwiewnych pasków siatki.

Zainteresuje Cię też: Jak zrobić legowisko dla psa? >>>

Moskitiery i ich zalety: poradnik WIDEO

Lato w domu: inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Ciepłe miesiące zachęcają zarówno do wychodzenia na świeże powietrza, jak i zafundowania sobie letniej metamorfozy wnętrza. Radzimy, jak sobie umilić życie w obydwu tych przypadkach.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021