W weekend pięć ulic w Krakowie zmieniło nazwy. To próba zwrócenia uwagi na ważny problem

2022-12-12 10:57

10 grudnia każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W Krakowie zdecydowano się uczcić to święto w wyjątkowy sposób i na jeden dzień przemianować pięć krakowskich ulic, nadając im nazwy związane z respektowaniem właśnie z prawa człowieka. Wszystko po to, by zwrócić na nie uwagę i przypomnieć, jak bardzo są ważne.

Kraków
Autor: Getty Images/TomasSereda

Jak Kraków obchodził Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka?

Prawie wszystkie ulice, które zyskały nowe nazwy, znajdują się w centrum Krakowa. I tak ul Wielopole stało się ulicą Równego Traktowania, ul. Krupnicza - ul. Poszukiwania Dialogu, Plac Wszystkich Świętych - Placem Praw Człowieka, Aleja Focha - Aleją Braterstwa i Siostrzeństwa, a znajdujący się na Nowej Hucie Plac Centralny im. Ronalda Reagana - Placem Sprawiedliwości Społecznej.

Inicjatorką akcji, która była zresztą organizowana już po raz drugi w Krakowie, jest Nina Gabryś, będąca pełnomocniczką prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej. Jak podał Urząd Miasta, koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 2398,50 zł. Tyle zapłacono za demontaż starych tablic, założenie nowych, a później kolejną wymianę nowych na stare. Tabliczki zmieniał Zarząd Transportu Publicznego.

Historia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jest obchodzony już od 72 lat, dokładnie od 1950 r. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dlaczego świętujemy go 10 grudnia? Data jest nieprzypadkowa. W ten sposób uczczono podpisanie Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku.

Przeczytaj więcej:

Źródło: rmf24.pl