Spacer tutaj to marzenie! 7 pięknych uliczek z całego świata

2022-10-21 19:18

Dzisiaj chcemy wam pokazać kilka najpiękniejszych ulic świata. Wyróżnia je nie tylko piękna architektura, ale często po prostu magiczny klimat, światło i roślinność, a najczęściej połączenie tych wszystkich składników!

Bibury, Anglia
Autor: Getty Images/Antonel

1. Setenil de las Bodegas, Hiszpania

Setenil de las Bodegas to niewielkie miasto położone między Sewillą a Malagą. Z pozoru niczym niewyróżniające się domki zostały wbudowane w klify. Tym samym, mimo że to słoneczna Hiszpania, ulice tego miasteczka zacienione są wiszącymi nad nimi skalnymi formacjami. Niezwykłe!

Setenil de las Bodegas, Hiszpania
Autor: Getty Images/Photon-Photos

2. Agueda, Portugalia

Pozostańmy przez chwilę na Półwyspie Iberyjskim. Portugalska Agueda zapoczątkowała trend zacieniania ulic za pomocą kolorowych parasoli. Wszystko zaczęło się w 2011 r., kiedy podczas corocznego festiwalu sztuki Ágitagueda pokazano projekt Umbrella Sky. Dzisiaj takie widoki można zobaczyć również w Polsce.

Agueda, Portugalia
Autor: instagram.com/agueda.pt

3. Brugia, Belgia

O belgijskiej Brugii mówi się, że jest “Wenecją Północy”. Uroku dodają jej nie tylko liczne kanały, ale dobrze zachowana średniowieczna zabudowa i urokliwe kamienne uliczki. 

Brugia, Belgia
Autor: Getty Images/adisa

4. La Boca, Buenos Aires, Argentyna

W odległym Buenos Aires znajduje się jedna z jej najpiękniejszych dzielnic, La Boca. Wiąże się z nią pewna historia. Kiedy w XIX w. przybyli tu imigranci z włoskiej Genui, zatrudnili się w porcie. Ich dochody były na tyle skromne, że musieli budować domy z blachy falistej, którą następnie malowali. Nie przejmując się, gdy zabrakło im farby w danym kolorze, po prostu sięgali po inną, tym samym tworząc tak niezwykły krajobraz. 

Caminito, Argentyna
Autor: Getty Images/daboost

5. Jerez de la Frontera, Hiszpania

Jeśli Hiszpania, to wino! Winorośle rosną zatem nie tylko w winnicach, ale też w przydomowych ogródkach albo… po prostu na ulicy, tak jak w miasteczku Jerez de la Frontera. Jego historyczne centrum przed słońcem chronią właśnie liście winorośli. 

Jerez de la Frontera, Hiszpania
Autor: Getty Images/HomoCosmicos

6. Cotswolds, Anglia

Trzeba przyznać Anglikom, że są konsekwentni, jeśli chodzi o ich zabudowę. Wciąż w wielu miejscowościach można zobaczyć ulice, które od setek lat wyglądają tak samo. Cotswolds to pasmo wzgórz wapiennych, w którym ulokowano takie miasta jak Bibury (znane jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Anglii), Bourton-on-the-Water, Stow-on-the-Wold i Stroud. Przez nie wiodą długaśne drogi wijące się przez wzgórza. Jedną z nich jest Long Street, przy której znajdują się niewielkie jedno- i dwumetrowe domki. Na zdjęciu wieś Castle Combe.

Castle Combe, Anglia
Autor: Getty Images/jenifoto

7. Sidi Bou Said, Tunezja

Sidi Bou Said to jedna z dzielnicy Tunisu, stolicy Tunezji. Położone na wzgórzu miasteczko urzeka nie tylko biało-niebieskimi domami, które porastają bugenwille, ale widokami, jakie się z niego rozpościerają, na Morze Śródziemne, które akurat w tym miejscu mieni się wieloma odcieniami błękitu. 

Sidi Bou Said, Tunezja
Autor: Getty Images/Andrey Zhuravlev
Źródło: architecturaldigest.com