W przyszłości szyby będą... drewniane. Naukowcy właśnie opracowali przezroczyste drewno

2023-02-20 16:44

Czy w przyszłości szyby w oknach nie będą wykonywane ze szkła, ale z innego materiału? Naukowcy z University of Maryland pracują nad przezroczystym drewnem, które miałoby z powodzeniem zastąpić szkło. Ich wyniki badań są co najmniej obiecujące!

Przezroczyste drewno
Autor: facebook.com/caddcentremahendergarh

Jak podaje dzienniknaukowy.pl, stworzony przez nich surowiec miałby mieć dużo lepsze właściwości. Byłby nie tylko lżejszy, ale i mocniejszy. Chociaż we współczesnych oknach szyby są trwalsze niż kiedyś, nigdy nie będą tak wytrzymałe jak drewno, które również słynie z dużo lepszych właściwości izolacyjnych. 

Do tej pory naukowcy nie byli zadowoleni z rezultatów swoich badań. Za pomocą środków chemicznych usuwali z drzewa ligninę, aby je wybarwić i sprawić, by przepuszczało światło. Skutek jednak nie spełniał ich oczekiwań, ponieważ nie tylko powstawało sporo odpadów, ale drewno stawało się dużo słabsze. Po latach eksperymentów wymyślono jednak, jak uzyskać transparentność drewna, a jednocześnie pozostawić ligninę.

Teraz naukowcy już wiedzą, że skoro nie można się jej pozbyć, trzeba ją zmienić. Na samym początku należy usunąć cząsteczki odpowiadające za kolor drewna. Do tego wykorzystano nadtlenek wodoru.

Materiał został następnie wystawiony na działanie słońca, a potem moczony w etanolu, aby jeszcze bardziej go oczyścić. Ostatnią rzeczą było nadanie drewnu charakterystycznego dla szkła gładkości. Aby osiągnąć ten cel, wszystkie pory wypełniano bezbarwnym epoksydem (organicznym związkiem chemicznym).

W ten sposób udało się otrzymać lekki i mocny materiał o właściwościach znacznie przewyższających szkło, również jeśli chodzi o jej cechy izolacyjne. “Drewniana szyba” przepuszczała 90 proc. światła!

Naukowcy uważają, że taki materiał można wykorzystywać na dziesiątki różnych sposobów. Nie ograniczają się do samych okien, ale twierdzą, że mogłyby z niego powstawać nawet dachy, czy całe ściany.

Przeczytaj również:

Źródło: dzienniknaukowy.pl