Parowanie szyb wewnętrznych. Dlaczego okna parują i jak temu zaradzić?

2021-11-03 9:19

Parowanie szyb to problem, który dotyczy większości polskich mieszkań, nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Jaka jest przyczyna pojawiającej się na naszych szybach skondensowanej pary wodnej? Czy winne są okna i czy możemy zapobiec ich parowaniu? Wyjaśniamy!

Zaparowane okna
Autor: Alxey Pnferov / GettyImages Pojawienie się pary wodnej na oknach najczęściej nie ma nic wspólnego ze złą stolarką okienna

Spis treści

  1. Dlaczego okna parują? Przyczyny powstawania pary wodnej na oknach
  2. Jak zapobiec parowaniu okien? Sposoby na zaparowane okna

Dlaczego okna parują? Przyczyny powstawania pary wodnej na oknach

Powietrze, którym oddychamy to mieszanina gazów i pary wodnej. Co ciekawe, im powietrze cieplejsze, tym więcej pary wodnej w stanie lotnym może transportować. Jak para wodna skrapla się na oknach? Kiedy powietrze ogrzane do temperatury pokojowej napotyka na swojej drodze zimną szybę, pod wpływem zderzenia temperatur krążąca w powietrzu para wodna ochładza się, zmienia stan skupienia i skrapla się na szybie. Skraplanie, czyli kondensacja pary wodnej ma miejsce, gdy różnica między temperaturami wewnątrz i na zewnątrz wynosi przynajmniej 20 stopni, a wilgotność w pomieszczeniu przekracza 60%.

Jakie są przyczyny parowania okien? Wbrew pozorom najczęściej wina nie stoi po stronie kiepsko wykonanych okien. Wręcz przeciwnie – okna są zbyt szczelne, przez co nagromadzone we wnętrzu powietrze nie ma możliwości ujścia na zewnątrz, dlatego kumuluje się przy szybach, a następnie skrapla się i pokrywa dolną część szyb i krawędzie skrzydeł okna.

Zła wentylacja jest poważnym problemem, z którym boryka się większa część polskich mieszkań. Duża wilgotność w mieszkaniu to kolejna przyczyna skraplającej się pary wodnej. Dlatego ważne jest, by wilgotność w mieszkaniu nie przekraczała 40-50%,ponieważ może przyczynić się nie tylko do parowania okien, ale również powstawania wykwitów i pleśni na ścianach. Znaczne różnice temperatur również powodują parowanie okien.

Kiedy temperatura pomieszczenia jest wysoka, a temperatura na zewnątrz bardzo niska, jest prawie pewne, że na oknach pojawi się mokra mgiełka. Możemy zaobserwować to w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza rano. Dlaczego akurat rano? Najniższe temperatury na zewnątrz o tej porze roku notuje się między 2 w nocy, a 6 rano. Wtedy też temperatura w pomieszczeniu jest najwyższa. W efekcie nasze okna parują.

Jak zapobiec parowaniu okien? Sposoby na zaparowane okna

Wymiana ciepła między układami o wysokiej temperaturze a układami o niskiej temperaturze zawsze dąży do osiągnięcia równowagi termicznej. Parowanie okien jest logicznym następstwem tego procesu. Nie możemy działać przeciwko prawom fizyki, ale możemy znacznie spowolnić i złagodzić ten proces.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z parowaniem okien jest regularne wietrzenie mieszkania. Nagromadzona we wnętrzu wilgoć i „parne” powietrze (po prasowaniu, kąpieli, gotowaniu itd.) z powodu dużej szczelności okien nie ma jak wydostać się na zewnątrz. Dlatego, nawet zimą warto wietrzyć mieszkanie przynajmniej 15 minut dziennie.

Innym sposobem jest rozszczelnienie okien lub – w przypadku nowej stolarki okiennej – przesunięcie klamki w prawo tak, by była lekko odchylona od pionu. Zapewni to lepszą wentylację i wymianę powietrza. Można również zamontować w oknach lub ścianach specjalne nawiewniki, które zapewnią stałą wentylację nawet przy zamkniętych oknach.

Co jeśli para wodna pojawi się między dwiema szybami? Jeśli zaobserwujemy skraplającą się parę wodną między dwiema szybami w nowo zakupionych oknach, należy niezwłocznie powiadomić producenta, u którego kupiliśmy okna. Para wodna między szybami w takim przypadku może świadczyć o istotnej wadzie okien. Dlaczego? Do końca XX wieku przestrzeń między szybami wypełniana była powietrzem, co niestety zwiększało współczynnik przenikania ciepła (im większy współczynnik przenikania ciepła, tym okna są chłodniejsze) i w efekcie para wodna pojawiała się na nich częściej.

Najnowsza stolarka okienna przestrzeń między dwiema szybami wypełnia mieszkanką gazów szlachetnych, głównie argonem i kryptonem. Wysokiej jakości okna wypełnia się minimum 85% gazami szlachetnymi. Zadaniem gazów szlachetnych jest obniżenie współczynnika przenikania, co skutkuje tym, że okna są cieplejsze. W efekcie parowanie szyb jest zjawiskiem rzadkim. Dobrej jakości okno powinno zachować właściwości izolacyjne przez minimum 10 lat.

Jak widzimy, parowanie okien jest zjawiskiem naturalnym i każde mieszkanie go doświadcza. Jednak dzięki regularnemu wietrzeniu i kontroli wilgotności powietrza we wnętrzu możemy spowolnić i złagodzić ten proces tak, by zaparowane okna nie stanowiły problemu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Sonda
Co lepsze: mieszkanie w mieście czy dom na wsi?
Problemy z oknami PVC
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE