Przygotuj dom do wyjazdu na 1 listopada. Trzy sposoby, dzięki którym oszczędzisz na rachunkach

2022-10-28 9:17

W ciągu najbliższych kilku dni wielu z nas uda się w podróż, by odwiedzić groby bliskich. W niektórych przypadkach będzie się to wiązało z kilkudniową nieobecnością w domu. Jak przygotować mieszkanie, by mieć pewność, że po powrocie zastaniemy go w nienaruszonym stanie? Jak ograniczyć do minimum użycie prądu? Podpowiadamy!

kuchnia
Autor: getty images

Wyłącz wszystkie sprzęty z zasilania

Wyjeżdżając na dłużej, warto wyłączyć wszystkie sprzęty elektryczne z zasilania. Mimo że wiele osób korzysta na co dzień z trybu czuwania (stand in), on również pobiera spore ilości prądu.

Eksperci twierdzą, że rezygnacja z trybu stand in pozwala zaoszczędzić nawet 50% energii, co przekłada się na niższe rachunki. Wyjeżdżając, pamietajmy więc o całkowitym odłączeniu telwizora, lamptopa, pralki, zmywarki, ładowarki, golarki itd.

Przydatnym i bezpiecznym rozwiazaniem, które pomoże wyłaczyć lub właczyć wszystkie sprzęty jednym ruchem ręki są listwy antyprzepięciowe.

A co z lodówką?

Jeśli dysponujemy nowszym modelem, możemy ustawić tzw. tryb wakacyjny, który zachowuje podstawowe funkcjonalności urządzenia i jednocześnie pobiera mniej energii. Jeśli nasza lodówka nie ma takiej opcji, a planujemy dłuższy wyjazd, warto lodówkę odłączyć od prądu, pamiętając o wyjęciu z niej żywności.

PRZECZYTAJ TEŻ: Twoja lodówka pracuje 24/7. Co zrobić, żeby zużywała mniej prądu?

Na krótki wyjazd możemy zostawić lodówkę włączoną. Warto jednak upewnić się, że ustawiliśmy odpowiednią temperaturę. W chłodziarce optymalna temperatura wynosi 4-6 stopni C. W zamrażalniku -19 stopni C. Zbyt niska lub wysoka temperatura sprawia, że agregat w lodówce pracuje intensywniej, a więc pobiera więcej prądu.

Zamrażalnik powinien być cały czas włączony – chyba że jest pusty, wtedy śmiało można go wyłączyć na czas wyjazdu.

Przykręć grzejniki

Na czas nieobecności dobrze jest przykręcić grzejniki, ale nie wyłączać ich całkowicie. Eksperci zalecają, by termostaty kaloryferów ustawiać na poziom 1, który odpowiada temperaturze 12-13 stopni C. W ten sposób nie wychłodzimy mieszkania, a jednocześnie nie będziemy bezsensownie ogrzewać pustych wnętrz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bardzo możliwe, że źle ustawiasz grzejniki. Oto, jak zrobić to prawidłowo i oszczędzić

Kilka prostych czynności pozwoli na przygotowanie domu na czas naszej nieobecności. Dzięki nim będziemy mogli w spokoju przeżywać listopadowy czas zadumy.