Bardzo możliwe, że źle ustawiasz grzejniki. Oto, jak zrobić to prawidłowo i oszczędzić

2022-10-25 12:08

Nowoczesne kaloryfery są wyposażone w termostaty, pokrętła z 5-cyfrową skalą. Niestety, większość osób ustawia grzejniki nieprawidłowo, wybierając nieodpowiedni do danego pomieszczenia poziom temperatury, narażając się na straty ciepła i wysokie rachunki.

grzejnik
Autor: getty images

Najczęściej popełniany błąd

Polskie termostaty na grzejnikach mają zazwyczaj pięć poziomów termoregulacji. Każda z cyfr odpowiada innemu przedziałowi temperaturowemu.

Ustawienie jednakowej temperatury we wszystkich pomieszczeniach jest najczęściej popełnianym błędem, który nie tylko może odbić się na naszym budżecie, ale również na zdrowiu wszystkich domowników.

Na przykład w sypialni idealna temperatura to 15-17 stopni. Ale dla łazienek jest to już 22-24 stopnie. Salon i kuchnia preferują 18-20 stopni, natomiast piwnica 6-8 stopni.

Co oznaczają cyfry na grzejniku?

By mieć pewność, że temperatura w danym pomieszczeniu jest prawidłowa, warto dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne cyfry na termostacie i jakim temperaturom odpowiadają.

UWAGA: wartości temperaturowe w termostatach mogą się różnić w zależności od producenta. Dlatego poniżej podajemy wartości w „widełkach”.

Poziom 0 / śnieżynka

Poziom zero lub symbol śnieżynki „*” nie oznacza, że kaloryfery są wyłączone. Ustawienie na termostacie śnieżynki sprawi, że do grzejnika wciąż będzie dostarczana ciepła woda na tyle, by nie dopuścić do zamarznięcia wody.

Poziom Zero lub symbol śnieżynki oznacza, że kaloryfer pozwala osiągnąć temperaturę od 6 do 8 stopni w pomieszczeniu. Najlepiej poziom zero lub śnieżynkę ustawić w piwnicy.

Poziom 1

Jeśli ustawimy na kaloryferze poziom 1, pomieszczenie może nagrzać się do temperatury 12-13 stopni C.

Poziom 1 sprawdzi się idealnie, gdy planujemy dłuższy wyjazd, a także w garażu i na klatce schodowej.

Poziom 2

Termostat na „2” powinien być ustawiony nocą w każdej sypialni, ponieważ pomaga utrzymać optymalną dla tego pomieszczenia temperaturę, czyli 15-16 stopni.

ZOBACZ TEŻ: Kaloryfer nie grzeje, co robić? Spokojnie, oto jak naprawić niesprawny grzejnik

Poziom 3

Nazywany też „ustawieniem podstawowym grzejnika”. Pomaga utrzymać temperaturę na poziomie 18-20 stopni C.

Idealnie więc sprawdzi się w kuchni, jadalni oraz salonie. Jeśli w korytarzu mamy grzejniki, można je też ustawić na poziom 3.

Ustawienie termostatu między poziomem 3 i 4 pozwoli uzyskać temperaturę 21-22 stopni, czyli optymalną do gabinetów oraz pokoi dziecięcych.

Poziom 4

Ustawienie pokrętła termostatu na poziomie 4 powinno być zarezerwowane wyłącznie dla łazienek, które potrzebują wyższych temperatur. Poziom 4 utrzymuje temperaturę pomieszczenia na poziomie 22-24 stopni C.

Poziom 5

Poziom 5 odpowiada 25-28 stopniom C. Zazwyczaj nie stosuje się go w domach, a w basenach i na pływalniach.

Podkręcenie kaloryfera „na maksa” wcale nie przyspieszy ogrzewania pomieszczenia. Zrobi się w nim sucho i gorąco, co może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, nie mówiąc już o domowym budżecie…

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE