Drewno w łazience: czy to na pewno dobry pomysł? Ładne inspiracje do mieszkania

2014-02-04 17:33

Wiele osób zastanawia się czy drewno w łazience to dobry pomysł? Czy drewno w łazience będzie bardzo wymagające w utrzymaniu i szybko się zniszczy? A jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to od razu pojawia się pytanie: jaki gatunek drewna do łazienki wybrać? Zobaczcie kilka pomysłów na drewno w łazience: zdjęcia.

Drewno w łazience to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią naturalność, ale zdają sobie sprawę z tego, że drewno będzie wymagało trochę więcej pracy w utrzymaniu niż ceramika. Ale efekt jaki osiągniemy w wyglądzie łazienki zdecydowanie wynagrodzi nam tę nadwyżkę pracy w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Zastosowanie drewna w łazience nie narzuca w aranżacji jakiegoś jednego konkretnego stylu. Wprost przeciwnie, możemy zaaranżować łazienkę i bardzo nowoczesną, i retro. Podpowiadamy, jak drewno do łazienki wybrać i jak je zastosować.

Drewno w łazience: aranżacje

Drewno, które stosujemy w łazience, może mieć różne odcienie w zależności od gatunku i od obróbki jakiej zostało poddane, dlatego nie narzuca nam jednego konkretnego stylu. To jakie drewno zastosujemy zależy tylko od nas i od efektu jaki chcemy osiągnąć. Ciepły odcień drewna idealnie ociepli błysk czerni i chłód bieli. Chłodniejszy odcień drewna, taki jak orzech amerykański z kolei bardzo ładnie podkreśli szarość ceramiki czy kamienia. Łącząc drewno w łazience z gładką białą ceramiką możemy stworzyć łazienkę bardzo spokojną, pozwalającą się zrelaksować – łazienkę w stylu Zen. Stosując płytki również białe ale w mniejszym formacie i ze stylowymi dekorami czy tapetami stworzymy łazienkę retro. Łącząc drewno z szarością czy czernią w postaci wielkoformatowych płytek ceramicznych lub z kamienia stworzymy łazienkę na wskroś nowoczesną. Ale dzięki zastosowaniu drewna nie będzie ona zimna i sterylna lecz ciepła i przyjazna. Drewno w łazience możemy stosować na posadzce, jako blaty pod umywalki, okładziny wanny i całych ścian. Bardzo efektowną ozdobą łazienki są wnęki wyłożone drewnem.

Drewno w łazience: jaki wybrać gatunek?

Tylko drewno odporne na wilgoć (o niskim współczynniku kurczliwości), twarde i stabilne pozwoli nam długo się cieszyć jego urodą i nie nastręczy nam zbyt wiele pracy. Takie właściwości mają przede wszystkim gatunki drewna egzotyczne jak teak i iroko – stosowane na statkach. Ale sprawdzą się również jatoba, merbau czy lapacho. Ważne by było  odpowiednio zaimpregnowane – najlepiej poprzez olejowanie, gdyż jest to najbardziej naturalny sposób konserwacji drewna, pozwalający mu oddychać. Szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami powinny być wypełnione specjalnymi uszczelniającymi substancjami lub gumkami – jak na okręcie. Drewno z naszej strefy klimatycznej też sprawdza się w łazienkach. Jest to drewno, które można stosować jako zewnętrzne okładziny ścian budynków czy posadzki na tarasach. Jest to dąb, jesion czy modrzew.

Odpowiednio zabezpieczone drewno egzotyczne dobrze wytrzyma nawet trudne warunki w kabinie prysznicowej.  Jeśli będziemy pamiętać o regularnym odnawianiu warstwy oleju na powierzchni drewna, będziemy długo się cieszyć jego urodą i ciepłem.