Kwitnące rośliny doniczkowe. Stwórz z nich domowy kolorowy ogród!

2023-08-31 17:21

Kwitnące rośliny doniczkowe ożywiają nasze wnętrza, wprowadzając do nich kolory i energię. Wśród licznych gatunków uprawianych u nas w doniczkach jako rośliny pokojowe, znajdziemy sporo takich, które zachwycą nas pięknymi kwiatami. Poznaj najładniejsze kwitnące rośliny pokojowe.

Dekorowanie wnętrz roślinami to jeden z bardzo modnych trendów. W ofertach kwiaciarni, sklepów i marketów znajdziemy bogaty asortyment roślin przeznaczonych do domowej uprawy w doniczkach. Wśród nich cenną grupę stanowią gatunki o dekoracyjnych kwiatach. Ustawione w domu stają się jego wyjątkową ozdobą. Już kilka kwitnących roślin doniczkowych może zmienić mieszkanie w kolorowy ogród!

Spis treści

 1. Kwitnące rośliny doniczkowe - świetna alternatywa dla bukietów z kwiatów ciętych
 2. Kwitnące rośliny doniczkowe to świetny prezent!
 3. Jakie kwitnące rośliny doniczkowe wybrać do domu?
 4. Jak dbać o kwitnące rośliny doniczkowe?
 5. Wiosenna dekoracja z kwitnących roślin w doniczkach

Kwitnące rośliny doniczkowe - świetna alternatywa dla bukietów z kwiatów ciętych

Kwitnące rośliny doniczkowe znakomicie zastępują w dekoracji wnętrza kwiaty cięte wstawione do wazonu. A nawet są od nich lepsze, bowiem znacznie dłużej będą cieszyć nasze oczy!

Bukiet z kwiatów ciętych jest piękny i na pewno każdemu sprawi radość, ale jego trwałość jest ograniczona - to, jak długo będzie zdobił, zależy od tego, z jakich kwiatów został zrobiony, ale zawsze nieuchronnie przyjdzie czas, gdy rośliny w bukiecie zwiędną i uschną.

Inaczej rzecz się ma z kwitnącymi roślinami doniczkowymi - te pozostają dekoracyjne przez długi czas. A nawet kiedy przekwitną, nic nie stoi na przeszkodzie, by za jakiś czas ponownie wypuściły kwiaty.

Kwitnące rośliny doniczkowe to świetny prezent!

Efektownie kwitnące rośliny doniczkowe, posadzone w ładnej doniczce i oryginalnie zapakowane, to doskonały pomysł na prezent, nie tylko zamiast bukietu z kwiatów ciętych! Pamiętajmy tylko, by dobrać je zgodnie z upodobaniami osoby, dla której mają być przeznaczone. Nie wybierajmy też gatunków trudnych w uprawie.

Przeczytaj też:

Jakie kwitnące rośliny doniczkowe wybrać do domu?

Wybór roślin o dekoracyjnych kwiatach jest naprawdę duży. Niektóre z nich kupić możemy praktycznie przez cały rok, są też takie gatunki, które kwitną zimą.

Do najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych należą:

 • Anturium - jego ozdobą jest osadzona na długim pędzie pochwa (przekształcony liść) otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, sercowata, o pęcherzykowatej powierzchni i w zależności od odmiany ma różny kolor: od białego przez różowy, zielony, czerwony, bordowy, fioletowy do żółtego; może być także dwubarwna lub mieć ozdobne żyłkowanie.
 • Skrzydłokwiat - jego oryginalne kolbowe kwiatostany osadzone na długich łodygach otoczone są białą pochwą przypominającą wyglądem skrzydła (stąd nazwa). Ma też dekoracyjne, wydłużone, intensywnie zielone liście, które rozchylają się na wszystkie strony ze wspólnego środka.
 • Fiołek afrykański, czyli sępolia - na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się kolorem kwiatów: od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkoworóżową i różową do białej. Niektóre odmiany mają kwiaty podwójne lub pełne, są także takie o postrzępionych brzegach płatków. Liście są ciemno- lub jasnozielone, z białymi brzegami bądź przebarwieniami, pokryte włoskami.
 • Kliwia pomarańczowa - raz w roku, wczesną wiosną, wypuszcza pęd zakończony efektownym kwiatostanem, złożonym z pomarańczowych, kielichowatych kwiatów, które nadają jej egzotyczny charakter. Poza okresem kwitnienia zachwyca ciemnozielonymi liśćmi ułożonymi w wachlarz.
 • Storczyki, w tym najpopularniejszy falenopsis, który może mieć kwiaty o różnej barwie: białej, różowej, żółtej, bordowej, fioletowej; kwiaty mogą też być prążkowane, kropkowane lub nakrapiane.
 • Kalanchoe Blossfelda - wybierać możemy wśród wielu atrakcyjnych odmian, różniących się barwami kwiatów: od białej do rozmaitych odcieni różowej, żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Coraz popularniejsze są ostatnio odmiany o kwiatach pełnych.
 • Guzmania - jej kwiat charakteryzuje się oryginalnym kształtem: tworzą go rozłożyste, kolorowe liście układające się w piękny lejek, w środku którego ukrywa się właściwy kwiatostan.
 • Cyklamen perski - dostępne są odmiany o kwiatach w całej gamie barw – od białej przez różne odcienie różowej, różowofioletowej, łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Liście rośliny mają piękne, srebrzyste, marmurkowe wzory.
 • Syningia okazała, czyli gloksynia - o dzwonkowatych kwiatach w jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fioletowej i białej, i dużych, płaskich, aksamitnie owłosionych liściach.

Jak dbać o kwitnące rośliny doniczkowe?

Pielęgnacja kwitnących roślin doniczkowych różni się nieco od pielęgnacji gatunków o ozdobnych liściach.

 • Po pierwsze do ich nawożenia należy stosować inne nawozy - wybierajmy te przeznaczone dla roślin kwitnących (zawierają mniej azotu, za to mają wysoką zawartość fosforu i potasu, które wspierają kwitnienie). Nawożenie rozpoczynamy wczesną wiosną i kontynuujemy aż do zaprzestania kwitnienia.
 • Rośliny doniczkowe kwitnące warto od razu ustawić w docelowym miejscu i ich nie przestawiać. Ich przenoszenie może skutkować bowiem zrzucaniem kwiatów (najlepszym przykładem takiej rośliny jest kaktus bożonarodzeniowy).
 • Dla roślin kwitnących najlepiej wybrać miejsce chłodniejsze, bowiem zbyt wysoka temperatura przyspieszy ich przekwitanie. Nie ustawiajmy ich też tam, gdzie będą narażone na przeciągi.
 • Zraszając kwitnące rośliny doniczkowe unikajmy moczenia kwiatów - krople wody mogą wpłynąć negatywnie na wygląd i trwałość kwiatów.
 • Warto usuwać przekwitłe kwiaty - ten zabieg wpłynie na przedłużenie kwitnienia.
 • Kwitnące rośliny doniczkowe przesadzamy i rozmnażamy po kwitnieniu.

Pamiętajmy jednak, że dokładna pielęgnacja zawsze zależy od konkretnego gatunku.

Wiosenna dekoracja z kwitnących roślin w doniczkach

W okresie wiosennym możemy stworzyć fantastyczne wielobarwne dekoracje z kwitnących roślin cebulowych: narcyzów, hiacyntów, krokusów, tulipanów i szafirków. Te rośliny pojawiają się w sklepach już pod koniec zimy.

Przeczytaj też:

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Nasi Partnerzy polecają