Syningia okazała = gloksynia - Sinningia speciosa

2022-06-27 16:49

Syningia okazała, zwana tez potocznie gloksynią, jest uprawiana u nas jako pokojowa roślina doniczkowa. Roślina pochodzi z Brazylii. Jej nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska głównego ogrodnika Uniwersytetu w Bonn – Wilhelma Sinninga, który żył w połowie XIX w. i był związany z pracami nad hybrydyzacją i selekcją tej rośliny, w wyniku czego syningia stała się jedną z najładniejszych roślin o ozdobnych kwiatach.

Syningia okazała
Autor: GettyImages Syningia okazała

Spis treści

  1. Kwiat gloksynia
  2. Gloksynia uprawa i pielęgnacja
  3. Gloksynia rozmnażanie

Kwiat gloksynia

Obecnie dostępne w sprzedaży odmiany syningii okazałej mają kwiaty o kształcie dzwonkowatym i jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fioletowej i białej, wzniesione na krótkich szypułkach. Są także odmiany mają kwiaty biało obrzeżone i pofalowane. Liście syningii są duże, płaskie i aksamitnie owłosione (nie wolno ich nabłyszczać). Kwitnące egzemplarze syningii mają około 30 cm wysokości i około 40 cm średnicy.Najczęściej kupuje się kwitnące syningie w kwiaciarniach bądź sklepach ogrodniczych. Wybierajmy zawsze egzemplarze zdrowe, z ciemnozielonymi, nieuszkodzonymi liśćmi i z dużą liczbą pąków kwiatowych. Można także kupić bulwy syningii – sadzi się je do doniczek wczesną wiosną.

Sonda
Czy trzymasz rośliny w łazience?

Gloksynia uprawa i pielęgnacja

Syningia potrzebuje dużo światła, ale nie lubi silnego, bezpośredniego nasłonecznienia w upalne dni. Latem rośliny należy podlewać obficie, 2–3 razy w tygodniu, wlewając wodę zawsze do podstawki (nie wolno moczyć kwiatów). Kwitnąca syningię zasila się raz w tygodniu nawozem płynnym do roślin kwitnących. Trzeba usuwać uszkodzone liście oraz martwe kwiaty.Jesienią podlewanie stopniowo ogranicza się do momentu, aż liście zaschną i roślina wejdzie w stan spoczynku – wtedy całkowicie należy zaprzestać nawadniania. Doniczkę z roślina w stanie spoczynku najlepiej przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia i tam przechować ją do wiosny. Syningia wznawia wzrost w lutym–marcu – wtedy roślinę należy przenieść do mieszkania (można ja przesadzić do nowej doniczki, pamiętając by wierzchołek bulwy był na poziomie powierzchni podłoża) i rozpocząć podlewanie. Jeśli bulwa dobrze przezimowała, to pojawią się liście, a potem także pąki kwiatowe.

Gloksynia rozmnażanie

Syningię można rozmnażać przez sadzonki liściowe pozyskane latem z liści (po ukorzenieniu sadzi się je do doniczek wypełnionych podłożem), albo wiosną pociąć bulwę na kawałki z wierzchołkami wzrostu.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 30 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE