Syningia okazała = gloksynia - Sinningia speciosa

2022-06-27 16:49

Syningia okazała, zwana tez potocznie gloksynią, jest uprawiana u nas jako pokojowa roślina doniczkowa. Roślina pochodzi z Brazylii. Jej nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska głównego ogrodnika Uniwersytetu w Bonn – Wilhelma Sinninga, który żył w połowie XIX w. i był związany z pracami nad hybrydyzacją i selekcją tej rośliny, w wyniku czego syningia stała się jedną z najładniejszych roślin o ozdobnych kwiatach.

Syningia okazała
Autor: GettyImages Syningia okazała

Spis treści

  1. Kwiat gloksynia
  2. Gloksynia uprawa i pielęgnacja
  3. Gloksynia rozmnażanie

Kwiat gloksynia

Obecnie dostępne w sprzedaży odmiany syningii okazałej mają kwiaty o kształcie dzwonkowatym i jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fioletowej i białej, wzniesione na krótkich szypułkach. Są także odmiany mają kwiaty biało obrzeżone i pofalowane. Liście syningii są duże, płaskie i aksamitnie owłosione (nie wolno ich nabłyszczać). Kwitnące egzemplarze syningii mają około 30 cm wysokości i około 40 cm średnicy.Najczęściej kupuje się kwitnące syningie w kwiaciarniach bądź sklepach ogrodniczych. Wybierajmy zawsze egzemplarze zdrowe, z ciemnozielonymi, nieuszkodzonymi liśćmi i z dużą liczbą pąków kwiatowych. Można także kupić bulwy syningii – sadzi się je do doniczek wczesną wiosną.

Sonda
Czy trzymasz rośliny w łazience?

Gloksynia uprawa i pielęgnacja

Syningia potrzebuje dużo światła, ale nie lubi silnego, bezpośredniego nasłonecznienia w upalne dni. Latem rośliny należy podlewać obficie, 2–3 razy w tygodniu, wlewając wodę zawsze do podstawki (nie wolno moczyć kwiatów). Kwitnąca syningię zasila się raz w tygodniu nawozem płynnym do roślin kwitnących. Trzeba usuwać uszkodzone liście oraz martwe kwiaty.Jesienią podlewanie stopniowo ogranicza się do momentu, aż liście zaschną i roślina wejdzie w stan spoczynku – wtedy całkowicie należy zaprzestać nawadniania. Doniczkę z roślina w stanie spoczynku najlepiej przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia i tam przechować ją do wiosny. Syningia wznawia wzrost w lutym–marcu – wtedy roślinę należy przenieść do mieszkania (można ja przesadzić do nowej doniczki, pamiętając by wierzchołek bulwy był na poziomie powierzchni podłoża) i rozpocząć podlewanie. Jeśli bulwa dobrze przezimowała, to pojawią się liście, a potem także pąki kwiatowe.

Gloksynia rozmnażanie

Syningię można rozmnażać przez sadzonki liściowe pozyskane latem z liści (po ukorzenieniu sadzi się je do doniczek wypełnionych podłożem), albo wiosną pociąć bulwę na kawałki z wierzchołkami wzrostu.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 30 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych