Czy wypada dać kwiatka w doniczce? Kilka zasad, by uniknąć faux-pas

2021-10-15 10:16

Kwiaty doniczkowe na prezent mogą wydawać się nam dobrym pomysłem – ale czy na pewno nim są? Co o wręczaniu roślin doniczkowych mówi savoir-vivre? Czy wypada dać komuś w prezencie kaktus? A może lepiej pozostać przy bukiecie z kwiatów ciętych? Podpowiadamy!

czy wypada dać kwiat w doniczce na prezent
Autor: getty images/chatsimo

Spis treści

  1. Czy można dawać kwiaty w doniczce?
  2. Zanim wręczysz roślinkę w doniczce
  3. Kwiaty w doniczce – idealny prezent na parapetówkę?
  4. Zobacz najpiękniejsze aranżacje z prawdziwych mieszkań:

Czy można dawać kwiaty w doniczce?

To zależy komu i z jakiej okazji. Rośliny doniczkowe są dużo bardziej zobowiązujące niż bukiety z kwiatów ciętych, dlatego należy bardzo dobrze zastanowić się, komu zamierzamy wręczyć roślinkę w doniczce – i czy nie lepiej zostać przy ciętym bukiecie.

Kwiaty w doniczce możemy sprezentować bliskiej rodzinie i przyjaciołom – jeśli wiemy, że lubią zajmować się roślinami i mają w swoim domu już kilka okazów. Jeśli jednak planujemy wręczyć roślinkę w doniczce komuś, kogo nie znamy – i nie wiemy, czy jest fanem roślin – lepiej wybrać inny prezent.

Zanim wręczysz roślinkę w doniczce

Kwiaty doniczkowe dane odpowiedniej osobie w odpowiednich okolicznościach mogą być naprawdę wspaniałym prezentem. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup roślinki, warto upewnić się, że dana osoba faktycznie z takiego podarunku się ucieszy.

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy ta osoba lubi rośliny doniczkowe. Nie każdy bowiem „ma rękę”, czas i potrzebę dbania o rośliny doniczkowe. Jeśli ustalimy, że osoba, której chcemy wręczyć kwiat lubi rośliny i ma ich w domu dużo – możemy śmiało udać się do sprawdzonej kwiaciarni, czy sklepu z roślinami.

Jeśli jednak okaże się, że osoba nie ma zbyt wielu roślin (albo są to przede wszystkim niewymagające kaktusy), jest zabiegana i często wyjeżdża, zamiast rośliny może warto sprezentować jej piękny bukiet z kwiatów ciętych?

Kwiaty w doniczce – idealny prezent na parapetówkę?

Jednym z najpopularniejszych prezentów „na nowe mieszkanie” są roślinki. Ale czy faktycznie wypada przynosić kwiat doniczkowy na parapetówkę? To również zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy wiedzieć, czy dana osoba lubi rośliny doniczkowe i czy w swoim nowym mieszkaniu chce je hodować.

Po drugie: nawet jeśli dana osoba lubi kwiaty doniczkowe, to może preferować tylko konkretne gatunki (np. hoduje tylko storczyki lub pnącza). Po trzecie: zanim kupimy roślinę na prezent do nowego mieszkania, warto dowiedzieć się, jaki metraż ma lokum – jeśli to kawalerka, dwumetrowa palma czy rozłożysta monstera mogą nie być najlepszym wyborem.

Poza tym, każda roślinka ma inne wymagania – dlatego jeśli kupujemy kwiat do ciemnego mieszkania z ekspozycją północną, nie wybierajmy gatunków światło i ciepłolubnych, ponieważ istnieje duża szansa, że zwiędną.

Jeśli jednak nie wiemy, jakie dokładnie kwiaty doniczkowe lubi osoba, do której się udajemy z wizytą, lub nie mamy pewności co do panujących w mieszkaniu warunków lub stylu życia, jaki ta osoba prowadzi, a mimo to chcemy wręczyć jej kwiat w doniczce – dobrym pomysłem będzie zakup roślinki z gatunków niewymagających. No, może oprócz kaktusa, którego raczej nie wypada wręczać jako prezentu – chyba że mamy do czynienia z ich miłośnikiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze aranżacje z prawdziwych mieszkań:

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych