Zimą nie jesteśmy skazani na szarówkę. Te kwiaty pięknie zakwitną nawet w styczniu

2023-01-02 10:53

Choć zimą za oknem nie jest kolorowo, to w twoim domu mogą zagościć piękne barwy. A to za sprawą kwitnących roślin doniczkowych. Poznaj te, które bez problemu kupisz zimą w sklepach i kwiaciarniach.

Te rośliny doniczkowe pięknie zakwitną i ozdobią Twój dom zimą
Autor: flourcouncil.co.uk Te rośliny doniczkowe pięknie zakwitną i ozdobią Twój dom zimą

Kwitnące rośliny doniczkowe znakomicie potrafią ożywić wnętrza w zimowe dni. Nie przeszkadza im krótki dzień i brak słońca. Warto więc ruszyć do sklepu i kupić do domu chociaż jedną z nich. Choć dużo atrakcyjniej wygląda kilka egzemplarzy ustawionych obok siebie – staną się ciesząca oczy, wyjątkową barwną plamą w naszym mieszkaniu. Kwitnąca roślina to również znakomity pomysł na prezent dla zimowych solenizantów i jubilatów, albo dla babci czy dziadka w ich styczniowe święto.

O czym pamiętać, gdy kupimy roślinę kwitnącą zimą

Pamiętajmy, że kwitnące zimą rośliny nie znoszą zimna, więc odpowiednio je okryjmy na czas transportu do domu, by szok spowodowany gwałtowną zmiana temperatury nie spowodował opadnięcia kwiatów. A w mieszkaniu nie ustawiajmy ich w miejscach narażonych na zimne przeciągi.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe kwitnące zimą

  • Cyklamen perski, znany też jako fiołek alpejski, zachwyca pięknymi białymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami i liśćmi często z dekoracyjnym marmurkowym wzorkiem.
  • Grudnik, znany też jako kaktus bożonarodzeniowy, to jedna z roślin chętnie wykorzystywanych do świątecznej dekoracji domu. Może kwitnąć na biało, różowo, kremowo, czerwono. Gdy już go postawimy w domu, nie zmieniajmy mu miejsca, bo może zareagować zrzucaniem pąków.
  • Kalanchoe Blossfelda ma drobne, ale bardzo liczne pojedyncze lub pełne kwiaty w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowy, różowym, czerwonym
  • Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska, stała się jednym z symboli Bożego Narodzenia. Najczęściej występuje w kolorze czerwonym, ale coraz częściej oferowana jest w łososiowej czy kremowej barwie.
  • Sępolia, czyli fiołek afrykański, to niewielka, ale obficie kwitnąca roślina, dorastająca zaledwie do 10-15 cm wysokości o mięsistych, owłosionych liściach i kwiatach w wielu kolorach: od białej przez różne odcienie różu, fioletu do burgundu; mogą też być dwukolorowe.
  • Hippeastrum to roślina cebulowa o wyjątkowo okazałych kwiatach, które wyrastają na mocnej łodydze jeszcze zanim pojawią się liście. Kwiaty mogą być białe, różowe, pomarańczowe, czerwone w różnych odcieniach, także paskowane.
  • Falenopsis to najbardziej znany i najłatwiejszy w uprawie storczyk. Kwiaty mogą mieć różną barwę, często są białe lub różowe. Są jednolite lub nakrapiane.
  • Skrzydłokwiat stał się w ostatnich latach bardzo popularny, również ze względu na to, że należy do roślin oczyszczających powietrze. Ma śnieżnobiałe kwiat.
  • Anturium to bardzo efektowna roślina o wyjątkowo oryginalnych kwiatach, najczęściej w intensywnie czerwonym kolorze, choć coraz częściej można spotkać w sprzedaży rośliny o kwiatach białych, różowych czy fioletowych.
  • Azalia to roślina o ozdobnych kwiatach w kolorach od bieli przez róż i wiele odcieni czerwieni oraz drobnych, ciemnozielonych liściach. Dostępne są rośliny o zwartym pokroju albo szczepione na pniu.

Nie przegap:

Kwiaty zimowe, które warto mieć w ogrodzie i w wazonie. Podpowiadamy, z czego zrobić bukiet zimą >>>

Jak mieć ładny ogród w zimie? 7 roślin, które są zielone lub kwitną >>>

Nasi Partnerzy polecają