Zwartnica - Hippeastrum

2022-06-27 16:48

Zwartnica (Hippeastrum) to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej oraz na Karaibach.

Hippeastrum osiąga zwykle do 50 cm wysokości (z pędem kwiatostanowym). Wytwarza długie i grube równowąskie liście. Największą ozdobną rośliny są duże, dzwonkowate kwiaty osadzone na prostym, pustym w środku pędzie kwiatostanowym. Zwartnica jest podobna do amarylisa, ale w porównaniu z nim ma mniej kwiatów (max 3-4), są jednak bardziej okazałe.

Kwiaty zwartnicy mogą mieć różną barwę: białą, żółtą, różową, pomarańczową, czerwoną lub wielokolorową. Zwartnica najczęściej kwitnie pod koniec zimy i wczesną wiosną.

Jak uprawiać hippestrum

Zwartnica najlepiej rośnie (i kwitnie) na stanowiskach jasnych, wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze sprawdza się na parapetach wystawy wschodniej i zachodniej. Optymalne jest podłoże dobrze przepuszczalne – uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych najlepiej zmieszać w piaskiem.

Najważniejsze w uprawie Hippeastrum jest zapewnienie roślinie okresu spoczynku (2-3 miesiące). Donicę przenosi się jesienią do chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 10-12 st.C). W tym czasie rośliny nie powinno się podlewać ani nawozić. Cebule sadzi się (lub przesadza) w grudniu. Przy okazji zwartnicę można rozmnożyć – przez oddzielenie cebul przybyszowych. Po posadzeniu roślinę należy regularnie podlewać i dokarmiać (najlepiej nawozami z fosforem). Po kwitnieniu, gdy pęd kwiatostanowy zacznie żółknąć, należy zaprzestać podlewania. W ten sposób roślinę przygotowuje się do następnego cyklu – spoczynku. W czasie wzrostu może być atakowana przez powszechne szkodniki roślin doniczkowych – przędziorki, mszyce, mączlika szklarniowego lub tarczniki.

Zwartnica (Hippeastrum) uchodzi za jedną z najpiękniejszych kwitnących roślin pokojowych. Nie jest najłatwiejsza w uprawie, za to odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem. Zdobi wnętrza w okresie zimowym, gdy większość roślin odpoczywa lub rozpoczyna wzrost.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia XII - IV
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE