Szlumbergera = Zygokaktus = Grudnik - Schlumbergera

2022-04-13 15:01

Szlumbergera (dawniej zygokaktus) popularnie nazywana bywa grudnikiem, kaktusem bożonarodzeniowym albo bożonarodzeniowcem. Pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie rośnie na drzewach i skałach jako epifit.

Grudnik
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Grudnik (zygokaktus, szlumbergera, kaktus bożonarodzeniowy) ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów

Spis treści

  1. Szlumbergera – opis
  2. Szlumbergera – uprawa
  3. Szlumbergera nie lubi przestawiania gdy kwitnie

Szlumbergera – opis

Pędy szlumbergery składają się z wielu spłaszczonych członów przypominających liście. Na ich wierzchołkach rozwijają się czerwone, różowe lub kremowe kwiaty w kształcie długich wielopoziomowych dzwoneczków (przypominających kandelabry). Szlumbergera kwitnie zwykle w grudniu, czasem rozpoczyna kwitnienie już pod koniec listopada. Roślina źle znosi zmianę miejsca i przeciągi - reaguje na nie zrzucaniem pąków kwiatowych. Gdy po przekwitnięciu jej liście tracą połysk, to sygnał, że wchodzi w stan spoczynku.

Szlumbergera – uprawa

Dla grudnika najlepsze jest stanowisko jasne lub półcieniste, ale poza zasięgiem ostrego słońca. Roślina ta dobrze się czuje na parapecie wschodnim lub północno-zachodnim. Temperatura otoczenia nie powinna latem przekraczać 20 st. C, a zimą spadać poniżej 10 st. C. Podłoże w okresie wegetacji powinno być lekko wilgotne. Podczas okresu spoczynku dobrze, jeśli między jednym podlewaniem a drugim ziemia przeschnie (sygnałem do nawodnienia może być delikatne kurczenie się liści).

W okresie kwitnienia warto zasilać szlumbergerę nawozem dla roślin doniczkowych kwitnących. Roślina nie wymaga przesadzania częstszego niż co 3–4 lata. Przenosimy ją wtedy do doniczki większej o 4 cm, do świeżej, przepuszczalnej ziemi dla kaktusów. Aby szlumbergera kwitła w kolejnych latach, należy zapewnić jej dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy – po przekwitnięciu rośliny na przełomie lutego i marca,  drugi – od sierpnia do października. W tym czasie oszczędniej się ją podlewa i nie nawozi.

Szlumbergera nie lubi przestawiania gdy kwitnie

Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może zrzucić wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę należy podlewać co 3–4 dni. Warto też zraszać, aż do zawiązania pąków kwiatowych.

Poznaj inne rośliny doniczkowe kwitnące w grudniu:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 15 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Pokrój przewisający
Termin kwitnienia XI - XII
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE