Fiołek alpejski, inaczej cyklamen perski. Fiołek alpejski - uprawa, podlewanie

2023-11-13 12:23

Fiołek alpejski, czyli Cyklamen perski, Cyclamen persicum, jest jedną z najpiękniejszych doniczkowych roślin kwitnących zimą. Jak dbać o fiołka alpejskiego? Czy fiołek alpejski lubi dużo wody? Jaką temperaturę lubi fiołek alpejski? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Cyklamen perski - pochodzenie
  2. Fiołek alpejski - kwiaty, liście
  3. Cyklamen perski - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
  4. Fiołek alpejski - jak pielęgnować, podlewanie
  5. Fiołek alpejski - po przekwitnięciu
  6. Fiołek alpejski - przesadzanie

Cyklamen perski - pochodzenie

Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków, pochodzących głównie z obszaru śródziemnomorskiego. Jego łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa kyklos – kolisty, co jest związane ze spiralnym skręceniem szypułek kwiatowych niektórych gatunków w okresie wykształcania nasion. Ojczyzną Cyclamen persicum, od którego pochodzą nasze rośliny doniczkowe, jest Azja Mniejsza, gdzie został znaleziony w 1731 roku.

Fiołek alpejski - kwiaty, liście

Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne kwiaty i zielone liście. Współczesne odmiany mają kwiaty o całej gamie barw – od białej przez różne odcienie różowej, różowofioletowej, łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Ich liście mają piękne, srebrzyste, marmurkowe wzory. Te nowe odmiany, otrzymane w wyniku krzyżowania i selekcji roślin o pożądanych cechach, są często łatwiejsze do uprawy w mieszkaniach.

Cyklamen perski - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając roślinę należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”) i aby miała liczne pąki kwiatowe głęboko wśród liści. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

Fiołek alpejski - jak pielęgnować, podlewanie

Cyklameny kwitną od jesieni do wiosny, po przekwitnieniu część nadziemna obumiera. Lubią dużo światła, lecz wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem - idealne dla nich jest okno od wschodu. Optymalna temperatura w dzień wynosi 7–15 st. C, nocą – około 5 st. C mniej. Latem można go wysadzić do ogrodu. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie.

Zawsze podlewamy do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie wzrostu i kwitnienia nawadniamy 2 razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni.

Wiele osób nie osiąga sukcesów w uprawie cyklamenów, często bowiem potrafi ona dosłownie zginąć w ciągu kilku dni. Aby tak się nie stało, trzeba umiejętnie zaaklimatyzować cyklamen do warunków naszego mieszkania.

Najpierw należy przetrzymać go w chłodnym pomieszczeniu i zapewnić wysoką wilgotność powietrza (na przykład umieszczając doniczkę na kamykach w podstawce z wodą lub w zewnętrznym pojemniku z wilgotnym torfem).

Im chłodniejsze jest pomieszczenie, tym dłużej cyklamen żyje. Aby zabezpieczyć odpowiednią dla cyklamenu wilgotność powietrza, trzeba ustawić doniczkę z rośliną na kamykach w podstawce z wodą lub umieścić ją w doniczce zewnętrznej z wilgotnym torfem.

Rośliny nie wolno zraszać, a zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Fiołek alpejski - po przekwitnięciu

Po przekwitnieniu pozwalamy roślinie przejść w okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym od mrozu. Podlewamy raz w tygodniu, ale nie dopuszczamy do wyschnięcia ziemi. Gdy zaczną się pojawiać nowe liście, nawadniamy roślinę i trzymamy w chłodnym, dobrze przewietrzanym miejscu.

Fiołek alpejski - przesadzanie

Przesadzamy po przekwitnieniu, gdy stare liście obumrą, a zaczną się pojawiać nowe. Ostrożnie wyrywamy martwe kwiaty i liście. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w „przyciasnym” naczyniu. We właściwych warunkach roślina może żyć kilka lat. W miarę starzenia się rośliny kwiaty mogą stawać się coraz mniejsze.

Przeczytaj też: Cyklameny: gatunki cyklamenów do uprawy w gruncie w ogrodzie

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 35 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-szara
Termin kwitnienia X - III
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych