Fiołek alpejski, inaczej cyklamen perski. Fiołek alpejski - uprawa, podlewanie

2023-11-13 12:23

Fiołek alpejski, czyli Cyklamen perski, Cyclamen persicum, jest jedną z najpiękniejszych doniczkowych roślin kwitnących zimą. Jak dbać o fiołka alpejskiego? Czy fiołek alpejski lubi dużo wody? Jaką temperaturę lubi fiołek alpejski? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Cyklamen perski - pochodzenie
  2. Fiołek alpejski - kwiaty, liście
  3. Cyklamen perski - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
  4. Fiołek alpejski - jak pielęgnować, podlewanie
  5. Fiołek alpejski - po przekwitnięciu
  6. Fiołek alpejski - przesadzanie

Cyklamen perski - pochodzenie

Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków, pochodzących głównie z obszaru śródziemnomorskiego. Jego łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa kyklos – kolisty, co jest związane ze spiralnym skręceniem szypułek kwiatowych niektórych gatunków w okresie wykształcania nasion. Ojczyzną Cyclamen persicum, od którego pochodzą nasze rośliny doniczkowe, jest Azja Mniejsza, gdzie został znaleziony w 1731 roku.

Fiołek alpejski - kwiaty, liście

Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne kwiaty i zielone liście. Współczesne odmiany mają kwiaty o całej gamie barw – od białej przez różne odcienie różowej, różowofioletowej, łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Ich liście mają piękne, srebrzyste, marmurkowe wzory. Te nowe odmiany, otrzymane w wyniku krzyżowania i selekcji roślin o pożądanych cechach, są często łatwiejsze do uprawy w mieszkaniach.

Cyklamen perski - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając roślinę należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”) i aby miała liczne pąki kwiatowe głęboko wśród liści. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

Fiołek alpejski - jak pielęgnować, podlewanie

Cyklameny kwitną od jesieni do wiosny, po przekwitnieniu część nadziemna obumiera. Lubią dużo światła, lecz wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem - idealne dla nich jest okno od wschodu. Optymalna temperatura w dzień wynosi 7–15 st. C, nocą – około 5 st. C mniej. Latem można go wysadzić do ogrodu. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie.

Zawsze podlewamy do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie wzrostu i kwitnienia nawadniamy 2 razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni.

Wiele osób nie osiąga sukcesów w uprawie cyklamenów, często bowiem potrafi ona dosłownie zginąć w ciągu kilku dni. Aby tak się nie stało, trzeba umiejętnie zaaklimatyzować cyklamen do warunków naszego mieszkania.

Najpierw należy przetrzymać go w chłodnym pomieszczeniu i zapewnić wysoką wilgotność powietrza (na przykład umieszczając doniczkę na kamykach w podstawce z wodą lub w zewnętrznym pojemniku z wilgotnym torfem).

Im chłodniejsze jest pomieszczenie, tym dłużej cyklamen żyje. Aby zabezpieczyć odpowiednią dla cyklamenu wilgotność powietrza, trzeba ustawić doniczkę z rośliną na kamykach w podstawce z wodą lub umieścić ją w doniczce zewnętrznej z wilgotnym torfem.

Rośliny nie wolno zraszać, a zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Fiołek alpejski - po przekwitnięciu

Po przekwitnieniu pozwalamy roślinie przejść w okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym od mrozu. Podlewamy raz w tygodniu, ale nie dopuszczamy do wyschnięcia ziemi. Gdy zaczną się pojawiać nowe liście, nawadniamy roślinę i trzymamy w chłodnym, dobrze przewietrzanym miejscu.

Fiołek alpejski - przesadzanie

Przesadzamy po przekwitnieniu, gdy stare liście obumrą, a zaczną się pojawiać nowe. Ostrożnie wyrywamy martwe kwiaty i liście. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w „przyciasnym” naczyniu. We właściwych warunkach roślina może żyć kilka lat. W miarę starzenia się rośliny kwiaty mogą stawać się coraz mniejsze.

Przeczytaj też: Cyklameny: gatunki cyklamenów do uprawy w gruncie w ogrodzie

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 35 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-szara
Termin kwitnienia X - III
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE