Jak mieć ładny ogród w zimie? 7 roślin, które są zielone lub kwitną

2022-11-17 13:36

Aurę mamy raczej zimową, a nasze ogrody nie wyglądają tak okazale, jak wiosną czy latem. Okazuje się jednak, że ładny ogród w zimie wcale nie musi być wyzwaniem! Podpowiadamy, jakie rośliny mieć w swoich ogrodach, by cieszyć się ich pięknem przez cały rok, ale także wyjaśniamy, co kwitnie w zimie.

Jak mieć ładny ogród w zimie? 7 roślin, które są zielone lub kwitną
Autor: Getty Images/Assja, Getty Images/Alfred Smatlanek Sikula, Getty Images/AL-Travelpicture

Chcesz mieć ładny ogród w zimie? Postaw na zimnozielone rośliny

Kiedy wszystkie krzewy i drzewa spuściły już liście, zimnozielone rośliny wciąż wyglądają pięknie. Warto posadzić kilka z nich w ogrodzie, aby mimo chłodnych temperatur, wciąż coś tam się zieleniło.

Jakie rośliny pozostają zielone cały rok?

1. Laurowiśnia

Laurowiśnia jest zielona przez cały rok. Charakteryzuje się grubymi, skórzastymi i błyszczącymi liśćmi. W zależności od odmiany, te mogą być długie i wąskie, tak jak u odmiany zabeliana, która jest dosyć niewysokim, raczej płożącym się krzewem.

Laurowiśnia
Autor: Getty Images/seven75

Z kolei laurowiśnia wschodnia to całkiem spora roślina, z której można nawet tworzyć żywopłoty. Dorasta do trzech metrów wysokości. Co więcej, laurowiśnie kwitną na biało, nawet dwa razy do roku!

2. Barwinek pospolity

Co posadzić w zimie w ogrodzie? Barwinek! Ta niewielka roślina sprawi, że ładny ogród w zimie będzie osiągalny! Barwinek o niewielkich, ciemnozielonych listkach szybko się rozrasta, tworząc zielone kobierce. W dodatku już koło marca zaczyna kwitnąć na fioletowo lub biało. Posadzony w rabacie, sprawi, że ta nie będzie zimą wyglądała smutno i pusto.

Barwinek
Autor: Getty Images/Artsiom Malashenko

3. Bluszcz

Kiedy wszystkie pnącza już dawno zrzuciły liście, on pozostaje zielony nawet podczas siarczystych mrozów. Jeśli obsadzisz nim jakąś ścianę, albo część altany, mimo zimy przynajmniej część twojego ogrodu będzie zielona.

Bluszcz pospolity
Autor: Getty Images/Assja Bluszcz pospolity

4. Mahonia pospolita

Aby ładny ogród w zimie nie był tylko marzeniem, warto również znaleźć w nim miejsce na mahonię. To dosyć niezwykła roślina, która o każdej porze roku wygląda nieco inaczej. Jesienią jej liście chociaż nie opadają, przebarwiają się na mahoniowy, czerwonawy kolor.

Na wiosnę z kolei krzew wypuszcza pąki, które rozkwitają na soczysty żółty kolor. Kiedy roślina przekwitnie, pojawiają się na niej ciemnogranatowe, również ozdobne kulki.

Mahonia pospolita
Autor: Getty Images/Neydtstock

Co kwitnie w zimie?

Okazuje się, że wcale nie musimy z wytęsknieniem czekać do marca czy kwietnia, aby w naszych ogrodach pojawiły się pierwsze kwiaty. Istnieją gatunki, które ubarwią go w środku zimy. Oto niektóre z nich:

1. Jaśmin nagokwiatowy

Ta roślina może kwitnąć nawet dwa razy w roku! Pierwsze kwiaty pojawią się już w styczniu czy lutym. Ponowne kwitnienie może nastąpić z kolei jesienią, w październiku czy listopadzie.

Jaśmin nagokwiatowy
Autor: Getty Images/Alfred Smatlanek Sikula

Jaśmin nagokwiatkowy najlepiej posadzić przy jakichś podporach albo przy ogrodzeniu, ponieważ jego gałęzie są dość wiotkie, przez co ta roślina nieco przypomina pnącze, dlatego lepiej właśnie tak ją prowadzić.

2. Kalina wonna

Chociaż kalina nie jest rośliną zimnozieloną, to jej kwiatami możemy cieszyć się w marcu czy kwietniu, a niekiedy nawet wcześniej! Jeśli zima jest łagodna, kalina wonna może kwiatami zaskoczyć nas już w styczniu. Roślina ta jest krzewem, który dorasta do około 3 metrów.

Kalia wonna
Autor: Getty Images/AL-Travelpicture

3. Ciemiernik

Co kwitnie w zimie? Róża Bożego Narodzenia, czyli po prostu ciemiernik biały. Pierwsze kwiaty, jak sama nazwa wskazuje, mogą pojawić się końcem grudnia Roślina ta jest byliną, którą warto posadzić w każdej rabacie!

Ciemiernik biały
Autor: Getty Images/Olga Seifutdinova

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają