Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska "zakwitła" na święta? Wystarczy ci karton!

2023-12-08 10:46

Do świąt zostało już mało czasu. Jednym z ich symboli jest wilczomlecz nadobny zwany również gwiazdą betlejemską lub poinsecją. Roślina ta w okresie zimowym zachwyca swoimi czerwonymi liśćmi. Jeśli twoja poinsecja jeszcze nie zdążyła się wybarwić, mamy dla ciebie dobrą radę! Przygotuj karton lub wiaderko i dowiedz się, co zrobić, żeby gwiazda betlejemska "zakwitła"!

Wilczomlecz
Autor: Getty Images/ZoomTravels

Spis treści

  1. Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska "zakwitła"?
  2. Jak zabarwić gwiazdę betlejemską?
  3. Gwiazda betlejemska: jak o nią dbać?

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska "zakwitła"?

Wilczomlecz piękny swój atrakcyjny wygląd zawdzięcza nie kwiatom, a liściom. To właśnie one, wybarwione na czerwono, biało lub kremowo wabią owady i są znakiem rozpoznawczym rośliny.

Liście gwiazdy betlejemskiej „kwitną” najintensywniej w okresie od listopada do stycznia. Nic więc dziwnego, że roślina jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. W okresie poprzedzającym Święta możemy zauważyć prawdziwe zatrzęsienie gwiazd betlejemskich w marketach i kwiaciarniach.

Niestety, wiele okazów po przyniesieniu do domu więdnie lub zaczyna chorować. By odpowiednio zadbać o tę delikatną roślinę i mieć pewność, że zakwitnie na Boże Narodzenie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.

Jak zabarwić gwiazdę betlejemską?

Kluczowym dla dobrostanu poisencji jest szczególnie jeden element – bezpośrednio związany z miejscem, w którym rośnie wilczomlecz w naturalnym środowisku.

Poisencja pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie panuje klimat równikowy. Ze względu na specyficzne warunki panujące na równiku, gwiazda betlejemska zaliczana jest do grupy roślin dnia krótkiego, czyli gatunków, które potrzebują odpowiednio długiego okresu ciemności w ciągu dnia, by zakwitnąć.

Dlatego, jeśli zależy nam na tym, by liście poisencji były intensywnie wybarwione, należy w domowych warunkach odtworzyć (na ile to możliwe) równikową fazę dnia i nocy. Jak?

Specjaliści zalecają, by doniczkę z wilczomleczem odstawiać do zaciemnionego miejsca na około 12 godzin (przynajmniej przez dwa miesiące). Gdy nie mamy możliwości, by poisencję „przenocować” w ciemności, można pomóc sobie wiaderkiem lub kartonem, przykrywając roślinę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Grudnik nie chce kwitnąć? Wystarczą dwie tabletki, by wypuścił pąki

poisencja
Autor: Stars For Europe

Gwiazda betlejemska: jak o nią dbać?

Roślina nie znosi przelania i chłodu. Od nadmiaru wody gwiazda betlejemska może żółknąć i gnić. Z kolei od mrozu i przeciągów jej liście mogą się zwinąć i pokryć plamami.

Najlepiej wilczomlecz transportować ze sklepu otulony papierem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nie należy go też stawiać blisko balkonu czy nieszczelnego okna. Idealne warunki dla poisencji to jasne (światło rozproszone) i ciepłe miejsce z temperaturą ok. 20ºC.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie kupić świąteczny obrus? Eleganckie obrusy na Boże Narodzenie. 20 modnych wzorów

Gwiazda betlejmska. Jak ją pielęgnować?

QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?

Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było: