Chcesz mieć pewność, że gwiazda betlejemska zakwitnie na Święta? Potrzebny ci będzie karton

2022-11-14 13:48

Wilczomlecz nadobny, nazywany też poisencją lub gwiazdą betlejemską to jedna z najpopularniejszych zimowych roślin. By móc cieszyć się pięknie wybarwionymi, czerwonymi liśćmi w okresie świątecznym, trzeba pamiętać o jednej, niezwykle istotnej rzeczy. Przyda się też wiaderko lub karton.

Wilczomlecz piękny = Gwiazda betlejemska
Autor: Gettyimages Wilczomlecz piękny = Gwiazda betlejemska

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska zakwitła?

Wilczomlecz piękny swój atrakcyjny wygląd zawdzięcza nie kwiatom, a liściom. To właśnie one, wybarwione na czerwono, biało lub kremowo wabią owady i są znakiem rozpoznawczym rośliny.

Liście gwiazdy betlejemskiej „kwitną” najintensywniej w okresie od listopada do stycznia. Nic więc dziwnego, że roślina jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. W okresie poprzedzającym Święta możemy zauważyć prawdziwe zatrzęsienie gwiazd betlejemskich w marketach i kwiaciarniach.

Niestety, wiele okazów po przyniesieniu do domu więdnie lub zaczyna chorować. By odpowiednio zadbać o tę delikatną roślinę i mieć pewność, że zakwitnie na Boże Narodzenie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.

Kluczowym dla dobrostanu poisencji jest szczególnie jeden element – bezpośrednio związany z miejscem, w którym rośnie wilczomlecz w naturalnym środowisku.

Poisencja pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie panuje klimat równikowy. Ze względu na specyficzne warunki panujące na równiku, gwiazda betlejemska zaliczana jest do grupy roślin dnia krótkiego, czyli gatunków, które potrzebują odpowiednio długiego okresu ciemności w ciągu dnia, by zakwitnąć.

Dlatego, jeśli zależy nam na tym, by liście poisencji były intensywnie wybarwione, należy w domowych warunkach odtworzyć (na ile to możliwe) równikową fazę dnia i nocy. Jak?

Specjaliści zalecają, by doniczkę z wilczomleczem odstawiać do zaciemnionego miejsca na około 12 godzin (przynajmniej przez dwa miesiące). Gdy nie mamy możliwości, by poisencję „przenocować” w ciemności, można pomóc sobie wiaderkiem lub kartonem, przykrywając roślinę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Grudnik nie chce kwitnąć? Wystarczą dwie tabletki, by wypuścił pąki

poisencja
Autor: Stars For Europe

Jak pielęgnować poisencję?

Roślina nie znosi przelania i chłodu. Od nadmiaru wody gwiazda betlejemska może żółknąć i gnić. Z kolei od mrozu i przeciągów jej liście mogą się zwinąć i pokryć plamami.

Najlepiej wilczomlecz transportować otulony papierem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nie należy go też stawiać blisko balkonu czy nieszczelnego okna. Idealne warunki dla poisencji to jasne (światło rozproszone) i ciepłe miejsce z temperaturą ok. 20ºC.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE