Kwiaty balkonowe zwisające: lubiące słońce, o ozdobnych liściach. Piękna dekoracja balkonu

2024-05-31 14:51

Kwiaty balkonowe zwisające nie tylko pięknie wyglądają, ale mogą przemienić balkon w tajemniczy, intymny zakątek. Taki, w którym możemy się schować i odprężyć po długim, ciężkim dniu. Jak wybrać najlepsze i najładniejsze kwiaty wiszące na balkon? Jak o nie zadbać? Jak zaaranżować na balkonie? Podpowiadamy!

Spis treści

 1. Kwiaty zwisające na balkon - jak je wyeksponować?
 2. Kwiaty wiszące na balkon - pielęgnacja i sadzenie
 3. Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce
 4. Kwiaty zwisające o ozdobnych liściach
 5. Inne popularne rośliny zwisające na balkon
 6. Rośliny balkonowe zwisające. Zdjęcia
 7. Powojnik na balkonie - pielęgnacja, zimowanie, kiedy sadzić. Powojniki - odmiany łatwe w uprawie

Kwiaty zwisające na balkon - jak je wyeksponować?

Zanim zapełnimy balkon zielonymi pędami, warto rozplanować, gdzie umieścimy poszczególne doniczki z roślinami. Ponieważ kwiaty zwisające na balkon rozrastają się bardzo szybko, musimy zapewnić im dogodne warunki i odpowiednio dużo miejsca. 

Rośliny wiszące na balkon doskonale wyeksponujemy, umieszczając je w makramach i wysokich kwietnikach, a także ustawiając je na półkach i górnych częściach balkonowych regałów. Gatunki o zwisających pędach warto umieścić na barierkach balkonu wyposażonych np. w dodatkowe kratki, po których pędy będą mogły biec swobodnie.

Kwiaty wiszące na balkon - pielęgnacja i sadzenie

Do donic lub skrzynek zawieszonych na balustradzie balkonu, wybieramy podrośnięte sadzonki, gdy zaczynają kwitnąć. Wtedy możemy być pewni, że rośliny spełniają nasze oczekiwania co do ich zwisającego charakteru. Najlepszym miejscem dla zwisających roślin balkonowych jest stanowisko dobrze oświetlone, osłonięte od wiatru i silnych deszczy, w którym będą bezpiecznie i zdrowo rozwijać się do późnej jesieni.

Unikamy sadzenia takich roślin balkonowych w niskie doniczki stojące na podłodze. W głębszych donicach i skrzynkach przygotowujemy podłoże przewiewne, lekkie o odpowiednim pH, dostosowując do wymagań poszczególnych odmian roślin. Rośliny na balkonie należy regularnie podlewać szczególnie w okresie upałów i nawozić zwiększając dawkę w miarę wzrostu roślin.

Kalibrachoa
Autor: serwis prasowy marki Flora Dania Kalibrachoa.

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce

 • pelargonia kaskadowa: należy do najpopularniejszych kwiatów balkonowych zwisających. Szybko rosną tworząc gęstą zasłonę na balkonie. Są dość wytrzymałe na warunki atmosferyczne, ale nie zwalnia nas to z prawidłowej ich pielęgnacji.
 • bakopa: kwiaty bakopy mają pięć, drobnych płatków. Rosną w gęstych, długich nawet na 40 cm kaskadach. W zależności od gatunku mogą różnić się kolorem i przybierać odcienie fioletu, błękitu, bielu czy różu.
 • sanwitalia: mocno rozkrzewiona roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, o zwisających pędach dorastających do 20–30 cm długości. Kwitnie od czerwca do października. Jej drobne, wyglądem przypominające stokrotki kwiaty, są jaskrawożółte (mogą być pomarańczowe) z ciemniejszym (ciemnozielonym lub brązowym) środkiem. Są także odmiany o pełnych kwiatach.
 • surfinia: na naszym rynku znajdziemy kilkadziesiąt odmian, wśród których są te o kwiatach pojedynczych, jak i pełnych w wielobarwnej gamie. Niektóre odmiany surfinii szczególnie pięknie pachną.
 • lobelia: charakteryzują ją drobne, niebieskie i białe kwiatuszki tworzące cudny bukiecik. Te wdzięczne rośliny na balkon o zwisających pędach pasują jako uzupełnienie kompozycji kwietnych na balkonie, ale i samodzielnie prezentują się świetnie.
 • werbena: na balkonach gości od lat i bardzo dobrze sobie radzi. Swą niesłabnącą popularność zawdzięcza różnobarwnym kwiatom. Początkowo wznosi się w górę, ale wraz ze wzrostem zaczyna zwisać. Najlepiej czuje się w promieniach słońca, zaopatrzona w wilgotne podłoże.
 • scewola: u nas jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Scewola silnie się rozkrzewia, ma zwisające pędy osiągające do około 60 cm długości. Znakomicie nadaje się do tworzenia kompozycji w pojemnikach. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, np. 'Blue Wonder', 'Alba', 'Zig Zag', 'Pink Ribbon', 'Diamond'.

Kwiaty zwisające o ozdobnych liściach

 • bluszczyk kurdybanek: jest rośliną wieloletnią, rośnie intensywnie i szybko. Liście są ciemnozielone, sercowate, z białym ząbkowanym obrzeżem.
 • plektrantus, czyli komarzyca: jak wskazuje nazwa, chroni nas przed komarami. Osiąga nawet 1,5 m długości, pod wpływem ciężaru liści, pędy przewieszają się, tworząc kaskadę.
 • kocanka: w naszym klimacie traktowana jako roślina jednoroczna. Główne walory ozdobne kocanki włochatej to płożące się lub zwisające pędy, gęsto pokryte niewielkimi, całkowicie owłosionymi, owalnymi liśćmi.

Inne popularne rośliny zwisające na balkon

Niepowtarzalnymi, dzwonkowatymi kwiatami może poszczycić się fuksja zwisająca. Najlepiej prezentuje się na balkonie w donicach podwieszanych pod sufitem lub postawiona na podwyższeniu. Roślina ma dość kruche pędy, dlatego powinna być osłonięta przed mocnym wiatrem i deszczem.

Na balkonie nie powinno zabraknąć truskawki zwisającej, którą podziwiamy za delikatne kwiaty i smaczne owoce. Kiedy dobrze poznamy wymagania naszych roślin na balkonie, będziemy się cieszyć cały sezon pięknymi kaskadami kwiatów.

Inną ciekawą rośliną zwisająca, która zdobi nasze balkony i tarasy jest Kalibrachoa, która jest łatwiejsza w uprawie od petunii, dorasta do 30 cm wysokości i 70 cm długości. Kwitnie od maja do listopada, kwiaty mają kolory: białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, niebieskie i dwubarwne. Może rosnąć na stanowisku słonecznym i półcienistym.

Rośliny balkonowe zwisające. Zdjęcia

Powojnik na balkonie - pielęgnacja, zimowanie, kiedy sadzić. Powojniki - odmiany łatwe w uprawie

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają