Truskawka = poziomka truskawka - Fragaria × ananassa

2022-05-18 12:56

Truskawka jest mieszańcem dwóch gatunków: poziomki wirginijskiej oraz poziomki chilijskiej. To skrzyżowanie powstało w Europie, przez przypadek w XVII wieku.

Spis treści

  1. Truskawka - opis
  2. Truskawka - warunki uprawy
  3. Truskawka - pielęgnacja
  4. Truskawka - zastosowanie

Poziomka truskawka należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Inna nazwa ta poziomka ananasowa lub poziomka wielokwiatowa.

Truskawka - opis

Poziomka truskawka ma wzniesiony i delikatnie płożący się pokrój. Zaliczana jest do roślin wieloletnich. Przeważnie osiąga od 15 do około 45 cm wysokości. Pędy są delikatne i lekko się przewieszają. Łodyga słabo rośnie na długość, ale za to posiada duży przyrost na grubość. Liście są trójlistkowe, błyszczące i gładkie, z dobrze zaznaczonym użyłkowaniem. Ich brzegi są delikatnie falowane. Okres kwitnienia truskawki przypada od maja do czerwca. Kwiaty są małe, złożone z pięciu białych płatków i żółtego środka. Podczas wzrostu łukowato się przeginają do ziemi. Istnieje wiele odmian, które kwitną dwa razy, tym samym dwa razy również owocują. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - dno kwiatowe się rozrasta i tworzy jadalny owoc, nazywany jagodą pozorną. Na powierzchni owocu znajduje się wiele orzeszków, które są właśnie owocami właściwymi. Truskawka wytwarza rozłogi inaczej zwane wąsami, które służą do rozmnażania. Ciekawe odmiany:

  • ‘Capri’ – odmiana powtarzające owocowanie,
  • ‘Królowa Luiza’ – odmiana wczesna,
  • ‘Madame Moutot’ – odmiana późna.

Truskawka - warunki uprawy

Roślina wymaga miejsca słonecznego, osłoniętego od wiatru. Najlepiej rośnie na podłożu żyznym, przewiewnym i umiarkowanie wilgotnym. Gleba ciężka i stale wilgotna, często prowadzi do chorób grzybowych, co zdecydowanie obniża  wartość truskawki ananasowej. Jest dość wrażliwa na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Truskawka - pielęgnacja

Młode okazy truskawki zdecydowanie lepiej jest okrywać na zimę. Roślina wymaga regularnego odchwaszczania oraz podlewania w ciągu całego okresu wegetacji. Dobrze wpływa na nie również przycinanie, jednak nie przesadzajmy z tym zabiegiem, na wiosnę warto jest usunąć okazy chore i uszkodzone.

Truskawka - zastosowanie

Choć truskawka jest uprawiana w ogrodach przede wszystkim ze względu na jadalne owoce, to roślina posiada także wysoką wartość ozdobną. Przede wszystkim ze względu na dekoracyjne kwiaty i owoce. Idealnie wpasowuje się w rabatę warzywną lub jako uzupełnienie rabaty jednoocznej lub wieloletniej. Zielona masa liści, może szybko zamaskować mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dodatkowo poziomkę ananasową można uprawiać w doniczce i będzie atrakcyjnym elementem na balkonie czy tarasie, a nawet na zwykłym parapecie w kuchni. Owoce truskawki mają dużą wartość zdrowotną, a tym samym znajdują zastosowanie w gastronomii.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Wysokość 15 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE