Truskawka = poziomka truskawka - Fragaria × ananassa

2020-07-16 15:38 Martyna Cieślińska

Truskawka jest mieszańcem dwóch gatunków: poziomki wirginijskiej oraz poziomki chilijskiej. To skrzyżowanie powstało w Europie, przez przypadek w XVII wieku.

 Poziomka truskawka należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Inna nazwa ta poziomka ananasowa lub poziomka wielokwiatowa.

>>Przeczytaj też: Truskawki - uprawa i odmiany. Jak uprawiać truskawki w ogrodzie

Truskawka - opis

Poziomka truskawka ma wzniesiony i delikatnie płożący się pokrój. Zaliczana jest do roślin wieloletnich. Przeważnie osiąga od 15 do około 45 cm wysokości. Pędy są delikatne i lekko się przewieszają. Łodyga słabo rośnie na długość, ale za to posiada duży przyrost na grubość. Liście są trójlistkowe, błyszczące i gładkie, z dobrze zaznaczonym użyłkowaniem. Ich brzegi są delikatnie falowane. Okres kwitnienia truskawki przypada od maja do czerwca. Kwiaty są małe, złożone z pięciu białych płatków i żółtego środka. Podczas wzrostu łukowato się przeginają do ziemi. Istnieje wiele odmian, które kwitną dwa razy, tym samym dwa razy również owocują. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - dno kwiatowe się rozrasta i tworzy jadalny owoc, nazywany jagodą pozorną. Na powierzchni owocu znajduje się wiele orzeszków, które są właśnie owocami właściwymi. Truskawka wytwarza rozłogi inaczej zwane wąsami, które służą do rozmnażania. Ciekawe odmiany:

  • ‘Capri’ – odmiana powtarzające owocowanie,
  • ‘Królowa Luiza’ – odmiana wczesna,
  • ‘Madame Moutot’ – odmiana późna.

Truskawka - warunki uprawy

Roślina wymaga miejsca słonecznego, osłoniętego od wiatru. Najlepiej rośnie na podłożu żyznym, przewiewnym i umiarkowanie wilgotnym. Gleba ciężka i stale wilgotna, często prowadzi do chorób grzybowych, co zdecydowanie obniża  wartość truskawki ananasowej. Jest dość wrażliwa na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.>>Przeczytaj też: Truskawki prosto z ogrodu – kiedy i jak zbierać truskawki

Truskawka - pielęgnacja

Młode okazy truskawki zdecydowanie lepiej jest okrywać na zimę. Roślina wymaga regularnego odchwaszczania oraz podlewania w ciągu całego okresu wegetacji. Dobrze wpływa na nie również przycinanie, jednak nie przesadzajmy z tym zabiegiem, na wiosnę warto jest usunąć okazy chore i uszkodzone.

Truskawka - zastosowanie

Choć truskawka jest uprawiana w ogrodach przede wszystkim ze względu na jadalne owoce, to roślina posiada także wysoką wartość ozdobną. Przede wszystkim ze względu na dekoracyjne kwiaty i owoce. Idealnie wpasowuje się w rabatę warzywną lub jako uzupełnienie rabaty jednoocznej lub wieloletniej. Zielona masa liści, może szybko zamaskować mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dodatkowo poziomkę ananasową można uprawiać w doniczce i będzie atrakcyjnym elementem na balkonie czy tarasie, a nawet na zwykłym parapecie w kuchni. Owoce truskawki mają dużą wartość zdrowotną, a tym samym znajdują zastosowanie w gastronomii.

>>Przeczytaj też: Przetwory z truskawek – kiedy zbierać truskawki, co można zrobić z truskawek

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Wysokość 15 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021