Truskawka = poziomka truskawka - Fragaria × ananassa

2022-05-18 12:56

Truskawka jest mieszańcem dwóch gatunków: poziomki wirginijskiej oraz poziomki chilijskiej. To skrzyżowanie powstało w Europie, przez przypadek w XVII wieku.

Spis treści

  1. Truskawka - opis
  2. Truskawka - warunki uprawy
  3. Truskawka - pielęgnacja
  4. Truskawka - zastosowanie

Poziomka truskawka należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Inna nazwa ta poziomka ananasowa lub poziomka wielokwiatowa.

Truskawka - opis

Poziomka truskawka ma wzniesiony i delikatnie płożący się pokrój. Zaliczana jest do roślin wieloletnich. Przeważnie osiąga od 15 do około 45 cm wysokości. Pędy są delikatne i lekko się przewieszają. Łodyga słabo rośnie na długość, ale za to posiada duży przyrost na grubość. Liście są trójlistkowe, błyszczące i gładkie, z dobrze zaznaczonym użyłkowaniem. Ich brzegi są delikatnie falowane. Okres kwitnienia truskawki przypada od maja do czerwca. Kwiaty są małe, złożone z pięciu białych płatków i żółtego środka. Podczas wzrostu łukowato się przeginają do ziemi. Istnieje wiele odmian, które kwitną dwa razy, tym samym dwa razy również owocują. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - dno kwiatowe się rozrasta i tworzy jadalny owoc, nazywany jagodą pozorną. Na powierzchni owocu znajduje się wiele orzeszków, które są właśnie owocami właściwymi. Truskawka wytwarza rozłogi inaczej zwane wąsami, które służą do rozmnażania. Ciekawe odmiany:

  • ‘Capri’ – odmiana powtarzające owocowanie,
  • ‘Królowa Luiza’ – odmiana wczesna,
  • ‘Madame Moutot’ – odmiana późna.

Truskawka - warunki uprawy

Roślina wymaga miejsca słonecznego, osłoniętego od wiatru. Najlepiej rośnie na podłożu żyznym, przewiewnym i umiarkowanie wilgotnym. Gleba ciężka i stale wilgotna, często prowadzi do chorób grzybowych, co zdecydowanie obniża  wartość truskawki ananasowej. Jest dość wrażliwa na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Truskawka - pielęgnacja

Młode okazy truskawki zdecydowanie lepiej jest okrywać na zimę. Roślina wymaga regularnego odchwaszczania oraz podlewania w ciągu całego okresu wegetacji. Dobrze wpływa na nie również przycinanie, jednak nie przesadzajmy z tym zabiegiem, na wiosnę warto jest usunąć okazy chore i uszkodzone.

Truskawka - zastosowanie

Choć truskawka jest uprawiana w ogrodach przede wszystkim ze względu na jadalne owoce, to roślina posiada także wysoką wartość ozdobną. Przede wszystkim ze względu na dekoracyjne kwiaty i owoce. Idealnie wpasowuje się w rabatę warzywną lub jako uzupełnienie rabaty jednoocznej lub wieloletniej. Zielona masa liści, może szybko zamaskować mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dodatkowo poziomkę ananasową można uprawiać w doniczce i będzie atrakcyjnym elementem na balkonie czy tarasie, a nawet na zwykłym parapecie w kuchni. Owoce truskawki mają dużą wartość zdrowotną, a tym samym znajdują zastosowanie w gastronomii.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Wysokość 15 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty