Surfinie na balkonie - kiedy i jak sadzić, jak pielęgnować? Dlaczego surfinie więdną?

2024-04-19 9:48

Surfinie na balkonie nie tylko ładnie się prezentują, ale również bujnie kwitną! Nic dziwnego, że są kwiatami najczęściej wybieranymi do dekoracji balkonów, tarasów i ogrodów. Jak pielęgnować surfinie, by cieszyły oko jak najdłużej? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by zaprosić surfinie na balkon!

Spis treści

  1. Surfinia na balkonie - stanowisko, ziemia
  2. Jak wybierać surfinie na balkon?
  3. Kiedy sadzić surfinie na balkonie?
  4. Jak sadzić surfinie w skrzynkach?
  5. Jak pielęgnować surfinie?
  6. Nawóz do surfinii
  7. Dlaczego surfinie więdną?
  8. Piękne surfinie na balkonie. Zdjęcia

Surfinia na balkonie - stanowisko, ziemia

Surfinia nie bez przyczyny nazywana jest "królową balkonów": jest jedną z najpopularniejszych roślin balkonowych w Polsce i mimo dużej dostępności innych, równie ozdobnych kwiatów, surfinia wciąż dumnie trzyma palmę pierwszeństwa. Dlaczego surfinie są tak popularne?

Surfinia to roślina balkonowa jednoroczna. Surfinie na balkon wybierane są przede wszystkim ze względu na piękne kwiaty, rosnące w bujnych kwiatostanach. Nawet dość rzadko obsadzona, daje rewelacyjny efekt w dekoracji balkonu. Istnieje mnóstwo odmian i kolorów surfinii. Ta roślina na balkonie tworzy dekoracyjne kaskady, a jej pędy mogą osiągać długość nawet do 2 metrów.

Inną zaletą surfinii jest także długi okres kwitnienia: od maja do listopada. Jeśli dysponujemy słonecznym balkonem południowym, surfinie poczują się tam doskonale, ponieważ uwielbiają zażywać kąpieli słonecznych. Do pełni szczęścia, oprócz słońca potrzebują także ziemi o lekko kwaśnym podłożu. Gdy zapewnimy im takie warunki, surfinie na balkonie odwdzięczą się nam kolorowymi kaskadami kwiatów. W zacienionych miejscach surfinie nie będą w pełni kwitły. 

Jak wybierać surfinie na balkon?

Z bogatej oferty surfinii, jaką obecnie dysponuje rynek, możemy na naszych balkonach stworzyć różnokolorowe, wręcz bajkowe kompozycje. Zaczynając od surfinii białych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych przez największą grupę odmian surfinii w odcieniach różu i fioletu, po dwu lub trójkolorowe. Wśród dziesiątek odmian trudno zdecydować się na jeden.

Najlepiej zdać się na własny gust i wybrać te surfinie na balkon, które nam się podobają. Ale to nie wszystko - naleźy również ocenić, czy dana roślina jest w dobrym stanie, gdy ją kupujemy. Na co zwrócić uwagę? Rośliny balkonowe dobrej jakości charakteryzują się zdrowym wyglądem. Są gęste, jędrne, zielone, obsypane kwiatami. Przy bliższych oględzinach surfinii nie powinniśmy zauważyć oznak chorób i szkodników. Również podłoże w doniczce powinno być odpowiednio nawodnione bez oznak przesuszenia. Kupując zdrowe sadzonki surfinii, będziemy cieszyć się ich urodą przez całe lato.

Kiedy sadzić surfinie na balkonie?

Choć surfinie lepiej radzą sobie z chłodem niż petunie, najlepiej sadzić je na balkonie po ustąpieniu przymrozków, czyli po 15 maja. Wtedy mamy pewność, że dobrze się przyjmą i będą obficie kwitły.

Jak sadzić surfinie w skrzynkach?

Do wyboru mamy surfinie o zwartym pokroju, małych, średnich, dużych kwiatach i gęstym ulistnieniu. Surfinie na balkon najlepiej wysadzać do głębokich donic, w podłoże żyzne, próchniczne o odczynie kwaśnym (pH 5,5-6,5). Surfinie preferują stanowiska mocno nasłonecznione, dlatego na balkonie od południowej strony będą się rozkrzewiać tworząc kaskadę kwiatów zakrywając liście. Jednak od północy, gdzie słońca jest zbyt mało, surfinie nie stworzą atrakcyjnej kompozycji, ponieważ będą wiotkie, wybujałe, bez kwiatów.

Surfinia
Autor: Getty Images Surfinia.

Jak pielęgnować surfinie?

Decydując się na surfinie na balkon, warto zapoznać się z wymaganiami pielęgnacyjnymi tych kwiatów. Surfinie na balkonie należy podlewać raz dziennie, rano lub wieczorem. Gdy dokuczają upały, robimy to dwa razy. Staramy się, by woda trafiała wprost do podłoża, a donice, w których rosną surfinie muszą mieć otwory, by nadmiar wody usunąć.

Nawóz do surfinii

Surfinia wymaga odpowiedniego nawożenia. Nie zapominamy również o regularnym nawożeniu roślin na balkonie specjalnymi mieszankami do surfinii, bądź do roślin kwitnących. Gdy surfinie szybko się rozrastają i zawiązują pąki kwiatowe należy podlewać je rozcieńczonym nawozem nawet co drugi dzień.

Dlaczego surfinie więdną?

Surfinie na balkonie źle znoszą przesuszenie, ale gdy jest za mokro zaczynają brązowieć, a ich kwiaty tracą atrakcyjny wygląd, dlatego przy obfitych opadach należy je osłaniać. Codziennie należy usuwać przekwitłe kwiatki surfinii, by nie zawiązywały nasion, dzięki czemu roślinki zachowają energie na tworzenie kolejnych pąków kwiatowych.

Piękne surfinie na balkonie. Zdjęcia

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy