Bacopa: wszystko, co musisz wiedzieć. Czy bakopa lubi słońce? Jak długo kwitnie kwiat bakopa?

2024-04-11 13:44

Trendy przychodzą i odchodzą. Bez wątpienia od kilku sezonów królowymi balkonów są surfinie i pelargonie. Jeśli w tym roku chcesz posadzić coś innego, postaw na bakopę. Bakopa (bacopa) bujnie kwitnie przez całe i świetnie sprawdza się jako towarzyszka innych roślin.

Spis treści

 1. Co to jest bakopa (bacopa)?
 2. Czy bakopa lubi słońce?
 3. Jak długo kwitnie kwiat bakopa (bacopa)?
 4. Czy bakopa jest roślina wieloletnia?
 5. (Bacopa) bakopa — z czym łączyć tę roślinę?
 6. Bakopa. Zdjęcia

Co to jest bakopa (bacopa)?

Bakopa to roślina, która należy do rodziny babkowatych. Rośnie dziko szczególnie w Ameryce Południowej, ale obecnie uprawia się ją także w Europie, gdzie coraz częściej można ją spotkać w rabatach i na balkonach. 

Kwiaty bakopy mają pięć, drobnych płatków. Rosną w gęstych, długich nawet na 40 cm kaskadach. W zależności od gatunku mogą różnić się kolorem i przybierać odcienie fioletu, błękitu, bielu czy różu. 

Czy bakopa lubi słońce?

Bakopa to idealna roślina na balkon południowy. Dobrze rośnie w słońcu, poradzi sobie też w delikatnym cieniu. Jeśli będzie brakować jej światła, nie zakwitnie albo zakwitnie  bardzo skąpo. 

Nie wolno zapominać o odpowiednim podlewaniu bakopy. Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Gleba powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna. Roślina ta nie lubi też przelewania. 

W okresie kwitnienia warto ją nawozić nawozami do roślin kwitnących. 

Jak długo kwitnie kwiat bakopa (bacopa)?

Bakopa kwitnie bardzo długo. Kwiaty pojawiają się już w czerwcu, a kwitnienie kończy się we wrześniu, a nawet w październiku, jeśli jesień jest dość ciepła. 

Usuwając przekwitłe kwiaty, pobudzisz bakopę do ponownego zawiązywania pąków.

Czy bakopa jest roślina wieloletnia?

Bakopa jest rośliną wieloletnią, ale naszych polskich zim nie przetrwa, więc uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Jeśli jednak zależy ci, by przeżyła zimę, możesz schować ją do jasnego garażu lub strychu. W takich warunkach, bez mrozu przetrwa do kolejnego sezonu. 

(Bacopa) bakopa — z czym łączyć tę roślinę?

Bakopę można posadzić samodzielnie, ale z innymi roślinami stworzy przyciągające wzrok, piękne kompozycje. Z czym ją łączyć? Bakopę najlepiej sadzić z takimi gatunkami jak:

 • surfinia
 • lobelia
 • pelargonia
 • petunia
 • barwinek
 • fuksja
 • koleus

Bakopa. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Z czego zrobić skrzynkę na kwiaty? DIY: drewniana skrzynia na balkon na kwiaty. Instrukcja

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany