Z czego zrobić skrzynkę na kwiaty? DIY: drewniana skrzynia na balkon na kwiaty. Instrukcja

2024-04-11 9:49

Z czego zrobić skrzynkę na kwiaty? Z drewna! Drewniana skrzynia na balkon na kwiaty jest dosyć łatwa do wykonania. Dzięki naszej instrukcji poradzisz sobie z tym śpiewająco! Jakie kwiaty sadzić w skrzynkach drewnianych? Jakie tylko chcesz! Zanim zabierzesz się do pracy, faktycznie zastanów się, co będzie tam rosło i do rośliny dostosuj rozmiary skrzynki. Dowiedz się również, jak zabezpieczyć drewnianą skrzynię na kwiaty w środku!

Spis treści

 1. Z czego zrobić skrzynię na balkon?
 2. DIY: drewniana skrzynia na balkon na kwiaty: jak zrobić?
 3. Drewniana skrzynia na balkon na kwiaty. Instrukcja krok po kroku
 4. Drewniana skrzynia na balkon na kwiaty. Zdjęcia

Z czego zrobić skrzynię na balkon?

Z drewna! Ponieważ jednak czasami gotowa drewniana skrzynia na balkon na kwiaty nie zawsze nam pasuje, możemy ją zrobić sami — szczególnie wtedy jeśli mamy balkon, na którym chcemy mieć skrzynkę konkretnej wielkości. Dowiedz się, jak zrobić drewnianą skrzynię na balkon. 

Drewniana skrzynia na balkon na kwiaty: potrzebne materiały

Do wykonania drewnianych skrzyń na balkon potrzebne ci będą:

 • ostrugane deski
 • kątowniki 40 x 40 x 4 mm z przycięciem
 • nierdzewne wkręty do drewna
 • styropian grubości 3 cm
 • folia budowlana lub ogrodnicza grubości 0,3 mm
 • włóknina do drenażu
 • rurki PCW o śr. 15 mm
 • impregnat do drewna
 • silikon
 • klej
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy

DIY: drewniana skrzynia na balkon na kwiaty: jak zrobić?

Zaczynamy od określenia wymiarów drewnianej skrzyni na balkon, biorąc pod uwagę wielkość roślin, które będą w niej rosły i szerokość miejsca, w którym chcemy ją postawić. Objętość ziemi w skrzyni powinna być przynajmniej dwa razy większa od bryły korzeniowej roślin.

Wewnątrz skrzyni balkonowej muszą się zmieścić jeszcze:

 • 3-centymetrowa warstwa styropianu przy ścianach
 • styropian na dnie skrzyni, który zabezpieczy bryłę korzeniową przed przemarznięciem
 • 15-centymetrowa warstwa drenażu magazynującego nadmiar wody, która przyda się roślinom balkonowym w czasie suszy

Drewniana skrzynia na balkon na kwiaty. Instrukcja krok po kroku

1. Według wcześniej przygotowanego rysunku przycinamy deski do potrzebnych rozmiarów. Te, przeznaczone na dno skrzynki balkonowej łączymy poprzeczkami z desek, które posłużą za nóżki. Dla wygody montażu deski te wystają za obręb dna tyle, ile wynosi grubość ścianek skrzyni, które potem się na nich oprą.

2. Deski przeznaczone na ścianki boczne skrzynki balkonowej łączymy kątownikami tak, by jeden z końców każdego kątownika u góry skrzyni dochodził do samej krawędzi ścianki. W ten sposób powstanie stabilny korpus skrzynki.

3. W dnie skrzynki wiercimy otwory (dwa, trzy — zależnie od jej rozmiarów). Korpus skrzynki na balkon stawiamy na przygotowanym wcześniej dnie i obie części łączymy wkrętami.

4. Wnętrze drewnianej skrzyni na balkon wykładamy styropianem, którego krawędzie łączymy klejem termicznym.

W styropianowym dnie wiercimy otwory tak, by pokrywały się one z otworami znajdującymi się w drewnianym dnie skrzyni i umieszczamy w nich rurki z PCW. Muszą być na tyle długie, by wystawały ponad drenaż, którym przed posadzeniem roślin będzie wypełniona skrzynia.

Drewniana skrzynia na balkon na kwiaty
Autor: Getty Images/Patrick Daxenbichler

5. Jak zabezpieczyć drewnianą skrzynię na kwiaty w środku? Wnętrze skrzyni balkonowej wykładamy jednym kawałkiem folii budowlanej lub ogrodniczej, która zabezpieczy pojemnik przed wilgocią i kwasami humusowymi z ziemi. Folię mocujemy na brzegach skrzyni zszywkami. Szczeliny wokół rurek uszczelniamy silikonem.

6. Na dnie skrzyni balkonowej układamy warstwę drenażu. Możemy użyć do tego celu keramzytu lub żwiru. Jeśli jednak nie chcemy zbytnio zwiększać ciężaru skrzyni, można zastąpić go pokruszonym styropianem.

Wnętrze skrzyni balkonowej wykładamy włókniną przepuszczającą wodę i powietrze, a zatrzymującą drobne cząstki ziemne, które mogłyby zatkać rurki odpływowe i zanieczyścić drenaż.

Przytwierdzamy ją do brzegów zszywkami. Do ścianek bocznych mocujemy wkrętami obrzeże skrzyni. Teraz wystarczy tylko napełnić drewnianą skrzynię na balkon ziemią i posadzić rośliny. Pamiętajmy, że rośliny zimozielone tracą wodę również zimą, dlatego podlewajmy je regularnie, póki ziemia nie zamarznie.

Drewniana skrzynia na balkon na kwiaty. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Podpowiadamy, jak wybrać dywan na balkon. Sznurkowy, bambusowy, a może polipropylenowy?

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa