Zrób to sam: makrama. Jak zrobić kwietnik ze sznurków – instrukcja krok po kroku

2022-04-18 10:53

Gdy pierwszy raz ujrzałam makramy, nawet nie wiedziałam, że tak się nazywają! – mówi Magda. – Ale zakochałam się w nich bez pamięci! Dziś sama je tworzę, ba, mam nawet własną firmę i… szerokie plany, w których wspiera mnie rodzina. Wykonywanie dekoracji ze sznurka to relaksujące i przyjemne zajęcie. Sprawdź, jak zrobić makramę.

DIY 16
Autor: I. Dziedzicki, styl. J. Musiałowicz Teraz czas na wiązanie dołu kwietnika. Zostaw wolne ok. 2-3 cm i za pomocą dodatkowego sznurka kilkukrotnie opleć pozostałe sznurki i mocno zawiąż.

Spis treści

  1. Miłość od pierwszego wejrzenia
  2. Nie było łatwo

Gdy kupiliśmy z mężem mieszkanie z drugiej ręki, on całymi dniami doprowadzał nieremontowany od lat lokal do stanu, jaki by nam odpowiadał, a ja zastanawiałam się, jak go urządzić.Szperałam w magazynach wnętrzarskich i w internecie. W końcu założyłam konto na Instagramie, ściągnęłam aplikację Pinterest i… szukałam natchnienia!

Miłość od pierwszego wejrzenia

Natknęłam się na makramy, ale nie miałam pojęcia, co to jest ani jak się nazywa. Te ręcznie plecione ścienne dekoracje od razu mnie zauroczyły. Zachwycałam się wtedy pracami twórców ze Stanów Zjednoczonych i Australii; nie znałam jeszcze żadnych artystów z Polski. Zmęczona przedłużającym się remontem zamówiłam sznurki i zaczęłam ćwiczyć, podpatrując zagraniczne tutoriale na YouTubie.

Plotę marzenia 1
Autor: I. Dziedzicki, styl. J. Musiałowicz Nazywam się Magdalena Karkusiewicz-Okła i od dwóch lat mieszkam wraz z mężem Radosławem i czteroletnią córką Lenką w Skarżysku-Kamiennej. Z zawodu jestem archeologiem oraz historykiem i… przenigdy nie spodziewałam się, że będę tworzyć rękodzieło! Co więcej, nigdy nie byłam dobra z zajęć manualnych i plastycznych. Niepowodzeniem skończyła się też próba nauczenia mnie przez babcię i mamę robienia na drutach i szydełkiem!

Nie było łatwo

Długo byłam niezadowolona ze swoich prac, więc… plotłam i rozplątywałam, plotłam i rozplątywałam… Postępami zaczęłam dzielić się na instagramowym koncie wnętrzarskim @zycienablokowisku. Założyłam je, by dzielić się przebiegiem remontu, szukać inspiracji i poznawać innych użytkowników, ale kiedy zaczęłam regularnie pokazywać moje prace, a inni zaczęli je doceniać i chwalić, konto stało się także makramowe. Z perspektywy czasu wybrałabym inną nazwę, ale wiem, że wiele osób utożsamia już moje makramy z Życiem na Blokowisku… Po kilku miesiącach tworzenia makram dla siebie i do szuflady zaczęły się pojawiać pytania o możliwość zakupu. Sprawiło mi to wielką przyjemność i satysfakcję, choć początkowo wcale nie myślałam o sprzedawaniu swoich wyrobów. Ale powiedziałam sobie: „Dlaczego nie?”. Zaczęło się niewinnie, od małych wzorów. Jednak cały czas starałam się projektować nowe, których moi obserwatorzy nie widzieli. Pojawiły się pierwsze abażury, łapacze snów oraz poszewki na poduszki 50x50 cm, z których jestem bardzo dumna. Gdy Lena poszła do przedszkola, założyłam własną firmę Makramy na Blokowisku i sklep Makramynablokowisku.pl. Teraz chcę się skupić na rozwoju firmy i… własnym!

Plotę marzenia 2
Autor: I. Dziedzicki, styl. J. Musiałowicz Makramy powstają ze sznurków – mogą być bawełniane, syntetyczne albo mieszane, są też sizalowe itp. Najczęściej kupuję je w sklepach internetowych. Wybieraj te o gładkim splocie – zwłaszcza na początku makramowej drogi – bo praca z nimi jest łatwiejsza i w razie konieczności „sprucia”, zachowują ładny wygląd (nie mechacą się).