Drzewka doniczkowe do domu. 15 roślin, które wzbogacą domową dżunglę

2024-02-02 11:36

Marzysz o stworzeniu zielonej dżungli w domu? Oprócz pnączy oraz roślin o rozłożystych liściach i ciekawym wyglądzie nic tak nie wprowadza do wnętrz autentycznej tropikalnej atmosfery jak rośliny przypominające mini drzewa.

Spis treści

  1. Rośliny doniczkowe wyglądające jak drzewa
  2. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
  3. Figowiec benjamina (Ficus benjamina)
  4. Figowiec dębolistny (Ficus lyrata)
  5. Fikus, figowiec sprężysty (Ficus elastica)
  6. Szeflera (Schefflera)
  7. Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)
  8. Bananowiec w domu. Jak szybko rośnie bananowiec w domu?
  9. Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata)
  10. Pachira wodna (Pachira aquatica)
  11. Palmy
  12. Drzewka cytrusowe
  13. Duże drzewka doniczkowe do domu. Inspiracje

Rośliny doniczkowe wyglądające jak drzewa

Tworząc swoją domową dżunglę, mamy naprawdę duże pole do popisu. Możemy wybierać spośród oryginalnie wyglądających sukulentów, które dodatkowo są bardzo wytrzymałe. Możemy postawić na pnącza, które szybko rosną.

Możemy też zaopatrzyć się w rośliny o dużych liściach, a jeśli chcemy nieco przełamać zieleń – o różowych liściach. Wreszcie, możemy też zainwestować w odmiany kolekcjonerskie, które będą prawdziwą dumą roślinnej kolekcji.

W domowej dżungli nie może też zabraknąć roślin wyglądem przypominających drzewa – o grubym pniu i efektownym ulistnieniu. Do najbardziej spektakularnych przykładów takich roślin należą:

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Wyglądem przypomina palmę (choć nią nie jest) o charakterystycznych długich, ostro zakończonych liściach. W naturze dorasta do 5 metrów wysokości, natomiast w warunkach domowych raczej nie przekracza 2.5 m wysokości.

Dracena jest rośliną bardzo wytrzymałą i łatwą w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscach o świetle rozproszonym, ale poradzi sobie również na stanowisku półcienistym.

Figowiec benjamina (Ficus benjamina)

Figowiec benjamina to roślina lubiąca jasne stanowiska (ale nie bezpośredni kontakt ze słońcem) i pokojową temperaturę. Fikus lubi też zraszanie i regularne przecieranie liści z kurzu.

By mieć pewność, że figowiec będzie zdrowo rósł i się rozwijał, należy unikać przestawiania rośliny z miejsca na miejsce. Bardzo tego nie lubi i długo przyzwyczaja się do nowego stanowiska i kierunku padania światła.

Figowiec dębolistny (Ficus lyrata)

Figowiec dębolistny pochodzi z Afryki Zachodniej, dorasta nawet do 15 metrów. W uprawie doniczkowej roślina osiąga około 2-3 metry wysokości i stosunkowo szybko rośnie w młodym wieku. Lyrata nie owocuje i nie kwitnie w warunkach uprawy domowej, w naturalnych warunkach fikus dębolistny wytwarza figi, które nie są jadalne.

Figowiec źle reaguje na przesuszenie. Roślinę podlewamy często, ale umiarkowanie. Fikusa podlewamy kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, pamiętając wcześniej o zrobieniu odpowiedniego drenażu.

Fikus, figowiec sprężysty (Ficus elastica)

Fikus sprężysty, nazywany też figowcem sprężystym, to roślina doniczkowa ceniona za łatwość w uprawie oraz piękne, skórzaste liście. Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji.

Jest wiele odmian fikusa sprężystego o różnym zabarwieniu liści. W warunkach domowych figowiec sprężysty może dorastać do 3 m wysokości. Mógłby być jeszcze wyższy, ale ograniczają go sufity naszych mieszkań. W pomieszczeniu zamkniętym mógłby dorosnąć do 10 m. Figowiec sprężysty jest światłolubny, ale preferuje światło rozproszone.

Pielęgnacja figowca sprężystego nie jest trudna. Roślina dobrze sobie radzi w naszych mieszkaniach i nawet gdy zapomnimy jej przez jakiś czas podlewać, nie wpłynie to negatywnie na jej zdrowie oraz kondycję. Rzadko też występują infekcyjne choroby fikusa sprężystego. Niepokojące zmiany na liściach rośliny wynikają raczej z niewłaściwej pielęgnacji, nie chorób czy aktywności szkodników.

Szeflera (Schefflera)

Najpopularniejszym gatunkiem szeflery jest pochodząca z Tajwanu szeflera drzewkowata Schefflera arboricola, zwana także Heptapleurum arboricola. Szeflera drzewkowata osiąga do 1,5 m wysokości, ma ciemnozielone, błyszczące liście. Szeflera wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, latem musi być osłonięta przed pełnym słońcem, które powoduje żółknięcie liści. 

Scheflera drzewkowata wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania – podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Należy unikać zalania, ponieważ roślina ta jest bardzo na to wrażliwa. Zimą podlewanie ograniczamy, ale nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża. Liście należy często przecierać wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz.

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła pochodzi z Wyspy Norfolk (Norfolk jest tzw. terytorium zewnętrznym Australii). To drzewo zimozielone, dorastające nawet do 70 metrów wysokości w warunkach naturalnych. Igły są sztywne, ale dość miękkie. Jest jedną z niewielu roślin iglastych, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach. Rośnie bardzo powoli, w mieszkaniach dorasta zazwyczaj do 150 cm wysokości.

Nie zaleca się uprawy araukarii w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, zwłaszcza gdy temperatura utrzymuje się powyżej 21 st. C. Nadaje się do widnych pomieszczeń nieogrzewanych bądź do oranżerii. W zbyt wysokiej temperaturze staje się podatna na porażenie przez wełnowce.

Najlepiej lubi stanowisko półcieniste, znosi dobrze miejsca zacienione, jeżeli od czasu do czasu zapewni się jej dobre światło. Latem należy ja podlewać dwa razy w tygodniu, zimą najwyżej raz w tygodniu.

UWAGA: araukaria wyniosła jest trująca dla zwierzą!!

Bananowiec w domu. Jak szybko rośnie bananowiec w domu?

Bananowiec doniczkowy
Autor: Feey/unsplash.com Bananowiec doniczkowy (Musa × paradisiaca)

Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata)

Nolina znana jest pod wieloma nazwami: beukarnea, noga słonia, drzewo butelkowe, małpie drzewo czy końska grzywa. Pochodzi z Meksyku i jest spokrewniona z popularną juką.

Nolina rośnie bardzo wolno, a w domowych warunkach osiąga wysokość 60-100 cm. Charakterystyczne kępy trawiastych liści przypominających koński ogon wyrastają ze szczytu jej zdrewniałej łodygi. W łodydze nolina gromadzi zapasy wody, dlatego jej nasada ma pękaty, butelkowy kształt u podstawy.

Nolina jest wytrzymała i łatwa w uprawie. Lubi jasne stanowiska, temperaturę pokojową i nie musi być bardzo często podlewana. Z kolejnym podlaniem warto zaczekać aż podłoże dobrze przeschnie.

Pachira wodna (Pachira aquatica)

Pachira nazywana jest czasem butelkowcem i wyróżnia się intrygującym pniem skręconym w gruby warkocz. W naturze pachira może osiągać nawet 30 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej nie przekroczy 2 m.

Pachira lubi przestronne, jasne stanowiska i zraszanie. Warto uważać, by jej przypadkiem nie przelać, ponieważ źle znosi nadmiar wody w doniczce. Warto więc wyłożyć na spodzie warstwę drenażową.

Palmy

Egzotyczne palmy to stali bywalcy domowych dżungli. Nic dziwnego – mnogość odmian i ciekawy wygląd sprawiają, że palmy wprowadzają do wnętrz autentyczną tropikalną atmosferę.

Do najpopularniejszych palm wyglądających jak mini drzewka należą: jukka, kordylina australijska, szorstkowiec Fortunego, daktylowiec kanaryjski i daktylowiec niski.

Palmy lubią ciepłe, jasne stanowiska osłonięte przed chłodem i przeciągami. Pamiętaj, by regularnie podlewać palmy – nie lubią przesuszenia, preferują raczej stale wilgotne podłoże (ale nie mokre!).

Drzewka cytrusowe

Drzewka cytrusowe z powodzeniem można uprawiać w warunkach domowych. Cytryny, limonki, mandarynki i pomarańcze hodowane w doniczkach będą ozdobą mieszkania. Dzięki olejkom eterycznym drzewka cytrusowe wydzielają zapach, który działa kojąco, uspokajająco zwłaszcza w stanach napięcia nerwowego.

Cytrusy powinny rosnąć w miejscu jasnym i ciepłym, gdzie światło jest rozproszone. Najlepszy będzie parapet okna z wystawą południową lub południowo-zachodnią. W okresie letnim można wystawić donicę z drzewkiem cytrusowym na słoneczny taras czy balkon albo do ogrodu.

Cytrusy nie tolerują skoków temperatury, przeciągów, wyziewów z kuchenek gazowych, nie powinny też stać w pobliżu kaloryfera, gdzie powietrze jest za suche i zbyt gorące. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Przesuszenie rośliny może doprowadzić do opadnięcia kwiatów i owoców, natomiast zalanie podłoża może doprowadzić do zgnicia korzeni. W okresie wiosenno-letnim cytrusy trzeba zraszać, duża wilgotność powietrza im sprzyja. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie i zraszanie.

Duże drzewka doniczkowe do domu. Inspiracje