Bananowiec w domu. Jak szybko rośnie bananowiec w domu?

2024-01-15 17:01

Bananowce to tropikalne rośliny o pięknych i rozłożystych liściach. Obok monstery są najchętniej uprawianymi roślinami egzotycznymi w polskich domach. Czego nie lubi bananowiec? Jak szybko rośnie bananowiec w domu? Odpowiadamy!

Spis treści

  1. Bananowiec, Musa × paradisiaca
  2. Bananowiec roślina
  3. Jak pielęgnować bananowca w domu?
  4. Bananowiec w ogrodzie
  5. Czy można wyhodować bananowca z nasion?

Bananowiec, Musa × paradisiaca

Bananowiec zwyczajny to roślina należąca do rodziny bananowatych (Musaceae). Bananowce rosną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

Uprawia się je m.in. w Ameryce Łacińskiej, Afryce Wschodniej i Zachodniej, a także Azji Południowo Wschodniej. W polskim klimacie bananowce hodowane są głównie jako rośliny doniczkowe ozdobne.

Prawdopodobieństwo zawiązania owoców przez bananowca trzymanego w domu jest niewielkie, ale zdarza się, że po zapewnieniu odpowiednich warunków bananowce wypuszczają jadalne owoce.

Bananowce są bardzo rozłożyste i potrzebują dużo przestrzeni. W przyrodzie bananowiec osiąga nawet 15 m wysokości, natomiast odmiany karłowate dorastają do 2-3 m.

Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup rośliny, warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej dogodne warunki do rozwoju i sporo miejsca.

Bananowiec roślina

Bananowce to nie tylko odmiany o jednolitych, zielonych liściach. W sklepach ogrodniczych możemy natknąć się również na odmiany dekoracyjne o ciekawie wybarwionych liściach (głównie w odcieniach czerwieni).

Do nich należą m.in.:

  • ensete ventricosum
  • musa acuminata
  • musa sikkimensis

Jeśli szukamy odmiany, którą możemy posadzić w ogrodzie, świetnym wyborem będzie bananowiec musa basjoo – odmiana pochodząca z Japonii, która poradzi sobie z kapryśną pogodą, mrozami i upałem. Ten bananowiec może osiągnąć nawet 4 metry wysokości!

Jak pielęgnować bananowca w domu?

Bananowce nie są skomplikowane w uprawie – należy jednak odpowiednio przygotować dla nich stanowisko i pamiętać o kilku kwestiach pielęgnacyjnych.

1. Stanowisko dla bananowca

Bananowce do domowej uprawy to zazwyczaj odmiany karłowate, które nie przekraczają 2-3 metrów wysokości.

Początkowo niewielka sadzonka rośliny zmieści się nawet na parapecie, ale warto mieć na uwadze, że bananowce bardzo szybko rosną – dobrze jest więc zawczasu przygotować dla rośliny więcej miejsca.

Bananowce lubią stanowiska dobrze oświetlone, ale nie znoszą mocnego słońca, które parzy ich liście. Dlatego idealnym miejscem dla doniczki z bananowcem będzie stanowisko o jasnym, rozproszonym świetle.

2. Temperatura

Ponieważ bananowiec pochodzi z terenów tropikalnych, lubi wysokie temperatury. Latem roślina najlepiej czuje się w temperaturze 22-25 stopni, natomiast zimą potrzebuje jasnego stanowiska o temperaturze 17-19 stopni.

3. Podlewanie

Jak często podlewać bananowca? Bananowce bardzo nie lubią przelania i kiepsko znoszą przesuszenie. Podłoże w doniczce z bananowcem powinno być więc stale wilgotne, ale nie mokre.

Przed podlaniem najlepiej sprawdzić, czy dolne warstwy ziemi są wilgotne – jeśli tak, najlepiej wstrzymać się z podlewaniem na kilka dni. Jeśli podłoże jest suche, warto podlać roślinę.

Zimą, gdy powietrze jest suche, dobrym pomysłem będzie ustawienie doniczki z bananowcem przy nawilżaczu powietrza lub na podstawce z wodą i perlitem. Parująca woda nawilży powietrze wokół rośliny, co będzie miało dla nią dobroczynny wpływ.

4. Podłoże

Bananowce najlepiej rosną w podłożu żyznym, przepuszczalnym o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie. Przesadzając bananowca należy pamiętać o warstwie drenażowej na spodzie doniczki – pomoże ona odprowadzić nadmiar wody i zapobiegnie gniciu korzeni.

5. Doniczka

Jaka doniczka do bananowca sprawdzi się najlepiej? Bananowce nie lubią częstego przesadzania, a jednocześnie całkiem szybko rosną, dlatego warto zaopatrzyć się w większą doniczkę. Jeśli obecna doniczka jest zbyt mała, a korzenie się w niej nie mieszczą, należy roślinę przesadzić.

Bananowiec w ogrodzie

Bananowca możemy również posadzić w ogrodzie. Najlepszym momentem jest przełom kwietnia i maja, gdy minie zagrożenie przymrozków. W gruncie bananowiec będzie rósł przez całe lato aż do jesieni.

W październiku liście bananowca należy ściąć, a następnie ostrożnie wykopać z gruntu uważając, by nie uszkodzić korzeni. Następnie bananowca umieszczamy w doniczkach i na czas zimy trzymamy w pomieszczeniu o temperaturze ok. 17-19 stopni. W takich warunkach zimujący bananowiec powinien bez problemu przetrwać do wiosny.

Bananowce uprawiane w ogrodach potrzebują jasnych, zacisznych stanowisk. Konieczne jest znalezienie dla rośliny takiego miejsca, które uchroni ją od mocnych podmuchów wiatru. Liście oraz łodygi bananowca są delikatne i silny wiatr może je łatwo złamać.

Czy można wyhodować bananowca z nasion?

W internecie krąży wiele mitów na temat uprawy bananowca. Jednym z nich jest hodowanie bananowca z pestek banana. To oczywiście tylko mit – roślina nigdy nie wyrośnie z nasion zwykłego sklepowego banana, ponieważ czarne nasionka, które zawiera w sobie owoc są tylko pozostałościami po dużych nasionach i nie mają zdolności do kiełkowania.

Jeśli zależy nam na wyhodowaniu bananowca z nasion, musimy kupić nasiona dzikich bananów. Dostaniemy je w sklepach ogrodniczych lub online. Wyglądem przypominają okrągłe czarne kulki o średnicy ok. 0.5 cm.

Decydując się na uprawę bananowca z nasion, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas kiełkowania może zająć nawet kilka miesięcy.

Nasiona bananowca warto przed wysianiem moczyć w wodzie przez 2 dni. Dzięki temu twarda skorupka zmięknie, co znacznie przyspieszy czas kiełkowania.

Na dno doniczki wysypujemy perlit, keramzyt lub drobny żwir – będzie pełnić funkcję warstwy drenażowej. Podłoże do bananowca powinno być żyzne i przepuszczalne o neutralnym pH. Można zdecydować się na ziemię kokosową, torf lub specjalną ziemię do wysiewu nasion. Doniczka z zasianym nasionkiem bananowca powinna stać w ciepłym miejscu (25-28 stopni) z dostępem do słońca.

Zielistka Sternberga - podlewanie, stanowisko, uprawa. Jak pielęgnować zielistkę?

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu