Boczna osłona balkonu w bloku. Jak osłonić balkon od sąsiadów?

2024-06-07 17:58

Jak osłonić balkon od sąsiadów i zyskać nieco prywatności? Jakie boczne osłony balkonowe pomogą skutecznie odgrodzić się od sąsiadów i jednocześnie stanowić estetyczną aranżację balkonu? Sprawdzamy.

Spis treści

 1. Jak odgrodzić się od sąsiada na balkonie?
 2. Kwietniki i kompozycje z kwiatów
 3. Zielona ściana, czyli pnącza na balkon
 4. Rośliny zwisające na balkon
 5. Boczna osłona balkonu w bloku
 6. Parasol
 7. Zasłony, rolety, markizy
 8. Moskitiera na balkon
 9. Osłony na barierki
 10. Jak odgrodzić się od sąsiada? Zdjęcia

Jak odgrodzić się od sąsiada na balkonie?

By stworzyć intymny zakątek na balkonie, możemy wykorzystać kilka sprawdzonych pomysłów. Dzięki nim zyskamy odrobinę prywatności i przy okazji ozdobimy nasz balkon w kreatywny, nietuzinkowy sposób. 

Warto pamiętać, że nie każdy sposób odgradzania się od sąsiada na balkonie będzie zgodny z przepisami wspólnoty. Dlatego, zanim zdecydujemy się na montowanie bardzo inwazyjnych konstrukcji, upewnijmy się, że wspólnota mieszkaniowa wyraża na nie zgodę. Poniżej wymieniamy przykłady nieinwazyjnych zasłon balkonowych, które nie tylko dobrze się prezentują, ale również stanowią piękną ozdobę balkonu.

Kwietniki i kompozycje z kwiatów

Konstrukcje kwietników były szalenie popularne w latach 60. i 70, na szczęście ta moda powróciła. Nowoczesne wersje metalowych i drewnianych kwietników, umożliwiające ustawienie roślin na różnej wysokości ażurowej ścianki, dają spore pole do popisu w kwestii budowania zasłon przed sąsiadami. Gęste kompozycje kwiatowe to doskonała zapora chroniąca naszą prywatność na balkonie. Jest to też znakomity pretekst do rozpoczęcia przygody z uprawą ziół na balkonie.

Zielona ściana, czyli pnącza na balkon

Najlepiej wybrać pnącza wieloletnie, które spokojnie przezimują na balkonie. Jeśli chcesz stworzyć zieloną ścianę, możesz od razu kupić specjalną donicę do pnączy, w której zamontowana jest już wysoka podpora. Możesz też rozciągnąć siatkę, po której będą się pięły. Oto pnącza, które sprawdzą się w roli zielonej ściany:

 • Bluszcz pospolity
 • Winobluszcz pięciolistkowy
 • Winobluszcz trójklapowy
 • Wisteria
 • Winorośl
 • Milin amerykański

Rośliny zwisające na balkon

Wiszące doniczki z rozłożystymi roślinami zwisającymi, zawieszone na różnej wysokości, mogą stać się naturalnym parawanem oddzielającym nas od wścibskich spojrzeń. W roli naturalnej i bardzo dekoracyjnej przesłony sprawdzą się te rośliny zwisające:

Boczna osłona balkonu w bloku

Parawan to świetny sposób, by odgrodzić się od balkonu sąsiada. Piękne parawany drewniane, np. ze skrzynkami, dekoracyjne parawany ze sklejki z laserowo wyciętymi wzorami bądź parawany na stelażu naciągniętym materiałem, można śmiało wykorzystać do odsłonięcia się od sąsiadów. Oprócz tego sprawdzą się panele ażurowe, pergole, składana osłona balkonowa boczna typu markiza, czy skrzynia balkonowa z pergolą.

Boczna osłona balkonu w bloku
Autor: materiał prasowy matanalata.pl Wysuwana markiza boczna na balkon.

Parasol

Parasol balkonowy to sprawdzony sposób na osłonięcie się przed sąsiadem. Nie tylko chroni przed niechcianymi spojrzeniami, promieniami słonecznymi, ale też jest ładną dekoracją. Polecamy wybór parasola z ruchomą czaszą.

Zasłony, rolety, markizy

Jeśli preferujesz bardziej nowoczesne rozwiązania, możesz zainstalować zasłony na linkach, które można łatwo zaciągać i rozciągać według potrzeb. Innym rozwiązaniem są rolety bambusowe, które można zamontować pod sufitem i w razie potrzeby rozwinąć, tworząc estetyczną przesłonę.

Prosta, a zarazem stylowa nowoczesna osłona to markiza boczna, która zapewnia prywatność i tworzy przytulną atmosferę. Pomaga również osłonić się przed wiatrem oraz niskim słońcem. Markizy boczne wykonane są z odpornego na promieniowanie UV i rozdarcia poliestru. Markiza posiada funkcję autoblokady - można ją zatrzymać w dowolnym punkcie.

Moskitiera na balkon

Do osłony przed sąsiadami warto rozważyć też moskitierę. Chroni nie tylko przed owadami, ale też przed słońcem. O tym, jak samodzielnie wykonać moskitierę piszemy tutaj: Tania moskitiera: jak zrobić moskitierę na komary, muchy i inne owady?

Osłony na barierki

Jeśli balkon ma tradycyjną balustradę w postaci prętów, możesz zasłonić je matą bambusową lub innym materiałem. Innym sposobem jest wymiana barierek na jednolitą, gładką taflę, np. wykonaną z ciemnego szkła.

Jak odgrodzić się od sąsiada? Zdjęcia

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych