Pelargonia bluszczolistna - Pelargonium peltatum

2022-04-13 14:38

Pelargonia bluszczolistna pochodzi z Południowej Afryki (z jej południowej części), gdzie jest powszechnie uprawiana zarówno w gruncie, jak również jako roślina doniczkowa.

Pelargonia bluszczolistna
Autor: www.thinkstockphotos.com Pelargonia bluszczolistna

Spis treści

  1. Pelargonia bluszczolistna - opis
  2. Pelargonia bluszczolistna - warunki uprawy
  3. Pelargonia bluszczolistna - pielęgnacja
  4. Pelargonia bluszczolistna - zastosowanie

W naszym klimacie pelargonia bluszczolistna uprawiana jest w pojemnikach jako roślina balkonowa. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Pelargonia bluszczolistna - opis

Pelargonia bluszczolistna charakteryzuje się zwisającym lub płożącym się pokrojem. Jej pędy dorastają do 1-1,5 m długości. Łodyga jest cienka i naga, łatwo się łamie. Roślina swoją nazwę zawdzięcza liściom, które do złudzenia przypominają liście bluszczu. Są pojedyncze i błyszczące oraz mięsiste, pofałdowane na całej długości. Pelargonia bluszczolistna kwitnie bardzo długo: od maja do września. Zebrane w baldachy kwiaty mogą mieć - w zależności od odmiany - różny kolor: biały, łososiowy, różowy, fioletowy, czerwony. Obok odmian o kwiatach pojedynczych istnieją odmiany o kwiatach pełnych oraz odmiany tworzące kwiaty dwubarwne.

Poznaj też pelargonię pachnącą.

Pelargonia bluszczolistna - warunki uprawy

Jak większość pelargonii, także pelargonia bluszczolistna jest łatwa w uprawie oraz odporna na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza na długotrwałą suszę. Wymaga dużej ilości światła, ale bezpośrednie promienie słoneczne nie są dla niej bezpieczne. Preferuje podłoże żyzne, gliniaste lub torfowe. Wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w upalne, słoneczne dni. Jednak zalewanie oraz zraszanie liści może bardzo szybko prowadzić do gnicia rośliny.

Pelargonia bluszczolistna w sezonie zdobi balkony i tarasy, ale zimować powinna w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Jest to roślina termoindukcyjna, co oznacza że do obfitego kwitnienia potrzebuje okresu niskiej temperatury. Jest wrażliwa na przymrozki, ale za to bardzo rzadko choruje.

Pelargonia bluszczolistna - pielęgnacja

Korzystne dla pelargonii bluszczolistnej jest zasilanie w okresie intensywnego wzrostu nawozem wieloskładnikowym, najlepiej co dwa tygodnie. Nawozy z podwojoną dawką potasu zwiększają intensywność kwitnienia. Wskazane są także pałeczki nawozowe.

Roślina wymaga usuwania przekwitniętych kwiatostanów - zwiększa to kwitnienie w następnym roku. Usuwanie wierzchołkowych pędów jest wskazane, aby bujnie się rozkrzewiała. Bardzo łatwo można ją rozmnażać przez nasiona lub przez sadzonki pędowe, które pobiera się w lipcu oraz sierpniu. Ze względu na to, że szybko się rozrasta, potrzebuje dużo przestrzeni. Przydatne będą dla niej nawet kratki, po których będzie mogła się płożyć. Zabezpieczy to także przed łamaniem się delikatnych pędów pelargonii.

Pelargonia bluszczolistna - zastosowanie

Pelargonia bluszczolistna jest nazywana "królową balkonów". To jedna z najczęściej wybieranych roślin na balkony i terasy, głównie ze względu na długotrwałe kaskadowe kwitnienie, jak i łatwość uprawy. Pasuje zarówno do skrzynek balkonowych, jak wiszących pojemników, w których prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 1,5 m
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów łososiowa
Pokrój płożący
Pokrój zwisający
Barwa liści/igieł jasnozielona