6 najniebezpieczniejszych roślin w Polsce. Niektóre z nich uprawiamy w ogrodzie

2023-05-17 14:42

Toksyczne rośliny możemy spotkać na łąkach i w lasach, ale zdarza się, że nieświadomie sadzimy je w ogrodach, ulegając ich niepozornemu i estetycznemu wyglądowi. Które rośliny – polne i ogrodowe - spotykane w Polsce są najbardziej toksyczne? Sprawdzamy!

Barszcz Sosnowskiego
Autor: getty images Barszcz Sosnowskiego

1. Barszcz Sosnowskiego

To jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce. Szacuje się, że 80% przypadków poparzenia barszczem Sosnowskiego kończy się śmiercią.

W każdej części rośliny znajdują się związki chemiczne aktywujące się pod wpływem promieni słonecznych, powodujące silne oparzenia skóry (drugiego i trzeciego stopnia).

Rany po oparzeniach barszczem Sosnowskiego goją się ciężko i są bardzo bolesne. Jeśli sok z rośliny dostanie się do oczu, może nawet doprowadzić do ślepoty.

Barszcz Sosnowskiego
Autor: getty images Barszcz Sosnowskiego

2. Jaskier jadowity

Jaskier jadowity jest niepozorną, ale bardzo trującą rośliną. Występuje przede wszystkim na stanowiskach podmokłych – można go spotkać na mokrych łąkach i nad strumieniami rzek.

Piękne żółte kwiaty mogą nas kusić, by roślinę zerwać, ale nie powinniśmy tego robić. Jaskier, podobnie jak barszcz Sosnowskiego, parzy skórę i doprowadza do pojawienia się trudnych do wygojenia ran. Kontakt z rośliną może poskutkować również mdłościami, wymiotami i biegunką.

Jaskier jadowity
Autor: getty images Jaskier jadowity

3. Tojad mocny

To śmiertelnie niebezpieczna roślina, którą czasem można spotkać w polskich ogrodach. Niepozorna, urzeka swoimi fioletowymi kwiatami. Nie należy sadzić tojadu, jeśli w domu mieszkają zwierzęta lub dzieci. Zachęcone pięknymi kwiatami mogą przez przypadek dotknąć lub zjeść roślinę.

Tojad mocny zawiera alkaloid, który uznawany jest za jedną z najsilniejszych trucizn znanych człowiekowi. Wszystkie części rośliny mają w sobie truciznę, ale zdecydowanie największe jej ilości skumulowane są w korzeniach i nasionach.

Po spożyciu tojadu może dość do uszkodzenia układu oddechowego i nerwowego, a następnie zatrzymania pracy serca.

Tojad mocny
Autor: getty images Tojad mocny

4. Bieluń dziędzierzawa (Datura)

Jeszcze do niedawna bieluń był popularną rośliną balkonowo-ogrodową – głównie ze względu na swoje atrakcyjne, lejkowate kwiaty. Wszystko zmieniło się, gdy naukowcy odkryli właściwości psychogenne pochodzącej z Meksyku rośliny.

Nasiona bielunia mają silne działanie odurzające. Ich spożycie może nawet doprowadzić do śmierci. Objawy zatrucia bieluniem takie jak pobudzenie, dezorientacja, drgawki, a nawet porażenie całego układu nerwowego, pojawiają się po spożyciu ok. 20 nasionek i mogą utrzymywać się przez kilka dni.

Bieluń dziędzierzawa
Autor: getty images Bieluń dziędzierzawa

5. Konwalia majowa

Najczęściej można ją spotkać w zacienionych zaroślach i lasach, chociaż wiele osób uprawia ją także w ogrodzie. Konwalia majowa mimo swojego atrakcyjnego wyglądu, jest rośliną trującą. Każda cześć konwalii majowej może powodować zatrucie organizmu po jej spożyciu. 

Konwalia majowa
Autor: getty images Konwalia majowa

6. Ligustr pospolity

Ligustr to roślina chętnie wykorzystywana jako żywopłot, głównie przez swój estetyczny wygląd i małe wymagania pielęgnacyjne. Ligustr pospolity ma jednak niewielkie czarne owoce, które są bardzo toksyczne i które dzieci mogą łatwo pomylić z jagodami.

Jeśli więc chcemy posadzić ligustr w ogrodzie, warto wyjaśnić dzieciom, by nie zrywały i nie jadły owoców z tego krzewu. W innym przypadku może się to skończyć bólem brzucha, biegunką, wymiotami, a nawet zaburzeniami pracy serca.

Ligustr pospolity
Autor: getty images Ligustr pospolity

Źródło: onet.pl