Ligustr pospolity - Ligustrum vulgare

2020-07-16 15:48 Martyna Cieślińska
Zdjęcie 64950
Autor: Magdalena Michalak

Ligustr pospolity należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). W stanie naturalnym występuje w prawie całej Europie, północno-zachodniej Afryce i na Kaukazie. W Polsce rodzimie występował w południowej części kraju, jednak jest od wielu lat powszechnie uprawiany na terenie całego państwa. Bardzo często dziczeje.

Ligustr pospolity

Ligustr pospolity to krzew liściasty o nieregularnym, szerokim pokroju z szarymi pędami. W zależności od odmiany może osiągać wysokość od 3 m do 5 m. Liście są ciemnozielone, błyszczące o jajowato-lancetowatym kształcie, krótkoogonkowe, całobrzegie. U niektórych odmian długość liści dochodzi nawet do 8 cm. Często przy łagodnych zimach szczytowe liście są zimozielone, czyli nie opadają na zimę (ligustr jest określany jako krzew półzimozielony).

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Ligustr pospolity kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są drobne, rurkowate, pojedyncze, 4-płatkowe, o białozielonym kolorze. Zebrane w sztywne, gęste wiechowate kwiatostany, które dochodzą do 8 cm długości. Kwiaty są pachnące (zapach jest przyjemny, delikatny) i miododajne (przyciągają owady, zwłaszcza pszczoły). Owoce ligustru to trujące, jagodopodobne pestkowce, czarne, okrągłe i błyszczące, które dojrzewają w sierpniu i pozostają na roślinie do wiosny. W owocu jest od 1 do 4 nasion, ciemnobrązowych, jajowatego kształtu, o chropowatej powierzchni.

Odmiany ligustru

Do ciekawych odmian ligustru pospolitego należą:

  • ‘Pyramidale’  - odmiana o wzniesionych pędach, dorastająca do 3 m wysokości,
  • ‘Aureum’ - odmiana o żółtozielonych liściach,
  • ‘Chlorocarpum’ - o owocach zielonego koloru, silnie rosnąca,
  • ‘Atrovirens’ - odmiana zimozielona, o luźnym, wyprostowanym pokroju i liściach przebarwiających się na brązowo,
  • ‘Lodense’ - odmiana polecana do małych ogrodów, dorosły krzew osiąga do 70 cm wysokości.

Ligustr - warunki uprawy i pielęgnacja

Ligustr pospolity jest mało wymagający i odporny na wiele niekorzystnych czynników. Lubi środowisko słoneczne jak i półcieniste. Akceptuje każdy rodzaj gleby - ważne, aby była przepuszczalna i lekko wilgotna. Preferuje wapienny odczyn gleby. Dobrze radzi sobie w zimie i przy dużych zanieczyszczeniach powietrza.

Krzew dobrze znosi cięcie. Pierwsze przycinanie należy wykonać na przedwiośniu. Latem dobrze dokonać cięcia uzupełniającego. Przez cały rok powinno się krzew przycinać (od 2 do 4 razy w sezonie).

Ligustr rozmnaża się za pomocą nasion, sadzonek zielonych (pobierane na przełomie czerwca i lipca i ukorzeniane w mieszaninie piasku z torfem), jednak najczęściej przez sadzonki zdrewniałe (pobierane zimą, a wysadzane na wiosnę).

>>Przeczytaj też: Jak odmłodzić żywopłot z ligustru

Ligustr zastosowanie w ogrodzie

Ligustr to jeden z najpopularniejszych krzewów na żywopłoty formowane (choć także nieformowane). Doskonale znosi cięcie i formowanie, szybko się zagęszcza.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty formowane. Rośliny na żywopłot formowany i cięcie żywopłotu

Ligustr to krzew odporny na niekorzystne warunki, znosi suszę, mróz. Jest też odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego jest polecany do sadzenia w miastach. Ma bardzo małe wymagania glebowe. Dobrze rośnie także w miejscach skalistych i częściowo zacienionych.
Krzew ligustru można formować na bonsai. Roślina ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, zmniejsza to erozje gleby i wykorzystuje się ją do sadzenia w miejscach hałd i na stromych skarpach.

Liście ligustru stosowane są w ziołolecznictwie. Napary z nich poprawiają odporność organizmu, zapobiegają chorobą serca, gardła i jamy ustnej. Giętkie pędy krzewu wykorzystywane są do tworzenia koszyków.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Tak
Wysokość 3 m - 5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny