Kto by pomyślał, że samodzielne czyszczenie złota jest takie proste? Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych, które każdy z nas ma w domu i odrobina cierpliwości! Podpowiadamy jak wyczyścić złoto samodzielnie, np. złotą biżuterię, czy przedmioty pozłacane. Czyszczenie złota: przy pomocy produktów kuchennych. Istnieje kilka domowych sposobów na przywrócenie przedmiotom ze złota ich pierwotnego blasku.

Jak wyczyścić złoto: płynem do mycia naczyń i sodą

Do czyszczenia złota możesz użyć na przykład płynu do mycia naczyń. Aby osiągnąć pożądany efekt, wlej kilka kropli płynu do naczynia z ciepłą wodą (dla lepszego efektu możesz użyć wody sodowej) i wymieszaj, a następnie zanurz w powstałej mieszance złoty przedmiot. Po kwadransie wyjmij złoto z wody, delikatnie oczyść każdy element miękką szczoteczką i wytrzyj.

Jak wyczyścić złoto: mieszanką z mydła i amoniaku oraz proszkiem do pieczenia

Alternatywą dla płynu do mycia naczyń jest mieszanka mydła i amoniaku. Wyroby ze złota można też czyścić przy pomocy... proszku do pieczenia. W tym przypadku sypiemy proszek na zwilżony płatek kosmetyczny, dopóki produkt nie zacznie się pienić, a następnie w delikatny sposób przecieramy wacikiem złoty przedmiot, pozostawiając na nim cienką warstwę pieniącego się proszku. Całość odkładamy w bezpieczne miejsce, a po upływie 30 minut dokładnie myjemy i wycieramy.

Jak wyczyścić złoto: octem, cytryną, benzyną

Dozwolone jest również przecieranie złota octem, rozkrojoną cebulą lub cytryną (nasmarowane tymi preparatami wyroby ze złota zostawiamy na kilka godzin), a także szmatką nasączoną benzyną lub całkowite zanurzenie go w niej (na godzinę). Niezależnie od tego, którego sposobu użyjesz, zawsze staraj się być jak najbardziej delikatny – silne pocieranie złotej biżuterii, zastawy stołowej czy cennych pamiątek rodzinnych może skutkować nieodwracalnymi zniszczeniami.

Sprawdź: jak wyczyścić srebro

Sprawdź: jak wyczyścić miedź

Sprawdź: jak czyścić kryształy