Patyna, zwana również grynszpanem zielonym, to cienka warstwa nalotu o palecie barw od jasnozielonego po szarozielony, pokrywająca z czasem miedziane przedmioty i elementy wyposażenia wnętrz. Bywa ona bardzo pożądana z uwagi na to, że postarza wizualnie przedmioty, dodając im swoistego uroku. Dotyczy to jednak głównie dodatków dekoracyjnych. Jeśli patyna pojawia się na takich elementach wyposażenia jak miedziany zlew czy kran, można usunąć ją w łatwy, niedrogi i bezpieczny dla miedzi sposób.

Czyszczenie miedzi: przy pomocy podstawowych produktów kuchennych

Istnieje kilka domowych sposobów na przywrócenie przedmiotom z miedzi ich pierwotnego blasku. Patyny można pozbyć się na przykład przy pomocy soli i cytryny. Połówkę cytryny posypujemy solą i szorujemy nią pokrytą patyną miedzianą powierzchnię. Gdy warstwa nalotu jest gruba, należy poczekać, aż sok z cytryny zacznie z nią reagować.

Sprawdź też:

ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie

sól - 6 sposobów na jej zastosowanie w domu

soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie

zmieniaki - co można nimi wyczyścić

Zamiennikiem soli jest soda oczyszczona. W tym przypadku nasączamy szmatkę mieszanką sody i soku z cytryny, a następnie szorujemy nią miedziany element pod strumieniem ciepłej wody. Alternatywą jest przygotowanie maski czyszczącej z octu, soli i mąki. Taką maskę możesz wcierać w przedmiot z miedzi od razu, ale możesz też pokryć nią miedzianą powierzchnię, odczekać 15-45 minut na rozmoczenie się patyny i dopiero wtedy wyszorować. W przypadku małych przedmiotów (na przykład biżuterii) możesz wypróbować również mieszankę soli i octu. Dodaje się ją do gotującej się wody (w proporcjach: łyżka soli na szklankę octu), a następnie wkłada do garnka miedziany element na 2-3 godziny. Po wszystkich tych zabiegach należy uważnie umyć nasze miedziane przedmioty mydłem, a następnie dokładnie opłukać je gorącą wodą. Gotowe!